• Podcasty
  • Technické památky a zajímavosti
Technické památky a zajímavosti
NejnovějšíPřed pěti dny

Poslechněte si podcast: Slavíčský tunel provází legenda o tvrdohlavém císaři. Pravda je ale jiná

Poblíž Hranic na Přerovsku se ukrývá unikátní technická památka – jediný zděný železniční tunel na trase tzv. Severní dráhy císaře Ferdinanda. Stavbu objevíte v místě, kde by ji čekal málokdo. Stojí totiž na rovině, nejbližší kopec je přes kilometr daleko.

02:57

Technické památky a zajímavosti

Vydává: Český rozhlas

Vydejte se s námi za technickými památkami a zajímavostmi v Olomouckém kraji. 

Web

Před týdnem 03:25

Elektrárna v Háji u Třeštiny byla průkopníkem techniky i architektury

Řeka Morava byla od nejstarších dob hybnou silou mnoha zařízení. Byly to zejména mlýny, které pomáhaly lidem z okolí zpracovat zemědělskou produkci. Jeden takový stával také nedaleko obce Třeština, v malé osadě jménem Háj. A přesto, že se jedná jen o pár domů kolem řeky, do historie se toto místo zapsalo neopakovatelným příběhem.

Před 2 týdny 03:22

Odrlická sušárna chmele je prý nejvyšší stavbou z vepřovic na Moravě

Odrlice jsou malou vesničkou na okraji hanácké roviny nedaleko Olomouce. Za jedním ze zdejších statků stojí unikátní technická památka - sušárna chmele postavená v polovině předminulého století. Je prý nejvyšší stavbou z nepálených cihel na Moravě.

Před 3 týdny 03:08

Uhřičický sifon protahuje vodu z mlýnského náhonu pod řekou více než sto let

Unikátní technické zařízení se skrývá v polích východně od Uhřičic na Přerovsku. Vodní shybka, které nikdo neřekne jinak než sifon, zde protahuje vody mlýnského náhonu pod tokem řeky Valové už více než jedno století. I když dílo pracuje na jasných fyzikálních základech, při prvním pohledu se i technicky smýšlející člověk nejprve zarazí, jak že je to vlastně možné, že to funguje.

19. srpen 2023 03:20

Železné mostní konstrukce patří k největší exponátům Muzea silnic ve Vikýřovicích

Nádvoří Muzea silnic ve Vikýřovicích u Šumperka je plné silničářských strojů a zařízení. Najdeme zde ovšem i exponáty rozměrnější – například tři obloukové železné mosty, které donedávna překlenovaly významné řeky regionu i přesto, že byly vyrobeny již v předminulém století. Vše ještě doplňuje unikátní lávka pro pěší z nádraží v nedalekém Šumperku.

12. srpen 2023 03:21

Mlýn na potoce Špraňku ve Hvozdě vypadá zvenku i zevnitř jako z pohádky

Být mlynářem sice v minulosti znamenalo, být váženou osobností. A také životem na samotě, v případě, že byl mlýn, jak to často bývalo, umístěn někde v údolí u potoka, zatímco samotná vesnice stávala na kopcích nad údolím. Tak jako to bylo v případě mlýna patřícího k vesnici Hvozd na Prostějovsku, který je dnes ovšem ozdobou celého okolí.

5. srpen 2023 03:40

Zvonkohra v Brodku u Přerova je tamní chloubou a vyhledávaným turistickým cílem

Brodek u Přerova proslavila tamní rodinná zvonařská dílna po celém světě. Navštívili ji všichni naši polistopadoví prezidenti a do městyse míří i turisté. Tamním lákadlem a atrakcí se před dvaceti lety stala unikátní zvonkohra, druhá největší v Česku.

29. červenec 2023 03:11

Díky dnes zatopenému dolu dostala obec na Jesenicku jméno Uhelná

Kraj pod Rychlebskými horami je vyhlášený také množstvím vodních ploch vhodných ke koupání. Zatopené lomy sem lákají plavce, potápěče i rybáře. Většina z nich je žulových, najdeme zde ovšem i lomy pro zdejší kraj netypické. Patří k nim i lom Pelnář, kde se těžil lignit a díky němu se i nedaleká vesnice po válce přejmenovala na Uhelnou.

22. červenec 2023 03:19

Tři historické mosty v Dlouhé Loučce jsou naprostým unikátem

Historické mosty jsou někde obdivovanými památkami, jinde naopak problémem, který brzdí dopravu a rozvoj obce. Málokterá obec se však může pochlubit hned třemi historickými mosty, z nichž jeden je navíc patrně jedním z nestarších na Moravě. Přesto jej obyvatelé Dlouhé Loučky na Olomoucku museli před časem zachránit před zbouráním.

15. červenec 2023 03:28

Rouské – vesnička na Přerovsku, kde sluneční hodiny najdete doslova na každém rohu

Rouské na Přerovsku by se směle mohlo ucházet o titul město slunečních hodin. Ve vesnici s dvěstěpadesáti obyvateli totiž mají hned osmery a brzy k nim přibudou další. Více jich napočítáte jen v Olomouci a Prostějově, tam ale žije daleko více lidí. V přepočtu slunečních hodin na obyvatele Rouské jasně vede.

8. červenec 2023 02:26

Hraběnčinou stezkou k „italské“ protipovodňové zdi

Na prvních svazích Drahanské vrchoviny, při řece Blatě se rozkládá katastr nenápadné vesnice Senička. Na první pohled je to obec jako každá jiná, kdo však chce, najde zde mnoho pozoruhodných památek. Od zbytků hradu přes hraběnčinu cestu až po unikátní protipovodňovou zeď.