Pandora Papers: Nikdy jsme se neměli dozvědět, že je za tím Andrej Babiš, hodnotí exvyšetřovatel

Téma dne
Před 3 týdny 22:33

Konsorcium investigativních novinářů z celého světa odhalilo první informace ke kauze Pandora Papers. Mezi zvučnými jmény světové politiky figuruje i český premiér Andrej Babiš (ANO), který v roce 2009 přes složitou strukturu firem v daňových rájích zakoupil 16 nemovitostí ve Francii. „Celé to offshorové schéma znamená jednu jedinou věc – nikdy jsme se neměli dozvědět, že se za ním skrývá Andrej Babiš,“ shrnuje své dojmy bývalý vyšetřovatel finanční kriminality Kamil Kouba.

Téma dne

Český rozhlas

Téma dne je půlhodinové vysílaní věnované aktuálnímu dění v politice, byznysu i společnosti.

Web

Další epizody

Dnes
21:39

Tchaj-wan je mikročipová velmoc a my jsme pro něj jednička ve východní Evropě, věří šéf komory Diviš

Českou republiku navštívila podnikatelská delegace z Tchaj-wanu v čele s tamním ministrem zahraničí Josephem Wu. Jedná se o největší obchodní návštěvu v historii obou zemí a při té příležitosti bylo podepsáno pět nových memorand o rozšíření spolupráce v různých technologických oborech. „Hlavními tématy byly čipy, elektromobilita, kybernetická bezpečnosti a umělá inteligence,“ vypočítává předseda Česko-tchajwanské obchodní komory Pavel Diviš.

Včera
22:05

Vůli dohodnout se cítím. Zatím to ale děláme do šuplíku, hodnotí povolební jednání o vládě Farský

Do 8. listopadu, kdy se má sejít ustavující schůze sněmovny, zbývají dva týdny. Koalice Spolu a Piráti se Starosty už jednají o podobě příští vlády. „Zatím děláme všechnu práci do šuplíku. Věřím ale, že prezident potvrdí výsledek voleb a jmenuje premiérem Petra Fialu (ODS),“ říká Jan Farský (STAN). Nová vláda by se měla ujmout odpovědnosti ideálně před Vánoci, aby mohla začít řešit akutní problémy, jako je pandemie, ceny energií nebo rozpočet.

Před dvěma dny
22:20

Jedeme podle hodně rizikového scénáře. Zlom nastal asi o týden dřív, než jsme čekali, tvrdí šéf ÚZIS

Počty nakažených koronavirem stále rostou, denně jsou to už tisícovky nových případů. Od pondělí proto platí některá nová opatření a další přibudou s 1. listopadem. Scénáře epidemického vývoje byly přitom optimističtější než reálný vývoj, přiznává ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek: „Ta vysoká čísla měla přijít až tento týden – vývoj se přepnul asi o sedm dní dřív a v tuto chvíli jednoznačně jedeme podle hodně rizikového scénáře.“

Před pěti dny
22:12

Vláda vyvolává falešné naděje, že nulovou daň u energií je reálné prosadit, zlobí se poslanec ODS

Lídři států Evropské unie se shodli na společném postupu při řešení problémů s rostoucími cenami energií. Český premiér Andrej Babiš (ANO) nejprve jednání blokoval a žádal regulaci trhu s emisními povolenkami. Té se dosáhnout nepovedlo, do závěrečné zprávy se ale dostala výzva Evropské komisi, aby dala trh s povolenkami prověřit. Šéfredaktorka portálu Euractiv.cz Aneta Zachová to nicméně za velký úspěch Česka nepovažuje. Kontrola byla totiž deklarována už dříve, tvrdí.

Před šesti dny
22:41

Pojďte si pro infuzi protilátek. Trvá to jen dvě hodiny, vyzývá lidi s covidem šéf nemocnice

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl zpřísnit některá protiepidemická opatření. Mezi jiným například povinnou kontrolu bezinfekčnosti v restauracích nebo zpoplatnění preventivních testů pro ty, kdo se očkovat mohli a neudělali to. „Nová opatření jsou logická, musíme přitlačit na to, aby se lidé očkovali. To je teď největší problém – máme malou proočkovanost,“ shrnuje hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO).

Před týdnem
23:03

Politolog: Vondráček není hloupý, jak se tváří. Možná s Mynářem na „habaďůře“ vědomě spolupracoval

S debatou o aktivaci článku 66 Ústavy, podle kterého by se povinnosti prezidenta kvůli jeho zdravotní nezpůsobilosti měly přenést na jiné ústavní činitele, se otevřela také otázka odvolání ředitele prezidentovy kanceláře Vratislava Mynáře. „Jakmile ústavní činitel získá prezidentské pravomoci, tak po tom, co předvedl kancléř Mynář, myslím, že nic jiného než odvolání není možné,“ konstatuje politolog z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Josef Mlejnek.

Před týdnem
21:27

Na deklarované snížení rozpočtového schodku příští vláda jen tak nedosáhne, glosuje Klimeš

Nový kabinet pěti stran plánuje výrazně snížit schodek státního rozpočtu. Podle předsedy ODS a kandidáta na premiéra Petra Fialy by neměl přesáhnout 300 miliard. „Rozpočtu věnujeme maximální pozornost, abychom ještě před schvalováním Poslaneckou sněmovnou měli připraveny realistické změny, které nebudou republiku zadlužovat tak, jako Babišova vláda,“ říká Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) z koalice Spolu.

Před týdnem
21:55

Exministr Heger: Epidemie se chýlí k závěru, je třeba vrátit se k základním problémům zdravotnictví

Šíření onemocnění covid-19 v české populaci nepřestává zrychlovat a dosluhující vláda se proto chystá zkrátit platnost PCR i antigenních testů. Chce tak motivovat občany k očkování. „Jsou to velice rozumné návrhy a panuje na tom shoda jak mezi politiky z končící vlády, tak těmi, kteří připravují nový program,“ tvrdí ředitel Biologického centra Akademie věd Libor Grubhoffer a připomíná, že koronavirová infekce se proměnila na pandemii neočkovaných.

Před týdnem
23:19

Olga Richetrová: Naším největším úkolem je dokončit „debabišizaci“ a „deagrofertizaci“ státní správy

Uskupení Spolu a PirSTAN chtějí koaliční smlouvu podepsat do 8. listopadu. K jednotlivým postům – kromě kandidáta na premiéra Petra Fialy – se zatím vyjadřovat nechtějí. V tuto chvíli je na řadě debata nad společným vládním programem, zdůrazňují. Analytici a političtí komentátoři vidí případné jablko sváru v sociální oblasti, kde by se mohly střetnou pohledy konzervativní ODS a liberálních Pirátů. Poslankyně Olga Richterová (Piráti) se ale o dohodu neobává.

Před 2 týdny
22:50

Ondřej Kolář: O diktátu Hradu v diplomatických otázkách směrem k Rusku a Číně nemám iluze

Vzhledem k jasné většině mandátů a pramalému manévrovacímu prostoru hnutí ANO je už celkem jasné, že vládu převezme pětikoalice. Jeden z prvních zahraničněpolitických úkolů, které na kabinet SPOLU a PirSTAN čekají, je předsednictví v Radě Evropské unie. Hlavní analytik Hospodářských novin Martin Ehl ale připomíná, že konzervativní ODS by si třeba v otázce klimatické politiky nemusela tak docela rozumět s liberálními Piráty.