- Podcasty
- Východočeské výlety

Poslechněte si podcast: Tajemné postavy na kostele a další záhady Klášterce nad Orlicí
Jméno získal díky středověkému klášteru a řece, která jím protéká. Klášterec nad Orlicí má historii plnou záhad a tajemství, která souvisí jak s bývalým klášterem, tak jeho polohou přímo u hranic.
Východočeské výlety
Navštěvujeme známá i zapomenutá místa východních Čech.
Název Červená Voda? Podle legendy potoky v Malých Herolticích zbarvila krev husitských odpůrců
Červená Voda je horská obec na historické hranici Čech a Moravy. Malebná krajina tam láká nejen turisty, ale také vlky. Hned po zavedení železnice se do místní části Šanov prodávaly jízdenky až z Vídně. Lidé tam jezdili do vzdušných lázní. Dnes jsou velkým lákadlem běžkařské tratě.
Po stopách pověstí z Králík: O tajemných světýlkách i duchu zlého hraběte
Zvlněná, zádumčivá krajina z jedné strany Orlických hor a z druhé Králického Sněžníku. Králíky jsou místem jako stvořeným pro příběhy vyprávěné za dlouhých zimních večerů v tamních chalupách.
Unikátní památka i tajemný kout přírody. Projděte se po zámeckých valech
Zámecké valy v Pardubicích patří mezi nejzachovalejší opevnění svého druhu v Česku. Zároveň je to ostrov přírody uprostřed města, kde žije 70 druhů obratlovců, několik tisíc bezobratlých druhů živočichů a přes 200 druhů rostlin.
Ukrajinci v Pardubicích přesunuli oslavy Vánoc. I tím se chtějí odstřihnout od Ruska
Vánoce na východě Čech jsou pochopitelně převážně tradiční. Společně s námi tu ale žije řada cizinců. Někteří přijali české tradice, někteří vnáší do našich zvyků část těch svých a jiní slaví zcela po svém.
Jak se žilo v před staletími? Na Hlinecku uvidíte chaloupky po řemeslnících
Na Hlinecku jsou hned dvě expozice Muzea v přírodě Vysočina. První z nich, Betlém, najdete uprostřed Hlinska. Nyní tam až do 8. ledna můžete navštívit výstavu Betlém vánoční. Druhá expozice na Veselém Kopci je přes zimu uzavřená. Sezóna začne 4. února masopustem.
Předvánoční Slatiňany, Chrudim i Pardubice stojí za návštěvu
Po dvouleté covidové pauze jsme se dočkali adventu bez hygienických restrikcí. Není omezený počet lidí na jednom místě, stánkový prodej, jídlo a pití na veřejnosti, a tak se i předvánoční akce konají ve stejné míře, jako dřív. Navštívit můžete trhy, kavárny, koncerty, zámecké prohlídky nebo půlnoční mše.
Příběhy pardubických vil: Ulrych žil v „krematoriu“, Messany léčil chudé
Nejvíc vil v Pardubicích stojí na Bílém Předměstí. Už v roce 1882 to tak v regulačním plánu navrhl Antonín Barborka. První stavby byly spíše venkovské domy s rozsáhlými zahradami. Postupně se ale zahrady zastavěly dalšími, modernějšími vilami.
Tajemství kostelů našeho kraje. Znáte jejich poklady?
Jsou to místa plná lidské energie a jedinečných artefaktů. S Východočeskými výlety jsme zamířili do některých kostelů Pardubického kraje, ve kterých najdete díla velkých mistrů a další zajímavosti.
Zámeček, tajné chodby i hluboké lesy mají v Lukavici u Chrudimi
Typickou hornickou obcí byla Lukavice na Chrudimsku až do počátku 20. století. Po těžbě pyritu a slavné chemické továrně tam zůstal třeba tzv. zámeček a neproniknutelné tajné chodby v podzemí pod vesnicí.