- Podcasty
- Okolo češtiny

Poslechněte si podcast: Tajemník a tajný rada
Vytrácí se z našeho světa tajemství? A co má slovo tajemník či tajný rada společného s tím opravdovým tajemstvím, tak jak ho všichni známe? Na tuto lingvistickou otázku se podívá náš bohemista.
Okolo češtiny
Rozhlasové fejetony o záludnostech, zajímavostech a netušených možnostech českého jazyka.
Proč se z prince Charlese stal král Karel III.?
Proč říkáme hlavě Spojeného království Karel a ne Charles, jak jsme byli zvyklí desítky let? A jak to mají jiné slovanské jazyky s přizpůsobováním jmen panovníků? Téma pro našeho bohemistu.
Asi dvacet lidí
Jak budete referovat o tom, že někde bylo dvacet lidí? Bylo tam asi dvacet lidí? Bylo tam ze dvacet lidí? Více prozradí náš bohemista.
Sloveso „sestávat“. Víte, v čem se při jeho užívání často chybuje?
Čeština je hodně slovesný jazyk. V českých textech se běžněji objevuje dohromady asi dvacet tisíc sloves. Jedním z nich je i sloveso sestávat. Možná vás překvapí, že jej při užívání často chybně doprovází příklonné slovíčko se. Téma pro našeho bohemistu.
Kantor
Kantor nebo učitel? Jedná se o synonyma či nikoli a odkud vlastně tato slova pochází? Na tuto jazykovou otázku nám dnes odpoví náš bohemista.
Album v množném čísle
Ukládáte si fotky do alb nebo albumů? Jak je to se skloňováním tohoto slova a odkud pochází? Na toto téma se podíval náš bohemista.
Co si myslel Dobrovský o budoucnosti češtiny?
Jméno Josefa Dobrovského nám je všem dobře známé. Jak se ale stavěl k budoucnosti češtiny a proč bychom ho mohli řadit mezi nejdůležitější obrozence? U příležitosti 270. výročí jeho narození nám o jeho osobnosti poví víc náš bohemista.
Diletant/Diletant, hanlivé nebo nikoli?
Slovo diletant ve většině z nás vyvolá negativní příznak něco hanlivého, nehezkého. Je toto slovo, ale opravdu hanlivé nebo tomu bylo v minulosti jinak? Z jazykového hlediska se na to podívá náš bohemista. Připravuje Ondřej Bláha.
Okurková sezona
Okurková sezona. Tedy období, kdy se nic zvláštního neděje. I tak by to šlo tohle slovní spojení volně vysvětlit. Kde se vzalo a jak je to v sousedních zemích a jazycích, znají ho? Téma pro našeho bohemistu.
Lážo plážo
Lážo plážo. Spojení, které k prázdninovým měsícům určitě patří. Lážo plážo tak nějak evokuje pohodu, klid, případně nic nedělání. Jak je to s původem tohoto slovního spojení, to je téma pro našeho bohemistu.