Jiné stavy
Sezóna 2Epizoda 1Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Ta, která rodí řezem, je mnohdy ještě o kousek statečnější, říká porodní bába. Je císař zadarmo?

„Celé těhotenství jsem si přála dobrý porod pro nás oba. Jenže pak mi došlo, že já vlastně vůbec nevím, co je to dobrý porod. Že tohle je možná ten nejlepší, jaký jsme mohli mít,“ říká Anna, která po mnoha hodinách nepostupujícího porodu přivedla svého syna na svět císařským řezem.

38:56

Jiné stavy

Vydává: Český rozhlas

Podcast Jiné stavy vzniká jako doprovodná série magazínu pro rodiče Houpačky. Zajímá se o porod a všechny jeho odstíny. V sedmi dílech se zaměřuje na stud, bolest, na změny na ženském těle i v mysli. Otevírá téma vztahu rodiček a jejich matek, zaměřuje se i na ty „nejlepší“ rady, které novopečené matky dostávají. Jiné stavy nevynechávají téma potratu, sexu po porodu nebo psychických poruch, které po narození dítěte někdy přicházejí.

Web

Sezóna 2Epizoda 3Před čtyřmi dny 38:05

Ohromila mě ta fyzická síla, málem jsem omdlel vyčerpáním. Jak prožívají porod muži?

„Přišlo mi, že jsem součástí nějakého pravěkého rituálu a moje žena je jeho centrem. A byla krásná, fyzicky krásná,“ popisuje Dominik narození svého syna. „Věděl jsem, že budu čelit něčemu, co jsem nikdy nezažil a na co se nedá připravit. I když internet je plný toho, co všechno se vám tam jako partnerům může pokazit, svoje pochyby jsem uzávorkoval a šel jsem do toho.“

Sezóna 2Epizoda 2Před týdnem 35:12

„Ne každý chlap na to má a ne každému páru to pomůže.“ Koho si vybrat jako doprovod k porodu?

„Role doprovodu je dána tím, co porod potřebuje. Je to o nekonečné trpělivosti, o povzbuzení a obří dávce empatie,“ zamýšlí se dula a laktační poradkyně Simona Lazzari.

Sezóna 1Epizoda 71. březen 2022 31:05

„Co to děláš? Vždyť tímhle kojím naše dítě!“ Sex po porodu je někdy trochu oříšek

První sex po porodu může být docela velká věc. Někdo na něj čeká šest týdnů, někdo půl roku, někdo několik let. „Po císařském řezu jsem vlastně nemusela nic řešit. Po druhém porodu, který byl přirozeně, se toho strašně moc změnilo a trvalo aspoň půl roku, než jsem na sex měla chuť a než mě zase začal aspoň trochu bavit,“ říká Vanda.

Sezóna 1Epizoda 621. únor 2022 29:26

„Něco je špatně.“ S úzkostí a depresí se potýká pětina matek, rodina ani zdravotníci je často nevidí

„Dcera byla po porodu v inkubátoru, já jsem ale vůbec neměla zájem ji vidět, neměla jsem zájem ji chovat ani na ni sahat. Na oddělení jsem přišla, jen když to po mně sestry vyžadovaly. Nikomu to nepřišlo divné, nikoho nenapadlo, že je se mnou něco špatně,“ říká Caroline Ewing-Haupt. Po traumatickém porodu se potýkala s těžkou depresí, tu ale nikdo neviděl.

Sezóna 1Epizoda 514. únor 2022 29:19

Vy jste takhle nikdy nebrečeli! Nemůžeš ho přece furt kojit! Matky versus „dobré rady“ okolí

„Už před porodem se ptám, jaké jsou zkušenosti ostatních žen v rodině. Jak s těhotnou mluví, jak se k ní chovají. Předem se totiž dají vytipovat ty tzv. ‚dobré duše‘,“ říká porodní bába Alžběta Samková. „A ty v okolí šestinedělky fakt nechcete.“

Sezóna 1Epizoda 47. únor 2022 33:58

Věděla jsem, že jestli si ho pochovám, pukne mi srdce, říká Zuzka o porodu mrtvého syna

„Běžně se stává, že žena odchází po porodu mrtvého dítěte z nemocnice, v ruce má pár papírů s kontakty a to je všechno, co jí je oficiální systém schopný zajistit,“ říká porodní bába Alžběta Samková.

Sezóna 1Epizoda 331. leden 2022 28:40

Nepoznávám se tam dole a děsím se, co po konci kojení udělají moje prsa

„Všude se dozvíš, že porod bolí a takový věci. Ale to, jak bude tělo vypadat po porodu, to jsem teda nečekala,“ říká Vanda, která v uplynulých třech letech porodila dceru a syna. „Nejsem spokojená s tím, jak tělo vypadá, ani s tím, jak funguje.“

Sezóna 1Epizoda 224. leden 2022 29:16

Ta bolest byla neskutečná, říká o porodu máma Zuzana. Dá se s tím pracovat, dodává dula

„Porod bolí a bolí hodně. Považuju za důležité to budoucím matkám říkat,“ říká porodní asistentka Alžběta Samková. „Na každou z nás čeká u porodu nějaké překvapení. Každou tam něco zaskočí a přijde moment, kdy si s údivem řekneme: ‚I tohle je možný??‘, “ dodává.

Sezóna 1Epizoda 117. leden 2022 26:00

Stud se u porodu chová jako strach. Když si ho nevybalancujeme, může se to rovnat znásilňování

Stud, kterému se nenaslouchá, může intimní věc, jakou je porod, dost zkomplikovat. „Porod každou ženu obnaží, nejen na těle, obnaží ji celou. A stud pociťuje drtivá většina žen. Když si to nevybalancujete, tak by se to mohlo rovnat znásilňování,“ říká porodní asistentka Pavla Nagy, která doprovází rodičky ve Fakultní nemocnici v Brně.