9. leden 2022

Poslechněte si podcast: Tatínek nikdy z Budějovic neodjel dál než do Tábora, říká Marian Roden z jihočeského hereckého rodu

Ve Vltavínu se vydáme pátrat po historii poutních areálů nedaleko měst a řekneme si, proč se především v době barokní začaly stavět. Začneme výšlapem na Křížovou horu u Českého Krumlova. Poté si poslechneme rozhovor s hercem Marianem Rodenem a nakonec se vypravíme k pramenům Malše, tedy na archivní výlet do Rakouska.

35:54

Vltavín

Vydává: Český rozhlas

Co možná nevíte o kraji, kde jsme doma.

Web

Před třemi dny 30:45

Dobrá Voda u Českých Budějovic patřila k místům s vyhlášenými poutěmi a lázněmi

Ne více než čtvrt míle od města tryská pramen léčivý, jemuž se přiznává velká blahodárnost. Tato slova napsal Bohuslav Balbín o pramenu na Dobré Vodě u Českých Budějovic.

Před týdnem 36:32

Bude jich více! Proč se Budějovice jmenují Budějovice a kde tu býval Čertíkov nebo Stradonice

Víte, proč se České Budějovice jmenují Budějovice a kdy to byl oficiálně Budweis? A nebo jak přišla ke svému jménu východočeská Polička?

Před 2 týdny 31:32

Heydrichiádu nepřežil autor slavné Broukárny Karel Chochola, ani režisér Josef Stejskal

Znáte jména Karla Chocholy a Josefa Stejskala, po nichž jsou dnes pojmenované ulice v Českých Budějovicích? Shodou okolností stojí v ulici Dr. Stejskala obchodní dům, jehož autorem je právě Karel Chochola.

Před 3 týdny 29:16

Pruská armáda se v roce 1866 zastavila u Třeboně, ale vojáci se nakonec dostali až k Lišovu

V červnu 1866 se na jihu Čech konaly odvody do rakouské armády proti „prajzům“, tedy pruské armádě. Ačkoliv se prusko-rakouské boje odehrávaly většinou jinde, do jižních Čech zasáhla tato událost také. A my si to ve Vltavínu připomeneme.

29. květen 2022 29:13

Zakladatel hamru u Trhových Svinů přišel na buben, slávu řemesla tu založili a udržovali až Buškové

Velice těžkou hamernickou práci na Buškově hamru u Trhových Svinů zmapujeme ve Vltavínu. Památku podrobně projdeme a uslyšíte i zvuky, které tu kdysi hamerníci slýchávali každým dnem. Ve druhé části připomeneme výročí založení vyšebrodského kláštera.

22. květen 2022 26:33

Aby spatřil oltářní obraz vcelku, nezbyde poutníkovi nic jiného než pokleknout

V areálu Nejsvětější Trojice u Trhových Svinů stávaly až do první světové války malé lázně. Jejich konec předznamenala epidemie španělské chřipky.

15. květen 2022 33:08

Spolkový dům, Armáďák, Slavie. Společenské centrum projektoval pro německý spolek český architekt

Park v Dukelské ulici v Českých Budějovicích býval zahradou, na jejímž konci se rozkládala městská plovárna. Tam, kde vede nyní hlavní silnice, bývaly tenisové kurty a hřiště.

8. květen 2022 35:42

Gestapák nám řekl, že jestli nás tu ještě potká, půjdeme do plynu, vzpomíná Alena Popperová

Premiéra tohoto vydání Vltavínu připadla na dny, kdy se slaví konec druhé světové války. A my se do toho období také vrátíme, konkrétně ve vzpomínkách Aleny Popperové z Českých Budějovic.

1. květen 2022 33:02

Zkuste si představit, že je vám deset, jedenáct, nebo patnáct let a nesmíte nic

Nesmíte chodit do školy, nesmíte chodit do kina a nesmíte se třeba ani stýkat se stejně starými vrstevníky. Už asi tušíte, že zamíříme do dob protektorátu Čechy a Morava za tehdejšími židovskými dětmi. Ty v Českých Budějovicích tuto vyloučenost z veřejného života vyřešily po svém. Začaly tvořit vlastní časopis.

24. duben 2022 28:52

Když rozhlasový signál jednoho přenosového vozu nestačil, nastavila se trasa druhým přenosovým vozem

Vltavín připomene rozhlasovou historii českobudějovického studia. K mikrofonu si přisedne někdejší redaktor a hlasatel Pavel Kroneisl a společně s jeho vzpomínkami zazní i dvě reportáže – jedna ze 70. let o stavbě římovské přehrady a druhá z 90. let o Žďákovském mostu.