- Podcasty
- Technické památky a zajímavosti

Poslechněte si podcast: Přírodní rezervace u Lobodic skrývá nejstarší podzemní zásobník plynu u nás
Krásná přírodní rezervace Zástudánčí zasahuje do malebné krajiny nivy soutoku Bečvy a Moravy. Mnohé proto překvapí zvláštní potrubí, které se zde sem tam objevuje a zase mizí pod zem. Jen zasvěcení vědí, že se právě zde skrývá pozemní nejstarší zásobník plynu u nás.
Technické památky a zajímavosti
Vydejte se s námi za technickými památkami a zajímavostmi v Olomouckém kraji.
Přerovské kino Hvězda patřilo k nejmodernějším své doby. Mohl se využívat i jako protiatomový kryt
V Přerově za minulého režimu existovalo bezmála 170 krytů civilní obrany. Po Praze jich město mělo nejvíce v republice. Jeden z největších zůstal dodnes v nezměněné podobě v podzemí kina Hvězda. Dovnitř se ale dostal jen málokdo. Lidé, kteří měli na starosti provoz a taky pár zahraničních delegací.
Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem představuje i největší pohřební kočár u nás
Kočár jako technický výtvor a ukázka řemeslného mistrovství našich předků. Tak přistupuje k exponátům svého muzea historických kočárů v Čechách pod Kosířem jeho zakladatel Václav Obr. Díky nadšení pro kočáry, zde vznikla největší expozice těchto vozidel od českých a moravských výrobců na světě.
Údolí u Javorníku skrývá unikátní vápenku z počátku 19. století
Kraji pod Rychlebskými horami se odpradávna říká kraj žuly a mramoru. Stopy po těžbě a zpracování nerostů zde najdeme na každém kroku. Třeba při silnici z centra Javorníku směrem do Travné, kde se ani ne kilometr za posledními domy Javorníka skrývá nejstarší šachtová vápenka olomouckého kraje.
Klapperothova manufaktura v Šumperku byla první výrobnou manšestru mimo Británii
Nejstarší manufaktura na výrobu manšestru mimo britské ostrovy vznikla v Šumperku. Její kořeny sahají až do 18. století a nese jméno původně vídeňského obchodníka Johanna Ernsta Klapperotha. Najdeme ji na okraji historického centra města dodnes.
Speleoterapii pro děti pomohli vytvořit horníci z uzavřených Zlatohorských dolů
Zlaté Hory patří nejen k nejseverněji položeným městům Slezska, ale také k místům s prastarou hornickou tradicí a co se moc neví, také s tradicí lázeňskou. Ta je pravda o něco mladší, ovšem zatímco doly už jsou na Zlatohorsku uzavřené, pacienti sem za léčbou jezdí dál, a to mimochodem i do podzemí.
Mezi pěchotními sruby z třicátých let na Staroměstsku najdeme i unikátní dvojčata
Staroměstská pevnostní oblast je méně známým úsekem se značnou částí částečně dokončených staveb pohraničního opevnění z konce třicátých let 20. století. Dva pozoruhodné objekty těžkého opevnění najdeme v těsné blízkosti Starého Města pod Sněžníkem, kde se o tato „bunkrová dvojčata“ starají členové Beton Bunker clubu Kronfelzov.
V hranické umělecké škole se pyšní stoletým orchestrionem. Přes své stáří je stále funkční
Kdysi stával a bavil osazenstvo hostince v malé vesnici Velká na Přerovsku. Před lety se dostal do muzea v Hranicích a nakonec stoletý orchestrion skončil ve vestibulu tamní hudební školy. Dobrou zprávou také je, že i přes své stáří je tato technická památka stále funkční.
Poštovní štola poprvé v dějinách Zlatých Hor přivede turisty do podzemí
Návštěvníci Zlatých Hor na Jesenicku již mohou navštívit podzemní prostory bývalých dolů, které stály za vznikem a někdejší prosperitou města. Bývalá Poštovní štola se stala jedinečnou nejen svou historií sahající hluboko do minulosti ale i tím, že provází návštěvníky zpřístupněnou částí Zlatohorského důlního revíru.
Unikátní mlýn v Hačkách si vyprojektoval mlynář sám
Vesnička Hačky na Prostějovsku klame tělem. Přestože se nachází v nadmořské výšce kolem 500 metrů, díky své poloze máte pocit, že jste kdesi vysoko v horách. I proto zde dávný mlynář postavil větrný mlýn, o jeho pohon zde totiž nikdy nebyla nouze. Stavbu pojal tak unikátně, že se sem dnes jezdí dívat odborníci i ze zahraničí.