Prolomit vlny
3. únor 2021

Poslechněte si podcast: TATÍNEK SE DÍVÁ NA FILMY, MÁMA PYJE VÍNO. Suchý únor bude hračka, očekává Žena filmového kritika

Rozhodla jsem se, že učiním poslední pokus zamezit odebrání našich dětí orgánem sociálně-právní ochrany dítěte. Protože jejich otec tráví život v kině nebo před televizí a matka v lihu, je načase vystoupit, jak se tak říká, z vlastní komfortní zóny. Upřímně, nenapadá mě v současné situaci covidu, online skautských schůzek a každovečerního sledování zpravodajství nic bláznivějšího než přestat pít.

05:15

Prolomit vlny

Vydává: Český rozhlas

Glosář Radia Wave. Osobní komentáře k čemukoli, co nás praští přes nos.

Web

Včera 06:13

Cesta z krize Kima Stanleyho Robinsona – uhlíková měna, nové náboženství i terorismus

Představit si katastrofu je pro nás mnohem jednodušší, než představit si cestu, která by nás z ní vyvedla. Projeďte si hlavní trháky na streamovacích službách a bude to zřejmé – umíme vymyslet a ztvárnit tisíc a jeden způsob, jak naši civilizaci zničit. Nalezení její stabilní podoby jde ale většinou na úkor našich základních hodnot, jako je možnost jednotlivců rozhodovat o svém osudu nebo demokracie.

Před týdnem 03:46

Investorovy nové šaty. Pád banky ukázal, že géniové ze Silicon Valley zjevně nejsou až tak geniální

V půlce března došlo ke krachu americké Silicon Valley Bank (SVB), která obsluhovala velkou část kalifornské technologické sféry včetně mnoha startupů. Samotný pád banky i reakce federálních institucí vyvolávají mnoho otázek. Panika technologických investorů ale také ukázala, že zdaleka nejsou tak chytří, jak rádi vypadají.

Před týdnem 04:48

Odsouzena za poskytnutí potratové pilulky. Prohráváme ve válce o práva žen?

Po téměř absolutním zákazu interupcí v Polsku hrozí lidem, kteří nabídnou nechtěně těhotným pomoc až tři roky vězení. První odsouzenou je Justyna Wydrzynska. Ta zaslala potratovou pilulku ženě, která čekala dítě s partnerem, který ji dlouhodobě týral.

Před 3 týdny 03:59

Vzdělávací politika českých vlád nás vrací do středověku

Na střední školy v září nastoupí mimořádně početný ročník 2008 a u přijímaček tak bude panovat ještě větší stres než obvykle. Je jisté, že spousta talentovaných a motivovaných dětí skončí na horších školách a oborech, než po jakých toužily, a budou tak už v patnácti letech do velké míry předurčeny k horším životním šancím a perspektivám.

1. březen 2023 04:37

ChatGPT je novinka, která oživuje staré debaty: Komu slouží stroje?

Možná jste si s ní sami hráli, možná jste se jenom setkali s výtvory jiných. Je ale velmi nepravděpodobné, že jste se za posledních několik měsíců nesetkali s nějakou novou formou takzvané umělé inteligence, jako je například nejslavnější chatbot ChatGPT od společnosti OpenAI.

23. únor 2023 05:04

Odchod do důchodu v 68 letech: pro nejmladší generace se tím rozpadá smysl starobního důchodu

Na začátku února začaly na veřejnost prosakovat informace o podobě možné důchodové reformy, kterou vláda Petra Fialy chystá. Kabinet plánuje nejen upravit současnou podobu valorizací důchodů. Dlouhodobou finanční stabilitu důchodového fondu chce zajistit postupným zvyšováním věku odchodu do důchodu. Dnešní třicátníci by tak do penze odcházeli až v 68 letech.

13. únor 2023 05:02

Končí prezident, který si „nebyl jist“ klimatickou krizí. Co přinese ten nový?

Nevidím prezidentskou volbu jako rozhodování se mezi dvěma světy, z nichž jeden má být lepší, a vládne v něm pravda a láska. Jedno je ale jasné –⁠ destruktivní výpady vůči ekologii a ochraně klimatu už z Hradu zaznívat nebudou. Podle všech signálů můžeme dokonce čekat, že nový prezident bude aktivním a konstruktivním hráčem v tolik potřebné veřejné debatě o tom, jak naložit s klimatickou krizí a jak přitom udržet společnost pohromadě.

7. únor 2023 04:35

Chápavý prezident za pípou mladé nespasí. Potřebují vlastní podíl na moci

Jedním z velkých témat kampaní před prezidentskou volbou bylo oslovování mladých voličů. Mohlo by se zdát, že vítězství Petra Pavla i relativně slušný výsledek Danuše Nerudové ukázaly na zájem o jejich témata a starosti. Ve skutečnosti ale situace tak růžová není – zástupcům nejmladších generací totiž pořád chybí hlavně přímý podíl na rozhodování a moci.

27. leden 2023 04:16

Twitter Files jsou hodnotné, ale rozpačité. Twitter se pod vedením Muska cenzury neštítí

Když Elon Musk vloni koupil sociální síť Twitter, slíbil, že ve spolupráci s novináři vydá zprávu o tom, jak tato služba fungovala před jeho akvizicí. Naskakoval tak na dlouholeté (a opakovaně vyvracené) přesvědčení, že Twitter „umlčuje konzervativní hlasy“. V naplňování tohoto cíle nejen kvůli problematické formě vydání selhal. To ale neznamená, že takzvané Twitter Files nemají svou hodnotu.

17. leden 2023 05:12

Bratranec zakladatelky Black Lives Matter byl zavražděn policií. Co se můžeme od hnutí naučit my?

10 let od vzniku Black Lives Matter, hnutí upozorňujícího na násilné chování policistů v USA vůči Afroameričanům, byl při policejním zásahu zabit příbuzný jedné ze zakladatelek hnutí Patrisse Cullors. Přestože počty Afroameričanů zabitých policisty neklesají, hnutí má za sebou dílčí úspěchy.