Seriál týdne pod Ještědem
7. duben 2023

Poslechněte si podcast: Svobodnou matkou v Sasku

Jak se v Sasku žije lidem, kteří můžou pracovat jen částečně?

03:43

Seriál týdne pod Ještědem

Vydává: Český rozhlas

Každý týden pro vás chystáme seriál na zajímavé téma, které se váže k ročnímu období, významnému výročí, aktuální situaci, tradicím a svátkům a také místům v Libereckém kraji. Poslouchejte každý všední den po 10. hodině v Dopoledni pod Ještědem.

Web

Před čtyřmi dny 01:59

Strážcem v KRNAPu

Na chráněnou oblast parku a jeho ochranné pásmo dohlíží celkem 19 profesionálních strážců přírody. Na starost mají 550 km čtverečních. Jsou pomocníky pro turisty, ale zároveň se o své území musí starat. Jejich práce je náročná, v terénu jsou za každého počasí a v každou roční dobu.

Před čtyřmi dny 02:01

Výchova nové generace strážců

Rozumí krkonošské přírodě, vědí, jak moc je vzácná a jedinečná, a jejich úkolem a posláním je předávat tyto myšlenky nejmladší generaci. Lektoři ekovýchovy Správy Krkonošského národního parku díky pedagogickému vzdělání předávají tyto informace dál, směrem k dětem. Pravidelně jezdí do škol a školek, kde pořádají nejrůznější naučné akce.

Před čtyřmi dny 02:12

Příběh pamětníka

V krkonošských lesích pracoval od roku 1967 pan Petr Kadleček z Harrachova. Krkonošský patriot spojil s prací v lesích v okolí Harrachova celý profesní život. Nejprve jako pracovník státních lesů a poté i správy Krkonošského národního parku. V té to dotáhl až na pozici ředitele harrachovské pobočky. I když jak vzpomíná, vlastně o to nestál.

Před čtyřmi dny 01:57

Krkonošská genová banka

Pro správce KRNAPu patří mezi nejdůležitější výzvy ochránit vzácnou přírodu. I proto mají ve Vrchlabí vlastní genetickou banku. V ní jsou uskladněné statisíce semen rostlin, které ochranáři sebrali na různých místech našich nejvyšších hor. Některé rostliny jsou vysazené v genofondové zahradě, která je u budovy s laboratořemi.

Před čtyřmi dny 02:55

Ochránci přírody versus stavitelé

Poměrně závažným tématem je výstavba v nejvyšších českých horách. A někdy je složité najít kompromis mezi zájmy ochránců přírody a stavitelů.

Před 2 týdny 02:48

Móda v Liberci v roce 1923

Módu a módní domy v německém Liberci i to, jak se jeho obyvatelé oblékali, odhalí historik umění Jan Mohr.

Před 2 týdny 02:33

Průmysl Liberce v roce 1923

Průmysl té doby přiblíží z místa, kde bývala Textilany, tehdy ovšem ještě Liebiegovy závody, badatel ze Severočeského muzea Ivan Rous.

Před 2 týdny 02:39

Zábava v Liberci v roce 1923

Vzpomínkou na to, čím se Liberečané v roce 1923 bavili ve volném čase, seriál uzavírá historik Jaroslav Zeman

Před 2 týdny 02:39

Architektura Liberce v roce 1923

Architekturou města Liberce v roce 1923 provede historik Jaroslav Zeman.

Před 2 týdny 02:52

Doprava v Liberci v roce 1923

Čím jezdili obyvatelé předválečného Liberce, jaká auta se tam vyráběla a kudy tehdy jezdili třeba tramvaje? Odhaluje ředitel Severočeského muzea v Liberci a odborník na předválečnou dopravu Jiří Křížek.