Hovory
26. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Světem internetu jsem fascinován neustále, přiznává expert na kyberprostor

Petr Mareš je odborníkem na kyberkulturu a tvrdí, že digitální revoluce probíhá – i když v tuto chvíli spíš doznívá. „Revoluce přišla kolem roku 2000, kdy se globální internetová síť rozšířila po celém světě a dnes je každý propojený s každým,“ říká. Kyberprostor ho ale fascinuje neustále. „My jsme generace, která od počátku sleduje, jak se ten svět za zrcadlem dostal úplně všude a téměř vše se dá zdigitalizovat.“

23:42

Hovory

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory.

Web

Včera 23:39

Teď zkoumám neandrtálce, kteří měli větší mozek, a dokonce i líp viděli, říká malířka Mašíková

V socialistickém Československu byla emigrace trestná. Majetky emigrantů byly konfiskovány, jejich příbuzní měli záznam v kádrových posudcích a lidé, kteří byli s emigranty v kontaktu, byli trestáni. „To všechno je pravda,“ přitakává malířka Jana Mašíková, která v roce 1968 emigrovala do Švédska, dnes už ale žije v jižní Francii, o které vždy snila.

Před třemi dny 23:20

Nejhorší hladomory byly v SSSR. Zemřelo asi 5 milionů lidí, popisuje překladatel Vlaku do Samarkandu

Na podzim roku 1923 bylo třeba přepravit z hladomorem deptaného Povolží do Turkestánu 500 dětských sirotků. Aby nezemřely hlady. Píše o tom ve své knize Vlak do Samarkandu ruská spisovatelka Guzel Jachinová. „Není to jen téma polského hladomoru, ale většina temných stránek sovětské historie je v literatuře ale i v ruské společnosti dodnes opomíjená. Dokonce bych řekl, že se s tím společnost vyrovnat nedokázala,“ říká rusista a překladatel knihy Jakub Šedivý.

Před čtyřmi dny 24:00

Na psychologa si musí školy finance shánět samy. Proto minimalizují jejich úvazky, říká psycholožka

Jana Hronová pracuje jako školní psycholožka už 17 let. Začínala v době, kdy byla její profese horkou novinkou a kdy si pedagogové neuměli představit, jaká má být role psychologa ve škole a jak jim může pomáhat. Trvalo léta, než ji kolegové-učitelé začali akceptovat. Na rozdíl od dětí. Ty si k ní našly cestu hned. Dnes se zaměřuje na práci s oběma skupinami.

Před pěti dny 23:56

Budoucností Prahy jsou trolejbusy. Zvládnou i to, co už tramvaj nevyjede, říká Šurovský z DPP

„Trolejbusy měly vždy výhodu: pořízení celé infrastruktury je mnohem lacinější. Zdá se, že jsou i méně konfliktní, protože jejich zavedení lidé vítají, protože jde o hlukově přijatelnější variantu. Ve srovnání s naftovými autobusy a někde i oproti tramvajím. Největší výhoda trolejbusů je ale vynikající stoupavost,“ říká Jan Šurovský z managementu Dopravního podniku, který tramvaje dodnes sám řídí.

Před šesti dny 23:38

Zachycuji život při činu. 24. února jsme vstoupili do nové reality, říká ukrajinská režisérka

„Už navždy si budeme pamatovat únor 2022 – ať jsme v jakémkoli věku. Protože se nám převrátil svět vzhůru nohama a vstoupili jsme do nové reality,“ říká o ruské invazi ukrajinská režisérka Oksana Moiseniuk. Ve svém novém dokumentu zachycuje, jak na napadení vlasti reagovali v Česku její krajané. „Tehdy jsem ještě naivně věřila, že by se dokument nemusel jmenovat Osmý den války, ale poslední den invaze.“

Před týdnem 23:34

Komunisté slibovali rumunským Slovákům, že budou moct na Šumavě pěstovat papriku, říká spisovatel

„Osidlování pohraničí byla ohromná propagandistická kampaň komunistů, za kterou by se nemusel stydět ani Goebbels a další. Zejména rumunští Slováci si mysleli, že přijedou někam na Slovensko. Skončili ale po cestě v dobytčátcích někde na Kvildě nebo Modravě, což pro ně bylo překvapení,“ říká spisovatel Martin Sichinger, pedagog a autor několika oceňovaných románů, ve kterých se věnuje událostem po 2. světové válce na Šumavě.

Před týdnem 23:56

Vnímám zvířata jako živé bytosti. I jim záleží na tom, jaký život žijí, říká ochránkyně

„Naše organizace vnímá zvířata především jako živé bytosti, které jsou nadané schopností radovat se ze života, ale také trpět. A opravdu si to uvědomují – ostatně, máme to vtěleno i v zákoně na ochranu zvířat,“ říká vystudovaná zootechnička a ochránkyně zvířat Romana Šonková z mezinárodní neziskové organizace Soucit ve světovém zemědělství.

Před týdnem 22:55

Magnitského zákon je pojmenovaný podle právníka, kterého ruský režim ubil ve vězení, říká politolog

„Magnitského zákon má v různých zemích různou podobu, ale obecně jsou to sankční zákony, které jsou zaměřené na postihování činitelů, kteří porušují lidská práva. Od tradičních sankčních zákonů se liší v tom, že míří na jednotlivce a ne na celé státy, a tímto jsou i pružnější,“ popisuje politolog Jan Kárník v pořadu Hovory.

Před týdnem 24:01

Na adaptační kurz se mě už ptaly snad stovky ukrajinských rodičů, říká Merunková z Vítej v Česku

Vítej v Česku je projekt na pomoc migrantům, kteří utekli před válkou na Ukrajině. „S podporou ministerstva školství jsme během deseti týdnů realizovali projekt pro více než 8 tisíc dětí. Tak nějak jsme si pak ani nevšimli, že bylo léto, ale jsme rádi, že v tom od října můžeme zase pokračovat,“ popisuje Jana Merunková, spoluzakladatelka neziskové organizace, která jinak pomáhá dětem opouštějícím dětské domovy.

Před týdnem 23:43

Dřív byla před každým statkem lavička, aby babka kontrolovala sociální život, říká architekt Pleskot

„U nás je stále znát to 30leté lavírování od finské architektury po například italskou, ale lepší se to. A rozhodně je o tom potřeba mluvit,“ uvažuje známý architekt Josef Pleskot o typicky českém stylu. „A jedině když ho odrazíme ve způsobu života v architektuře, tak to bude to, co u nás i ti zahraniční návštěvníci ocení.“