- Podcasty
- Tady to znám

Poslechněte si podcast: Z Albertových skal u Sedlčan je úchvatný pohled na meandry Vltavy. Vyhlídek je na nich několik
Zhruba uprostřed Slapské přehrady se na jejím pravém břehu rozprostírá národní přírodní rezervace pojmenovaná Albertovy skály-Drbákov. Je to jedno z nejkrásnějších míst středního Povltaví. A to hlavně díky divoké přírodě a krásným vyhlídkám na Vltavu. A protože se tato půvabná rezervace nachází nedaleko Sedlčan, provedl nás jí ředitel Městského muzea v Sedlčanech David Hroch.
Tady to znám
Pojďte s námi poznat krásná místa, o kterých naši hosté říkají: Tady to znám.
Miluju zasněžené Hrusice, říká někdejší vedoucí Památníku Josefa Lady Zdeňka Burianová
Když se řekne pohádková zima, představí si většina z nás poetické obrázky Josefa Lady. A kdo by je chtěl vidět zblízka a navíc poznat místo, které ho inspirovalo, měl by se vypravit do Hrusic na Praze-východ, kde se Josef Lada narodil a kde má dnes svůj památník. Nás obojím provedla dlouholetá přítelkyně malířovy rodiny a letitá pracovnice hrusického Památníku Josefa Lady a jeho dcery Aleny Zdeňka Burianová.
Štědrý den býval vnímán jako začátek nového roku, říká etnografka skanzenu v Přerově nad Labem
Jsou tu Vánoce, nejkrásnější svátky v roce, a tak jsme se tentokrát vydali za vánoční atmosférou. A jaké místo by pro to bylo příhodnější, než skanzen v Přerově nad Labem na Nymbursku. Soubor lidových staveb, který přibližuje nejen bydlení, ale i život našich předků a také jejich zvyky a tradice. Třeba právě o Vánocích. Do přerovského skanzenu nás zavedla etnografka Polabského národopisného muzea Hana Šídová.
Toulat se Toulavou můžete sami nebo podle návodu. Turistická oblast má pro každého něco
Turistická oblast Toulava se rozkládá na jihu Středočeského a na severu Jihočeského kraje. Její rozloha je přibližně dva tisíce kilometrů čtverečních a jejím přirozeným centrem je město Tábor. Toulava je plná přírodních krás i zajímavých památek a turistických míst. Člověk se po nich může vydat sám na vlastní pěst, anebo podle námětů, které tvůrci projektu pro turisty připravili. Spoluzakladatel Toulavy Pavel Hejhal nám je přišel představit do pořadu Tady to znám.
Na Svaté Hoře v Příbrami můžete strávit i noc. Zážitkový pobyt vám nabídne víc, než běžná prohlídka
Svatá Hora v Příbrami je nejslavnější mariánské poutní místo u nás. Pro svou polohu bývala označována za duchovní srdce Čech. Na vrcholu kopce stojí rozsáhlý raně barokní areál, který je plný pozoruhodných staveb a úžasných uměleckých děl. A také poklidné duchovní atmosféry. Působivým místem nás provedla Martina Jechortová z Římskokatolické farnosti Svatá Hora.
Rakovník má jedno z největších náměstí. Rakovnicko ukrývá tajemné kamenné řady nebo Skryjská jezírka
Rakovník sice není příliš velké město, přesto se může pochlubit jedním z největších náměstí u nás. A také řadou zajímavých památek. Kdo se vypraví dál do jeho okolí, může objevit krásné přírodní scenérie, narazit na tajuplné kamenné řady, najít zkamenělého trilobita nebo se dozvědět něco o životě dávných Keltů. Oblastí Rakovnicka nás provedl vlastivědný publicista Roman Hartl.
Podbezdězí je nádherná pestrá krajina plná přírodního i historického bohatství
Podbezdězí je oblast na pomezí Středočeského a Libereckého kraje. Není nijak oficiálně určena nebo vymezena, ale z názvu je jasné, že jde o lokalitu rozprostírající se pod hradem Bezdězem. Zavede vás do Doks a k Máchovu jezeru, ale i k Vrátenskému mlýnu nebo do přírodní rezervace Klokočka. Zajímavá místa celé této oblasti nám představila Barbora Stehlíková z Muzea Podbezdězí v Bělé pod Bezdězem.
Vrchu Vítkovu vévodí socha Jana Žižky. Národní památník nabízí historii i nevšední výhled na Prahu
Pražský vrch Vítkov je místem, kterým prošly dějiny a které je dnes jednou z významných dominant hlavního města. Stojí na něm Národní památník na Vítkově a také největší jezdecká socha v naší republice. Socha husitského vojevůdce Jana Žižky. Celý kopec je ale zároveň i parkem plným cest, laviček a dětských hřišť, kde je možné příjemně trávit volný čas. Vítkovem nás provedl vedoucí Oddělení novodobých českých dějin Národního muzea Tomáš Kavka.
Perlou Vlašimi je zámecký park s pseudogotickými branami. V zámku sídlí Muzeum Podblanicka
Vlašim je město na Benešovsku, které leží na dohled bájné hory Blaníku. Může se pochlubit rozlehlým zámkem a překrásným zámeckým parkem plným soch a pozoruhodných staveb. Kromě toho můžete ve Vlašimi navštívit i paraZOO pro handicapovaná zvířata. Anebo se vydat do nedalekých Krasovic a nahlédnout do Domu přírody Blaníku. Všemi zmíněnými místy nás provedl historik a ředitel Muzea Podblanicka Radovan Cáder.
Okolí Zdic, to jsou křivoklátské lesy a skalní vyhlídky. Na Vraní a Hudlické skále najdete kukátka
Město Zdice na Berounsku se nachází na okraji Křivoklátska. Jeho okolím se můžete toulat po turistických stezkách a objevit při tom i několik zajímavých skal a kopců. Na některých stojí pozoruhodné památky nebo rozhledny, ale všechny nabízejí krásné výhledy do okolní krajiny. A zastavit se můžete i na dvou známých hradech. Okolím Zdic nás provedl vedoucí místního Klubu českých turistů Mirek Zálom.
Lvi u nás žijí v jednom výběhu s mangustami, říká ředitel zoologické zahrady Chleby René Franěk
V roce 1997 vznikla v obci Chleby na Nymbursku malá zoologická zahrada. Postupem času se značně rozrostla a přibylo do ní mnoho nejrůznějších obyvatel. Včetně vzácných opic druhu langur duk. Hned od začátku měla zahrada významné chovatelské úspěchy. A roku 2004 se stala první oficiální nestátní zoologickou zahradou. Celým jejím pestrým areálem nás provedl její zakladatel a ředitel René Franěk.