Moci bez nemoci
17. květen 2022

Poslechněte si podcast: Systémová sklerodermie: Nová cílená biologická léčba očima pacientky, kterou nemoc zaskočila

Vzácné autoimunitní onemocnění, při kterém se kolagen ukládá v nepřiměřeném množství do kůže i vnitřních orgánů. Může postihnout plíce, srdce, ledviny, trávicí trakt, pohybový aparát nebo třeba nervový systém. Svoji zkušenost popisuje Michaela, kterou tato nemoc zaskočila absolutně nepřipravenou. Velkou úlevu nachází právě v nové- cílené biologické léčbě, kterou jí nabídl a o které mluví prof. MUDr. Vladimír Tesař, DrSc., MBA, FASN, přednosta Kliniky nefrologie VFN v Praze.

32:56

Moci bez nemoci

Vydává: Český rozhlas

O zdravotních diagnózách a nových metodách léčby se Šárkou Volemanovou.

Web

Před pěti dny 34:46

Vaginoplastika a labioplastika. Plastické operace, které navracejí ženám sebevědomí

Vlivem spontánních porodů nebo stárnutí dochází k ochabování poševních stěn, což může vést i k nekontrolovatelnému úniku moči. Řešením je plastika vaginy, kterou lze velmi dobře kombinovat i s plastikou poševního vchodu, úpravou svalů hráze nebo stydkých pysků. Intimní téma přiblíží Vanesa Lovětínská z Kliniky plastické chirurgie 1. LF UK a FN Bulovka a Eva Dřevínková z Kliniky plastické chirurgie FN Královské Vinohrady a 3. LF UK. Prolomit tabu se rozhodla i pacientka Věra.

Před týdnem 37:44

Klinické studie: Vznik a testování nových léků i léčebných postupů pohledem pacientů i lékaře

Jak vznikají nové léky vedoucí mnohdy k záchraně života? Kdo se do klinické studie dostane? Jak probíhají a jaká je jejich úspěšnost? Anebo jak dlouhá cesta je od objevení nového léku k jeho registraci a léčbě? Svůj příběh budou vyprávět dva pacienti, kteří jsou do klinických studií zařazeni, a také lékař, který se těchto studií účastní a léčí v jejich rámci své pacienty, MUDr. Martin Šmakal, klinický onkolog, vedoucí lékař Onkologického stacionáře Nemocnice Hořovice.

Před 2 týdny 36:52

Skalpace hlavy. Unikátní operace pohledem ženy, která málem přišla o obličej

Unikátní operace se podařila plastickým chirurgům v čele s Prof. MUDr. Andrejem Sukopem, Ph.D. , přednostou Kliniky plastické chirurgie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a plastickým chirurgem kliniky Laser Plastic. Zachránili obličej ženě, které vrtačka skalpovala hlavu. Přišla o víčka, celé čelo a okolí kolem ušních boltců. Operace trvala devět hodin. Je to paní Petra, která vypráví svůj příběh o naději na život. S ní přišel do studia i manžel Martin.

28. červen 2022 38:27

Transplantace jater. Unikátní operace mezi žijícím dárcem a dospělým příjemcem pohledem obou

V roce 2022 vůbec poprvé v ČR část svých jater darovala vážně nemocné pacientce její sestra. Obě jsou hosty pořadu se svým skutečným a velmi osobním příběhem. Unikátní operaci provedli lékaři v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny. Skupinu vedl Doc. MUDr. Jiří Froněk, Ph.D., FRCS, přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM. Další díl pořadu Moci bez nemoci přináší jedinečnou naději na život.

21. červen 2022 35:31

Rakovina vaječníků: nová biologická léčba v silném příběhu pacientky i lékaře

Tato nemoc patří dlouhodobě mezi zhoubná onemocnění s velmi omezenými šancemi na úspěšnou léčbu. Moderní postupy a nové léky mají ovšem velký přínos pro kvalitu a délku života pacientek. Novinka v podobě biologické léčby nabízí nejen kvalitní život, ale i možnost vyléčení. Mluví o ní prof. MUDr. David Cibula, CSc., vedoucí onkologie 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Se svým silným příběhem se svěřila paní Ivana, pro kterou život málem skončil.

14. červen 2022 30:03

Výduť břišní aorty: nový operační zákrok, který zachraňuje životy, pohledem pacienta i lékaře

Aneurysma nebo také „tichý zabiják“, protože ve většině případů dochází k prasknutí výduti bez jakýchkoliv varovných příznaků. Svůj příběh vypráví pacient Josef, který byl touto novou metodou v cévní chirurgii operován. Život mu zachránil MUDr. Robert Vlachovský Ph.D., cévní chirurg, zástupce přednosty kliniky pro vědu a výzkum II. Chirurgické kliniky Masarykovy univerzity, Fakultní nemocnice u sv. Anny Brno.

7. červen 2022 35:26

Odstranění vbočeného palce: nový mini invazivní zákrok očima ortopeda i pacientky

Hallux valgus neboli vbočený palec je získaná deformita nohy. Nejspíš k ní dochází kombinací nevhodné obuvi s vrozenou dispozicí kostry. Novinku z hlediska chirurgického zákroku představuje doc. MUDr. Rastislav Hromádka Ph.D., ortoped z I. Ortopedické kliniky 1. LF UK a FN v Motole a vedoucí lékař ortopedie a vedoucí lékař operativy Canadian Medical. Krátce po mini invazivním zákroku je i paní Jana, která se v audioznáznamu dělí o svoji zkušenost.

31. květen 2022 32:32

Genová terapie: unikátní novinka v onkologii. Personalizovaná léčba očima odbornice i pacienta

Lék, který přemůže rakovinu? Novinka v onkologii na základě genetického kódu a rozboru genetické struktury u jednotlivého pacienta určí léčbu vhodnou přímo pro něj. O personalizované léčbě v audiozáznamu mluví MUDr. Kateřina Kopečková, Ph.D., zástupkyně přednostky pro vědu a výzkum, Onkologická klinika 2. LF UK a FN Motol. A Tomáš, který vzhlíží k této možnosti léčby jako k naději na svůj život. Pořad o medicíně, novinkách v léčbě a naději na život.

24. květen 2022 37:03

Lékařská etika v komunikaci: Pacientka popisuje dvě různé reakce lékařů u stejného problému

Komunikace mezi lékařem a pacientem je velmi důležitou složkou, která může duši i tělo léčit, ale také jim ublížit. Marcela, která si našla bulky v prsu, zažila dvě různé reakce lékařů u stejného problému. Po té první se propadla na psychické dno, druhá ji motivovala zpátky k životu a víře, že všechno dobře dopadne. V podcastu kromě ní mluví i doc. Laura Janáčková, která se věnuje psychosomatice onkologických pacientů a o komunikaci a vztahu pacienta a lékaře přednáší.