22. červenec 2021

Poslechněte si podcast: Tanec je způsob, jak pochopit svět, říká hraběnka Marie Kinsky

Hraběnka Marie Kinsky je tanečnice a choreografka. „Tanec je způsob, jak pochopit svět a jak pochopit jiné lidi. Je to neuvěřitelný komunikační zdroj,“ říká Kinsky, která je popularizátorkou současného tance. Založila a vede neziskovou organizaci Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA a mezinárodní festival současného tance KoresponDance. Nedávno skončil devátý ročník tohoto festivalu, který byl podle Kinsky velkým úspěchem. „Lidé byli spokojení a užili si to – umělci, publikum i producenti,“ říká Kinsky. Součástí letošního ročníku festivalu KoresponDance byl i krátký filmový festival. Od roku 2013 se festival koná ve Žďáru nad Sázavou. „Je to hodně speciální místo, má velké genius loci,“ vysvětluje Hraběnka, která byla ranním hostem Rádia Z. Ve studiu ji přivítal moderátor Nikola Bojčev. Do roku 1997 žila Kinsky ve Francii, poté se přestěhovala do České republiky. Od té doby se vnímání současného tance v Česku výrazně posunulo. „Je to úplně obrovský rozdíl,“ říká Kinsky. Přispět k rozvoji současného tance je také jedním z hlavních cílů pořádání festivalu KoresponDance. „Největší problém, které má současné umění, ať je to tanec nebo hudba, je to, jak naučit lidi, že umění je pro ně a jejich život a není to elitní záležitost,“ dodává hraběnka. Důležité je proto snažit se přiblížit současné umění lidem. 

13:38

Ranní host

Vydává: Rádio Z

Rozhovory se zajímavými lidmi na aktuální téma na Rádiu Z.

Web

Včera 17:45

Celý dům jsem stavěl sám, říká mladý truhlář Pospíšil

 ,,Můj obor byl jasná volba. Od malička jsem viděl pracovat tatínka se dřevem. Profesoři o mé stavbě netušili. Celý dům mi trval 3 roky. Chtěl jsem, aby každý vrut i prkno prošlo mýma rukama,” říká student truhlařiny Radek Pospíšil, který si postavil sám dům ze dřeva a byl ranním hostem na Rádio ZET. 

Před čtyřmi dny 16:31

Naše fotobudky jsou na večírcích v ohrožení, říká fotograf Čeřovský

Fotobudky v metru jsou dneska už pasé. My se zaměřujeme na speciální instalace, žádné běžné rekvizity a nudné pozadí. Na večírcích je fotobudka celkem v ohrožení, čím pozdější večírek, tím divočejší nápady, říká David Čeřovský. 

Před pěti dny 16:35

Lenka Krobotová: Člověk se nemění, mění se jen doba a kulisy

„Teď hraju Shakespeara. Ten je tak nadčasový, že ty texty vás nesou samy. Spousta diváků mi říká, jak jim to rezonuje s dneškem, že jsou jen jiné kulisy. Shakespeare byl úžasný v tom, že načrtnul člověka v celé jeho podstatě,” říká herečka Lenka Krobotová, která byla ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před šesti dny 14:01

Autor webu Bez faulu: Prvotním impulsem k tvorbě webu o manipulaci byl Donald Trump

„Prvotním impulsem byl pro mě Donald Trump. Zalíbilo se mi studovat, jakým způsobem komunikuje. Chtěl jsem zjistit, jestli je v tom nějaká taktika, jak jeho komunikace vůči voličům funguje,” říká autor webu o manipulaci Bez faulu Jiří Burýšek, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před týdnem 16:15

Kolem muralů lidé projdou a třeba jim zlepší náladu, říká ilustrátor Vladimír Strejček

„Všechno je to interdisciplinární. Překrývá se tam ilustrace s kresbou, s malbou, občas děláme trojrozměrné věci. Ilustrace dnes pokrývá neuvěřitelný vějíř různých vizuálních výstupů,” říká ilustrátor Vladimír Strejček, zakladatel prvního českého ilustrátorského studia DRAWetc. „Fungujeme dvacet let, za tu dobu vím, co funguje a co už ne. Teď lidé chtějí muraly, do nich se úplně zamilovali,” dodává ranní host Rádia ZET Strejček. 

Před týdnem 15:44

Strážce národního parku nemůže dělat každý, říká mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný

„Snažíme se, aby strážci přírody nebyli vnímáni jako zelená policie, ale spíš aby byli velvyslanci národního parku vůči veřejnosti. Strážce je v terénu, aby lidem pomáhal, aby jim poradil kudy jít nebo co vidí. A když se děje něco špatného, musí okamžitě zakročit,” říká mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný, který byl ranním hostem na Rádiu ZET.

Před týdnem 15:45

Bude to jízda, říká programový šéf Jan Jílek z Letní filmové školy

,,Letošní téma je Dotýkám se filmu a my doufáme, že se kulturní i filmový zážitek účastníka festivalu opravdu dotkne. Celoroční práce je smrštěna do šesti intenzivních dnů. Bude to jízda,” říká Jan Jílek z Letní filmové školy. 

Před týdnem 15:14

Jan Matoušek: Mladí řidiči a rychlá jízda jsou hlavní důvod autonehod

,,Mladí řidiči ve věku 18-25 let mají 2,5 krát větší pravděpodobnost, že způsobí dopravní nehodu. V tomto věku odlišně vnímáme riziko. Rychlá jízda je adrenalin, která mladé baví. Právě ta je nejčastějším důvodem nehod,” říká Jan Matoušek, ředitel České asociace pojišťoven, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před 2 týdny 15:13

Vraťme se k tradicím, říká zakladatelka projektu Semínkovna

,,Semínkovny jsou místa, kde si lidé mohou směňovat přebytečná semínka ze svých zahrádek. Je to iniciativa, která má podporovat to, aby se lidé vraceli k semenaření. Celé generace před námi na tom vyrostly. Za sedm let fungování vzniklo přes 200 semínkoven,” říká Klára Hrdá, zakladatelka projektu Semínkovna. 

Před 2 týdny 19:23

Karel Holas: Trému nemám, ale zdravé nadšení ano

,,Kdysi dávno se mi klepala kolena před každým vystoupením, dnes už ne. Kapela se při chybě vždy podrží a vznikne z toho kolikrát hezká improvizace. Zapojili jsme se do kampaně Nalaď se na cestu, ke které vyjde píseň,” říká houslista z kapely Čechomor, Karel Holas.