Zprávy z jižních Čech
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Táborská zoo zachránila 25 zdravých kůzlat vymírajícího plemene, které čekala zbytečná smrt

Pětadvacet živých tvorů se podařilo zachránit táborské zoologické zahradě. Ujala se mladých zdravých kůzlat, která se narodila na jedné z jihočeských kozích farem. Pokud by zoo zvířata neadoptovala, nepřežila by ani pár hodin.

02:40

Zprávy z jižních Čech

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zpravodajské bloky obsahující ty nejnovější události a zajímavosti z jihu Čech.

Web

Včera 01:16

Písek prodá domy s průchodem propojujícím Velké náměstí a Palackého sady

Písek prodá domy na Velkém náměstí a v Palackého sadech propojené průchodem, na čtvrtečním jednání to odsouhlasili zastupitelé. Prodej se uskuteční i přesto, že město koupilo domy zhruba před půl rokem, tedy za celkovou cenu třicet milionů korun.

Před dvěma dny 02:24

Po 150 letech mizí mezi Soběslaví a Roudnou na Táborsku staré koleje

Na opuštěném železničním náspu vznikne cyklostezka. Její součástí má být i historický most v Klenovicích, který ale stavbu komplikuje.

Před třemi dny 01:53

Špatné základy a bourání stropů brzdí a prodražují stavbu domova pro seniory

Výstavba domova pro seniory v Písku má zpoždění. Práce v Sovově ulici začaly už před půl rokem. V novém sociálním zařízení vzniknou pokoje pro téměř šedesát seniorů a také velkokapacitní kuchyň. Stavební firma doufá, že se zpoždění podaří dohnat po oteplení.

Před třemi dny 03:00

Vedení vysokého napětí využijí energetici k testování unikátního umístění optických kabelů

Optické kabely ovinuté kolem vedení vysokého napětí, to je to jeden z kroků, jak připravit síť na připojování více fotovoltaických elektráren.

Před čtyřmi dny 02:00

Polovina památkově chráněného Železného mostu v Týně bude zdvihací, jednání se konečně posunula

Po desítkách let je jasno v otázce přestavby Železného mostu v Týně nad Vltavou na Českobudějovicku. Kvůli nízké výšce nad hladinou bude jedno pole mostu z konce 19. století zdvihací. Vedení města se na tom definitivně dohodlo s Ředitelstvím vodních cest. Náklady na celou akci přesáhnou 300 milionů korun a z velké části je zaplatí stát.

Před čtyřmi dny 02:36

I lidé s handicapem můžou žít samostatně. Nové chráněné bydlení vzniklo v Kaplici

Lidé se zdravotním postižením z Českokrumlovska najdou nové zázemí v chráněném bydlení v Kaplici. Speciální pobytová služba vznikla přímo na náměstí. Provozovat ji bude místní domov pro seniory.

Před pěti dny 02:17

Mladý řidič v noci narazil do stromu. Přežil díky dvěma mužům, kteří se teď stali Gentlemany silnic

Díky pozornosti i odvaze zachránili otec se synem řidiče ve zdemolovaném autě. Ten mezi Vimperkem a Bukem na Prachaticku kvůli nepřiměřené rychlosti dostal smyk a narazil do stromu. Byla noc a nabouranému autu nesvítila světla. Zachráncům ale stačilo vidět koleje a trochu spadaného sněhu, aby nehodu odhalili. Za svůj čin obdrželi titul Gentleman silnic.

Před pěti dny 02:47

Nové technologie i poctivé zhasínání. Po zdražení energií zavádějí firmy úsporná opatření

Velké jihočeské podniky hledají nové způsoby, jak snížit spotřebu elektřiny a plynu. Nutí je k tomu postupné navyšování cen energií. Některé firmy kvůli tomu změnily také budoucí strategii. Týká se to například českobudějovické mlékárny Madeta nebo společnosti Viscofan, která se zaměřuje na výrobu umělých střívek.

Před šesti dny 02:55

V bytě má zimu a ve svých 73 letech musí zase do práce. Klientů dluhových poraden přibývá

Utažený kohoutek topení, plíseň na zdech a věčně vlažná voda. To je realita seniorky Zdeňky z jižních Čech. Po pádu Bohemia Energy a přechodu k jinému dodavateli platí za energie mnohem víc než dřív. O pomoc musela požádat i dluhovou poradnu v Prachaticích. V podobné situaci je v současné době řada další lidí.

Před šesti dny 02:22

Bývalý ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu musí zaplatit 144 tisíc jako náhradu škody

144 tisíc korun musí krajskému úřadu jako náhradu škody zaplatit bývalý ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek. Vedení Jihočeského kraje ho potrestalo za administrativní chybu, když vyplatil neprávem odstupné ekonomce příspěvkové organizace. Na případ upozorňovala opozice a na potrestání se s hejtmanstvím shodla. Sám Jaromír Polášek také chybu otevřeně přiznává.