16. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Téma Plus: Do války za Československo, nebo za Sověty? O otočkách v politice KSČ v předvečer světové války

KSČ se v době první republiky profilovala jako antisystémová strana, která je schopná a ochotná existovat i jako paralelní, napůl ilegální struktura. To jí dávalo v dobách po mnichovské dohodě v roce 1938 možnost se přizpůsobit potřebám odboje pružněji než ostatním stranám. Na druhou stranu instrukce, které v letech 1939 až 1941 přicházely z Moskvy, byly až do roku 1941 často vzdálené realitě protektorátního útlaku.

53:49

Český rozhlas - Historie

Vydává: Český rozhlas

Poslouchejte o známých i promlčených událostech historie.

Web

Včera 22:53

Politické procesy a Gottwald? Nejdřív je odmítal, nakonec ale podlehl tlakům Moskvy, říká historik

Nástup komunistů po únoru 1948 zahájil éru politicky vykonstruovaných procesů. Mířila jak na demokraty, ideové odpůrce bolševismu. Také na ty, kteří se nechtěli smířit s cestou Československa k totalitnímu státu. Do hledáčku se dostali i někteří čelní komunisté – nově vnitřní nepřátelé státu.

Před dvěma dny 24:40

Úžasné životy: Zdeněk Matějček podle Václava Mertina

„On byl dětský psycholog každým coulem. Ničemu jinému se nevěnoval, striktně se držel své oblasti a tu rozvíjel,“ vypráví dětský psycholog Václav Mertin o svém učiteli z katedry psychologie Filozofické fakulty UK v Praze a světově uznávaném dětském psychologovi Zdeňku Matějčkovi. Ten patřil k průkopníkům dětské psychologie u nás. V 70. letech 20. století stál u zrodu SOS dětských vesniček v Československu a zabýval se podmínkami vývoje dětí v ústavech.

Před 2 týdny 22:45

Jan Pavel II. byl pro komunisty jasný nepřítel. Zastal se i politických vězňů v Československu

Mezi nepřátele komunistů patřili vedle demokratů a ideových odpůrců také lidé nábožensky orientovaní. Zásahy se jich týkaly, přestože „na papíře“ existovala náboženská svoboda. Takže sice lidé mohli do kostela chodit, posílat děti na výuku náboženství, ale zcela jasné bylo, že za to budou nějakým způsobem „potrestání“.

Před 2 týdny 48:44

Příběhy 20. století: Štefánia Lorándová alias Margita Demeterová. Židovská odbojářka, která chtěla zachránit desítky lidí

V létě se v Příbězích 20. století často vracíme k osudům, které jsme už v minulosti zpracovávali: získáváme nové informace a snažíme se je do portrétů doplňovat – a také nechceme, aby některé výrazné osobní historie upadly do zapomnění. Štefánia Lorándová zemřela 26. října 2012. Když jsem ji kdysi poprvé navštívil, bylo jí devadesát, bydlela v nejvyšším patře jednoho starého vinohradského činžáku a skoro nikdo za ní nechodil.

Před 2 týdny 24:30

Úžasné životy: Ota Černý podle Barbory Černoškové

Sporťák každým coulem, mistr krátkých otázek, srdcař, který si život bez televize snad ani neuměl představit. To byl Otakar Černý. „Když řekl, že to bylo blbý, věděli jsme, že je všechno v pořádku. Když se mu ale něco nelíbilo, tak řval,“ vzpomíná na svého někdejšího šéfa moderátorka Barbora Černošková. „Před redakcí sportu ale stál jako štít a uměl nás podržet. S jeho odchodem odešla i část mě,“ přiznává. Jaké bylo první setkání? Co na něm obdivovala?

Před 2 týdny 24:09

Osudové ženy: Přitahovala jako magnet. Sama se ale cítila nechtěná. Osudové ženy: filmová Viktorka Libuše Geprtová

Za svůj herecký život ztvárnila desítky divadelních, televizních i filmových rolí. Do povědomí diváků se ale nejvíce zapsala jako bláznivá Viktorka. Její temperament, svéhlavost a přímočarost mnohé přitahovaly jako magnet. Jiní se jí naopak báli. Pocit nechtěnosti vnímala i uvnitř vlastní rodiny. V dokudramatu mimo jiné účinkují Jitka Smutná nebo Adéla Kubačáková. Osobní vzpomínky na umělkyni přidá spisovatelka Zuzana Maléřová.

Před 2 týdny 23:46

Zakladatel public relations Bernays radil prezidentu Wilsonovi. Jeho knihu prý četl i Goebbels

„Ovlivňovat veřejné mínění znamená vytvářet souhlas.“ To napsal před mnoha lety muž, který je považován za jednoho ze zakladatelů oboru, kterému se česky říká „řízená komunikace“, ale daleko víc se pro něj vžil anglický název „public relations“.

Před 2 týdny 22:57

Zátopek byl rukojmím totalitního státu. Stal se z něj idol zapojený do propagandy, míní historik

Emil Zátopek byl jedním z našich největších atletů. Čtyřnásobný olympijský vítěz ve vytrvalostním běhu. Sportovec, který vytvořil 13 světových rekordů v běhu na kilometr a pět v běhu na míli. Jeho vytrvalost byla pověstná, stejně jako nasazení v tréninku a zcela osobitý styl běhu. V oblasti občanské ale najdeme hned několik selhání. O Zátopkovi se také dá podle historika tvrdit, že byl rukojmím totalitního Československa.

Před 3 týdny 47:21

Néé!!! Tak už dost! Zvolal pankáč Cajthaml, který dezertoval z vojny, raději šel do vězení

Na začátku 80. let minulého století se soudruzi v Československu připravovali na třetí světovou válku. Podle komunistických představ měla začít útokem západoněmeckého Bundeswehru na Československo. Proto se plánoval i z ČSSR jaderný útok na Německo. Devatenáctiletý Roman Cajthaml, než aby se na tom podílel, šel raději do vězení.

Před 3 týdny 24:30

Úžasné životy: Spisovatel a písničkář Jan Vodňanský podle herečky Světlany Nálepkové

Pro herečku a zpěvačku Světlanu Nálepkovou byl spisovatel, skladatel a písničkář Jan Vodňanský původně jen jménem na magnetofonové kazetě, když poslouchala písně, které tvořil s Petrem Skoumalem.