16. duben 2022

Poslechněte si podcast: Teď je těžké udržet kvalitu a zároveň cenu. A k tomu zvyšovat mzdy, říká Píchal z Grizly.cz

Firma Grizly Dominika Píchala prodá ročně ořechy za skoro půl miliardy korun. A to jen přes e-shop, kamennou prodejnu nemají ani jednu. „Umíme poměrně dobře nakoupit oříšky, ovoce, semínka a obchodujeme blízko ke zdroji, to znamená u pěstitelů ve Španělsku, v Indii nebo Vietnamu. Oříšky pak u nás zpracujeme třeba na pasty, nebo rovnou prodáváme,“ popisuje svůj byznys model Píchal. Jak se k podnikání dostal a jak začínal, na to se ho ptá Petr Šimůnek v pořadu 2x2.

24:35

2 x 2

Vydává: Český rozhlas

Petr Šimůnek, šéfredaktor časopisu Forbes, se ptá českých podnikatelů na jejich úspěchy i pády. 

Web

Před dvěma dny 24:29

Úspěch kvalitních pamlsků v rukou nastupující podnikatelské generace

Dvojice mladých českých podnikatelů dokázala uspět v byznyse se sladkostmi. Majitel Grizly.cz Dominik Píchal a majitel čokoládovny Janek Václav Durďák dostali pozvání do pořadu 2x2 Petra Šimůnka.

Před týdnem 23:37

Pocit svobody je pro mě důležitější než miliardy dolarů, říká zakladatel Y Soft Muchna

Úspěšné české technologické firmy investují své zisky nejen do vlastního růstu, ale i do společensky prospěšných firem. I proto dostali jejich zakladatelé Václav Muchna majitel startupu Soft Y a Jan Bárta z Pale Fire Capital pozvání do 2x2 s Petrem Šimůnkem.

Před 2 týdny 24:30

Za to, jak podnik funguje, může vždy jeho vlastník, říká zakladatel globální firmy Linet Frolík

Linet a Jablotron jsou v Česku synonymem pro úspěšné a férové společnosti. Jejich zakladatelé Zbyněk Frolík a Dalibor Dědek v 2 x 2 s Petrem Šimůnkem popsali recept na úspěch.

Před 3 týdny 24:28

Jakou cestou kráčí český byznys? Poslechněte si rozhovory s „malým Baťou“ a podnikatelem Wichterlem

Václavu Staňkovi je třiadvacet let a jeho Vaskám šest. Obuvnickou firmu založil v osmnácti, trochu z rebelie proti vlastnímu otci, který také vyráběl boty, ale jinak. Vasky jsou ze Zlína, i proto se Staňkovi přezdívá „malý Baťa“. Jeho firma roste o stovky procent ročně a podniká už nejenom s botami, ale taky s nábytkem a batohy. Splní cíle, který sám sobě stanovil? Jak se mu jako mladému podnikateli funguje v prostředí manažerů o generaci až dvě starších? Ptá se Petr Šimůnek.

16. červenec 2022 24:22

Reknihy a druhý život pro knížky

Posílá knihy dál. Jmenuje se Tadeáš Kula a založil čtenářskou platformu Reknihy. Přečtené knihy, které jejich majitelé už nechtějí nechat ležet v knihovně, tak mají šanci najít nového čtenáře. Člena výběru magazínu Forbes třicet pod třicet se ptá Petr Šimůnek.

9. červenec 2022 25:01

Zdražování energií a krize ekonomiky s výrobcem automobilů Juříčkem

Hostem Petra Šimůnka je majitel a šéf společnosti Brano Group Pavel Juříček. Největší ryze český výrobce automobilů prozradí, jak prožívá současnou krizi a jak se vyrovnává se zdražováním energií. A jak proběhne předávání společnosti mladší generaci?

2. červenec 2022 24:06

Aplikace Nepanikař pomáhá s řešením duševních chorob, přerostla až do neziskovky, říká zakladatelka

„Nepanikař původně začalo jako mobilní aplikace, dnes jsme už neziskovou organizací, která má pro klienty služeb víc,“ popisuje Veronika Kamenská v pořadu 2x2. „Byla přeložena do deseti jazyků a obsahuje rady, jak si pomoci s desítkou nejčastějších duševních onemocnění – od depresí po sebepoškozování,“ dodává.

25. červen 2022 24:54

Měli bychom stále vystupovat ze své komfortní zóny, říká zakladatelka Zásilkovny Kijonková

Pandemie koronaviru nebývale nahrála růstu české e-commerce, inflace a znovuotevření kamenných prodejen ale nákupy přes internet znovu trochu utlumila. Petr Šimůnek se zeptá Simony Kijonkové, zakladatelky logisticko-technologického holdingu Packeta, pod který patří česká Zásilkovna.

11. červen 2022 24:57

Věra Jourová: Maďarský premiér Orbán se nejeví jako spolehlivý týmový hráč

Byznys v Evropě očima nejvlivnější ženy Česka, tedy místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové. Prozradí, jak současná krize mění fungování Evropské unie a jestli už má jasno o své případné kandidatuře na českou prezidentku, ptá se Petr Šimůnek.

14. květen 2022 24:43

Po inflaci přijde recese. Vyhraje ten, kdo bude zaměstnávat málo lidí, věří Fabičovic z firmy Alca

František Fabičovic vybudoval spolu se svou manželkou firmu Alca, která dodává nejen sanitární výrobky. Podnikali i na Východě. „Ještě 18. února jsem si odlétali z Moskvy, z výstavy jsme si nesli spousty zakázek. A pak se to 24. února pokazilo, všechno se přetrhlo. Zrušili jsme sklady v Petrohradu i Samaře, zůstali jsme jen v Moskvě, kde se ještě něco doprovádá. Ale Rusko a Ukrajina, to všechno se přetrhlo. Bělorusko to samé,“ popisuje podnikatel.