Teď a tady
Sezóna 4Epizoda 327. červen 2024

Poslechněte si podcast: S ředitelkou základní školy Karin Marques o tom, jak z žáků nedělat zahořklé budoucí občany

V nové epizodě si poslechněte, proč stojí za to, kvitovat (nejen) u žáků pozitivní chování, jak zvyšovat psychickou odolnost dětí a jak na práci s konflikty tak, aby výsledkem bylo převzetí odpovědnosti nad dopady vlastního chování. Karin Marques je ředitelkou základní školy Solidarita na Praze 10 a matkou dvou dětí. S Petrem Maňasem pragmaticky diskutuje o potřebách dnešních dětí, rodičů, škol i pedagogů - lze opravdu školu dělat tak, aby zde vzniklé vztahy byly zdrojem inspirace a děti z nich čerpaly dobré do života?

39:49

Teď a tady

Vydává: Teď a tady

Zpomalte s podcastem, který nespěchá. Vydejte se s námi napříč tématy, názory a příběhy hostů. Rozhovory vedené tak, aby přinesly radost i vzdělání, nový pohled nebo inspiraci. Autenticky, do hloubky.
Výsledkem jsou osobní a neformální zpovědi zajímavých hostů, od vědců, vynálezců a akademiků, přes politiky a podnikatele až po umělce, učitele či duchovní průvodce. Buďte s námi Teď a tady.

Web

Sezóna 5Epizoda 124. únor 2025 29:18

Martina Dvořáková z Férové domácnosti o tom, proč by muži měli mít dvouměsíční rodičovskou

V dalším díle našeho podcastu Teď a tady jsme si povídali se zakladatelkou projektu Férová domácnost, Martinou Dvořákovou. Její iniciativa se zaměřuje na neplacené činnosti v domácnosti, které převážně vykonávají ženy. Martina s námi sdílela, jak pandemie zviditelnila nerovnosti mezi partnery, kdy ženy byly přetížené jak zaměstnáním, tak starostí o děti. Férová domácnost nabízí nástroje pro spravedlivější rozdělení každodenních povinností v rodinách i ve společnosti. Mluvili jsme také o výzvách spojených se změnou stereotypů a o důležitosti začít o těchto tématech mluvit už od dětství.

Více na https://tedatady.live/

Sleduj nás:

👉 Podpoř nás

Sezóna 4Epizoda 518. listopad 2024 32:58

Divadelní lektorka Dominika Mithofer (Prokopová) o tom, proč více odhalovat zákulisí divadla a jaké to je šéfovat festivalu Habrovka

Proč je důležité seznámit děti s různými divadelními žánry a ukázat jim také zákulisí? V této epizodě nahlédnete do světa umění, které nemá hranice. Divadelní lektorka Dominika Mithofer (Prokopová) ještě navíc prozradí, co ji naučilo studium na DAMU nebo jaké to je mít malé dítě a šéfovat hudebně divadelnímu festivalu Habrovka, který nazývá „kusem vesnice ve velkoměstě“.

Více na https://tedatady.live/

Sleduj nás:
Facebook 👉 https://www.facebook.com/podcast.tedatady
Instagram 👉 https://www.instagram.com/tedatady.podcast/
LinkedIn 👉 https://linkedin.com/company/ted-a-tady

Podpoř nás 👉 https://buymeacoffee.com/tedatady

Sezóna 4Epizoda 430. červenec 2024 43:41

Multižánrový hudebník Nèro Scartch o tom, proč najít v hudbě sama sebe a jak vznikla kapela MYDY

Hudebník, skladatel, zpěvák, producent. Nèro Scartch, purpl boi, Purpl Prinz, MYDY. Bubny, klavír, kytara. Metalcore, jazz, electro swing, rap, industrial… Jo, ještě stále se bavíme o stejném člověku. Multitalent Nèro Scartch nám povypráví o tom, jak poznal v hudbě sama sebe, proč určitý koncept a perfekcionismus v skládání songů svazuje, jaký je rozdíl mezi českou a zahraniční hudební scénou nebo jak začínala kapela MYDY. Odhalte s námi zákulisí tvorby muziky a zaposlouchejte se do hudební symfonie Nèrova života teď a tady.

