Tady to znám
4. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Vyšehrad je památkou, parkem, vesnicí a symbolem v jednom, říká jeho ředitel Petr Kučera

Vyšehrad je jedinečný historický areál tyčící se na skále nad pravým břehem Vltavy. Zdaleka to není jenom působivá Bazilika sv. Petra a Pavla, která je jeho z dálky viditelnou dominantou. Je to i několik parků ozdobených sochami, podzemní chodby zvané kasematy, hřbitov, kde odpočívají známé osobnosti, a v neposlední řadě i monumentální hradby s úžasnými výhledy na Prahu. To všechno nám představil ředitel Národní kulturní památky Vyšehrad Petr Kučera.

17:03

Tady to znám

Vydává: Český rozhlas

Pojďte s námi poznat krásná místa, o kterých naši hosté říkají: Tady to znám.

Web

Před šesti dny 20:46

Rakovník má jedno z největších náměstí. Rakovnicko ukrývá tajemné kamenné řady nebo Skryjská jezírka

Rakovník sice není příliš velké město, přesto se může pochlubit jedním z největších náměstí u nás. A také řadou zajímavých památek. Kdo se vypraví dál do jeho okolí, může objevit krásné přírodní scenérie, narazit na tajuplné kamenné řady, najít zkamenělého trilobita nebo se dozvědět něco o životě dávných Keltů. Oblastí Rakovnicka nás provedl vlastivědný publicista Roman Hartl.

Před týdnem 19:58

Podbezdězí je nádherná pestrá krajina plná přírodního i historického bohatství

Podbezdězí je oblast na pomezí Středočeského a Libereckého kraje. Není nijak oficiálně určena nebo vymezena, ale z názvu je jasné, že jde o lokalitu rozprostírající se pod hradem Bezdězem. Zavede vás do Doks a k Máchovu jezeru, ale i k Vrátenskému mlýnu nebo do přírodní rezervace Klokočka. Zajímavá místa celé této oblasti nám představila Barbora Stehlíková z Muzea Podbezdězí v Bělé pod Bezdězem.

Před 2 týdny 22:46

Vrchu Vítkovu vévodí socha Jana Žižky. Národní památník nabízí historii i nevšední výhled na Prahu

Pražský vrch Vítkov je místem, kterým prošly dějiny a které je dnes jednou z významných dominant hlavního města. Stojí na něm Národní památník na Vítkově a také největší jezdecká socha v naší republice. Socha husitského vojevůdce Jana Žižky. Celý kopec je ale zároveň i parkem plným cest, laviček a dětských hřišť, kde je možné příjemně trávit volný čas. Vítkovem nás provedl vedoucí Oddělení novodobých českých dějin Národního muzea Tomáš Kavka.

Před 3 týdny 18:46

Perlou Vlašimi je zámecký park s pseudogotickými branami. V zámku sídlí Muzeum Podblanicka

Vlašim je město na Benešovsku, které leží na dohled bájné hory Blaníku. Může se pochlubit rozlehlým zámkem a překrásným zámeckým parkem plným soch a pozoruhodných staveb. Kromě toho můžete ve Vlašimi navštívit i paraZOO pro handicapovaná zvířata. Anebo se vydat do nedalekých Krasovic a nahlédnout do Domu přírody Blaníku. Všemi zmíněnými místy nás provedl historik a ředitel Muzea Podblanicka Radovan Cáder.

3. listopad 2023 18:40

Okolí Zdic, to jsou křivoklátské lesy a skalní vyhlídky. Na Vraní a Hudlické skále najdete kukátka

Město Zdice na Berounsku se nachází na okraji Křivoklátska. Jeho okolím se můžete toulat po turistických stezkách a objevit při tom i několik zajímavých skal a kopců. Na některých stojí pozoruhodné památky nebo rozhledny, ale všechny nabízejí krásné výhledy do okolní krajiny. A zastavit se můžete i na dvou známých hradech. Okolím Zdic nás provedl vedoucí místního Klubu českých turistů Mirek Zálom.

27. říjen 2023 21:22

Lvi u nás žijí v jednom výběhu s mangustami, říká ředitel zoologické zahrady Chleby René Franěk

V roce 1997 vznikla v obci Chleby na Nymbursku malá zoologická zahrada. Postupem času se značně rozrostla a přibylo do ní mnoho nejrůznějších obyvatel. Včetně vzácných opic druhu langur duk. Hned od začátku měla zahrada významné chovatelské úspěchy. A roku 2004 se stala první oficiální nestátní zoologickou zahradou. Celým jejím pestrým areálem nás provedl její zakladatel a ředitel René Franěk.

20. říjen 2023 20:02

Na Průhonicích je nekrásnější zámecký park. Chodíme do něj každou chvíli, říká mim Michal Nesvadba

Herec, mim a moderátor Michal Nesvadba prožil většinu svého života na pražském Žižkově. Nakonec ale přece jenom zatoužil po klidu v menší obci. A protože chtěl zůstat poblíž hlavního města a zároveň mít blízko do přírody, padla jeho volba na Průhonice na Praze-západ. Tam si postavil rodinný dům a je navýsost spokojený. Jak se mu v Průhonicích žije a jaká místa tam má nejradši, prozradil v pořadu Tady to znám.

13. říjen 2023 22:11

Staré židovské město pražské představuje deset století historie. Navštívit můžete synagogy i hřbitov

Staré židovské město pražské je nevelké území rozprostírající se v lokalitě dnešní městské části Josefov. Svého času bylo největším židovským ghettem ve střední Evropě a zároveň i jedním z nejvýznamnějších. Na přelomu 19. a 20. století prošlo rozsáhlou demolicí a novou výstavbou. Z devíti synagog jich zbylo šest, namísto tří zbouraných vyrostla jedna nová. V pořadu Tady to znám nás nejenom jimi provedl předseda Židovské obce v Praze František Bányai.

6. říjen 2023 20:36

Český ráj je nejkrásnější na podzim. Zbarvené stromy vytvářejí nádhernou kulisu pískovcovým skalám

Český ráj je na pohled skutečným rájem na zemi. Rozkládá se na území tří krajů: Středočeského, Libereckého a Královéhradeckého. Půvabná oblast, pro kterou jsou charakteristická pískovcová skalní města, ale také působivé hradní zříceniny, zámky a malebná lidová architektura, nabízí nepřeberné množství výletnických cílů. Nás jimi provedla cestovatelka a fotografka Pavla Bičíková.

29. září 2023 21:10

Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích má atmosféru právě ukončeného pracovního dne horníků

Ve Vinařicích na Kladensku se uhlí začalo těžit v roce 1877. A těžilo se tam celých 120 let. Ovšem ještě než byla těžba definitivně ukončena, vznikl v tamním černouhelném dolu Mayrau působivý hornický skanzen. A my jsme se jeho prostory i někdejším těžebním provozem nechali provést pedagogem volného času Hornického skanzenu Mayrau Davidem Bergerem.