Před týdnem

Poslechněte si podcast: „Je to životaschopný kompromis.“ Německé SPD, Zelení a FDP se shodli na programu, shrnuje expertka

Do Vánoc by Německo mohlo mít novou vládu – sociální demokraté (SPD), Zelení a liberálové (FDP) oznámili, že se dohodli na společném programu. „Je to životaschopný kompromis,“ soudí Zuzana Lizcová z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Upozorňuje ale, že nejprve ho budou muset schválit jednotlivé strany na svých stranických sjezdech, přičemž Zelení nechají o vyjednaném programu dokonce hlasovat celou členskou základnu.

22:43

Téma dne

Vydává: Český rozhlas

Téma dne je půlhodinové vysílaní věnované aktuálnímu dění v politice, byznysu i společnosti.

Web

Před čtyřmi dny 21:39

Sociolog Prokop: Třetí dávka je jedna z metod, jak přibrzdit pandemii ještě do Vánoc. Je o ni zájem

Nemocnice jsou stále vytíženější péčí o pacienty s covidem-19. Zároveň je potřeba očkovat, a to nejen nové zájemce, ale také už očkované občany s nárokem na třetí dávku. V prosinci na vakcínu dosáhne navíc další věková skupina – děti od 5 do 11 let. „Potřebovali bychom zvýšit kapacitu očkovacích míst, je ale otázka, kdo tam bude očkovat,“ přiznává náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková.

Před pěti dny 21:55

Znám Pavla Blažka jako vzdělaného a orientovaného. A tohle převyšuje i spekulace, tvrdí Martin Kupka

Prezident Miloš Zeman si do Lán začal zvát kandidáty na ministerské posty. Setkání s hlavou státu už absolvoval například Ivan Bartoš (Piráti), nominant na ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Pokud jde o jméno kandidáta, k němuž má Miloš Zeman výhradu, šéf Pirátů o něm nechce spekulovat. „Není ale třeba hovořit o nějakém plánu B – premiér navrhuje vládu a na prezidentovi je to akceptovat,“ ujišťuje.

Před šesti dny 21:36

Sociolog Buchtík: Jediné, co pomůže, je centrální zákaz. Bez toho bude pokles epidemie jen pozvolný

Nedělní nárůst počtu nakažených covidem-19 znovu lámal rekordy. Přibylo více než devět tisíc nově nakažených, v nemocnicích je aktuálně hospitalizováno necelých šest tisíc covid-pozitivních pacientů a některé matematické modely odhadují, že v polovině prosince může hospitalizaci potřebovat až 15 tisíc lidí. Podle sociologa Martina Buchtíka je třeba omezit rizikové kontakty a toho lze v kýžené míře docílit jen centrálním nařízením vlády.

Před týdnem 21:57

Je „do rukou“ do rukou? Tragická situace kolem jmenování vlády vykazuje rysy komična, říká Kysela

Prezident Miloš Zeman se nakazil koronavirem. Po několika hodinách se tak ve čtvrtek znovu vrátil do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kde mu lékaři podali infuzi monoklonálních protilátek. Zkomplikovalo se tak jmenování Petra Fialy (ODS) premiérem země, protože Ústava předpokládá, že ministerský předseda složí slib do rukou prezidenta. To by bylo myslitelné i v kulisách nemocničního pokoje, teď by ovšem hlava státu měla být v izolaci. Přesto se jmenování plánuje na neděli.

Před týdnem 23:32

Nouzový stav kvůli pracovnímu nasazení mediků by nepomohl. Lepší je domluvit se, tvrdí hejtmani

V úterý statistiky nově nakažených koronavirem zaznamenaly další rekord – za jediný den přibylo 26 tisíc pozitivních případů. Speciální nemocniční lůžka v nejzasaženějších krajích se plní a znovu chybí personál. „V této vlně nemáme kromě armády žádnou další pomoc,“ popisuje ředitel Nemocnice Jihlava Lukáš Velev. Výpomoc by podle něj mohli nabídnout studenti medicíny, připouští ale, že by to bylo třeba domluvit s univerzitami.

Před týdnem 21:05

Vláda by neměla kompenzovat podnikatelská rizika. Dluhem zatížíme naše děti, varuje ekonom Sobíšek

Vláda projednala kompenzace pro firmy. Ty, kterým kvůli pandemickým opatřením poklesly tržby o více než 30 procent oproti roku 2019, mohou požádat o dotaci ve výši 40 procent nákladů. „Jsme rádi, že ministerstvo průmyslu a obchodu podnikatelům naslouchalo a podmínku pro získání dotace snížilo,“ komentuje rozhodnutí Eva Svobodová z Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

Před týdnem 22:03

Na 80 procent Čechů si přeje větší aktivitu v ochraně klimatu. Co ale nabízí Green Deal ví málokdo

Ministr životního prostředí v demisi Richard Brabec (ANO) bilancuje svou účast ve dvou posledních vládách jen kladně. „Za poslední desítky let dýcháme nejlepší vzduch, přibývá vodních prvků v krajině, skoro dvěma milionům lidí jsme pomohli s dodávkou pitné vody,“ vyjmenovává Brabec s tím, že ministerstvo je „dobře rozjeté“, což podle ministra v demisi pomůže nominantce pětikoalice Anně Hubáčkové (KDU-ČSL).

Před 2 týdny 22:45

Nejsilnější zbraní je očkování. Okamžité šíření ale nezabrzdí, upozorňuje šéf ÚZIS Ladislav Dušek

Od pondělí 22. listopadu se v zemi zpřísní opatření proti šíření koronaviru po vzoru tzv. bavorského modelu. „U indikovaných testů jsme na hodnotách pozitivit kolem 35 procent, v nejvíc zatížených krajích je to až 45 procent,“ vysvětluje ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek v Tématu dne na Plusu. Upozorňuje, že jde o obrovská čísla, která dál rostou.

Před 2 týdny 21:54

Jiří Pehe: Nová vlády by měla nastoupit co nejdřív, prezident ale zřejmě zvolil svůj obvyklý způsob

Prezident Miloš Zeman je připraven jmenovat do čela nové vlády Petra Fialu (ODS). Podle budoucího premiéra má ale z navržených ministrů výhrady k jednomu z kandidátů. Jeho jméno Fiala nesdělil a neznají ho ani koaliční partneři, tvrdí Petr Gazdík ( STAN). Komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček soudí, že jde pravděpodobně o Piráta Jana Lipavského, který je nominantem na post ministra zahraničí.