Sezóna 4Epizoda 223. květen 2024 40:27

Kurátorka Denisa Václavová o vnímání umění a festivalu 4 + 4 dny v pohybu

Kurátorka, organizátorka a producentka různých kulturních projektů Denisa Václavová se rozpovídala o tom, jak vnímá umění, proč je umění ve veřejném prostoru její srdcovkou a co všechno jí do života přinesl festival 4 + 4 dny v pohybu.

Sezóna 4Epizoda 14. duben 2024 55:28

Odborník na umělou inteligenci Filip Doušek o tom, kde bude AI za 5 let a jaké to je prodat firmu

Od psaní románu o západní civilizaci a její slepé skvrně, které trvalo 12 let, až po prodej svého softwaru založeného na umělé inteligenci, který analyzuje velká HR data. Náš host, odborník na umělou inteligenci Filip Doušek, se s vámi podělí nejen o strasti své profesní cesty, ale také o postřehy k budoucnosti AI. Prozkoumáme to, kde bude umělá inteligence o 5 let, co vše se ještě naučí a proč pravděpodobně nebude ChatGPT stoupat lineárně v pokroku.

Sezóna 3Epizoda 419. prosinec 2023 34:04

S vedoucí PR Centra LOCIKA Magdou Černou o etice komunikace a dobrých kampaních bez vydírání

Komunikace a PR v nezisku je svá vlastní disciplína. Neexistují k ní (na rozdíl od sektoru ziskového) sjednocené, zaručené rady a postupy. O to vzácnější je pak organický úspěch kampaní Centra LOCIKA. Magdalena Černá, vedoucí PR a prevence Lociky, nám přišla povyprávět, jak vznikaly kampaně a infografiky oceněné Eduínou, jak lze dobře komunikovat i citlivé téma dětského násilí bez citového vydírání a proč se naší společnosti snadněji podporuje ochrana zvířat než ukončuje násilí na dětech.

Sezóna 3Epizoda 331. březen 2023 31:12

S ředitelkou Česko.Digital Evou Pavlíkovou o tom, co nás učí těžké chvíle a jak správně od věcí odstupovat, abychom v nich znovu objevili smysl

Rozhovor do hloubky s ředitelkou Česko.Digital Evou Pavlíkovou. Jaké byly její začátky, čím si prošla, čemu se věnuje dnes a proč utíká z jedniček a nul na louku do přírody? To a více v dnešní epizodě, tak poslouchejte s námi Teď a tady.

Sezóna 3Epizoda 227. únor 2023 40:44

Vesmírný architekt Tomáš Rousek o tom, co nás vesmírné plánování může naučit o pozemské architektuře

Přemýšleli jste někdy, jak se bude stavět na Měsíci nebo třeba na Marsu?  Není architekt jako architekt - Tomáš Rousek je totiž vesmírný architekt. Ovšem jak se říká, měli bychom si nejprve jako lidé zamést před vlastním prahem. Proto než začneme skutečně stavit moderní města ve vesmíru, měli bychom se zamyslet, jak zařídit funkční města u nás na zemi. Poslouchejte s námi Teď a tady, jaká by mohla být budoucnost urbanismu.

Sezóna 3Epizoda 12. leden 2023 31:03

Intuitivní truhlářka Veronika Eisensteinová o cestách k vlastnímu nitru, o dělání práce právě z něj, a o tom, proč šaty nepřekáží ani u truhlařiny

Víte, co znamená intuitivní truhlařina a jak se liší od té klasické? Veronika Eisensteinová k práci se dřevem přistupuje jako k životu. Koneckonců je bývalou studentkou filozofie a věnuje se i józe. Toto netradiční spojení duchovna a řemesla na vás čeká v nové epizodě podcastu.