2. leden 2022

Poslechněte si podcast: Tabáková továrna v Lanškrouně zaměstnávala tisíce žen

V druhé polovině 19. století bylo Lanškrounsko nepříliš bohatým regionem. Pak tam ale postavili Státní tabákovou továrnu. Neobyčejně moderní provoz, který dal práci tisícovkám žen, které často vydělávaly více než jejich manželé a měly nárok na penzi.

25:16

Východočeské výlety

Vydává: Český rozhlas

Navštěvujeme známá i zapomenutá místa východních Čech.

Web

Dnes 25:11

Kozinec písečný najdete jedině v Semíně. Roste na písečných přesypech

První záznamy o Semíně jsou z roku 1339 a píše se v nich o místní tvrzi. Ta už tam sice nestojí, ale kousek od ní nechal Vilém z Pernštejna postavit zámeček. Za navštívení tam stojí také kostel se zvonicí nebo starý mlýn. A to zdaleka není vše, co Semín nabízí.

Před týdnem 23:23

Není Janov jako Janov. Ten u Litomyšle inspiroval i Jiráska

V Janově u Litomyšle je evropské rozvodí i místo, které zřejmě inspirovalo Aloise Jiráska. Obec je ale stále častěji vyhledávaná turisty. Pro svou malebnou přírodu, hluboké lesy, kterými se dá projíždět také na kole.

Před 2 týdny 25:38

Do Slatiňan nejen na zámek a ke koním, ale i do bývalých pískovcových lomů

Slatiňany jsou sice malé město, ale díky kladrubským vraníkům a udržovanému zámku také v rámci Pardubického kraje jedno z nejznámějších.

Před 3 týdny 24:24

Vydejte se do prázdninové Litomyšle. Pro nové zážitky i vzpomínky

S Východočeskými výlety míříme na Zámecké návrší. Jaké novinky mají na zámku, co vám připomenou v Regionálním muzeu v Litomyšli a proč byste měli překročit práh tajemného Portmonea?

17. červenec 2022 24:54

Výprachtice jsou malebnou podhorskou obcí

Leží nedaleko Lanškrouna, na úpatí Bukové hory, kde pramení Moravská Sázava, která z Výprachtic teče dál až na Moravu. Výprachtice jsou půvabnou podhorskou obcí, život v ní ale v minulosti vůbec nebyl jednoduchý.

10. červenec 2022 25:22

Z milířské osady zbyla jen jedna stavba. Mazurovy chalupy lákají turisty dodnes

Býšť je obec na hranici Pardubického a Královéhradeckého kraje. Obklopují ji rozsáhlé lesy plné naučných stezek, obor se zvířaty i přírodních rezervací. Kromě krásné přírody sem návštěvníky láká také kostel svatého Jiřího, ekologický ranč Bělečko nebo výstava turistických vizitek.

3. červenec 2022 24:28

Do Chrasti nejen po stopách Ďáblovy bible

Největší rukopisná kniha světa vznikla pravděpodobně v klášteře v Podlažicích, místní části Chrasti. Na chrasteckém zámku mají její kopii a v nedaleké lipové aleji stopy po tom, když se prý ďábel do Chrasti před pár lety vrátil.

25. červen 2022 27:42

Jedinečné chalupy a prastaré stromy. Telecí u Poličky je pohádkové

Telecí patří k nejkrásnějším vesnicím našeho kraje. Kulturní krajina s původní lidovou architekturou se snoubí s krásnou přírodou a je vidět, že si toho lidé v obci váží, místní i chalupáři.

12. červen 2022 24:43

Svítící žížaly i sekáči s klepety. Prales Polom je přírodní unikát

Obec Polom najdete nedaleko Trhové Kamenice v Železných horách. Kolem místního kostela svaté Kunhuty stojí jen asi pět domů. Větší roli tam hraje příroda. Z obce je to jen kousek do přírodní rezervace Polom, které se právem přezdívá prales.

5. červen 2022 24:28

Po stopách barona Artura Krause, pardubického Járy Cimrmana

Snažil se sestrojit létací stroj, jako první jezdil v Pardubicích na motocyklu, hrál tenis nebo lyžoval. Baron Artur Kraus byl originální osobnost konce 19. a počátku 20. století, která zanechala v Pardubicích řadu otisků.