- Podcasty
- Svět ve 20 minutách

Poslechněte si podcast: Ukrajina sází na volný trh s výrobou zbraní a dronů
Když ukrajinský podnikatel Andrij Bondarenko začal vyrábět drony, neměl žádné zkušenosti se zbraněmi. Trvalo mu měsíc, než s kamarádem na vlastní náklady vyvinuli prototyp. Za další měsíc už byly jejich první výbušné pozemní drony na frontě, překonávaly bahnitý terén a útočily na ruské zákopy. Nebylo třeba žádných vládních smluv ani schválení, píše o ukrajinských zbraňových inovacích americký list Wall Street Journal.
Svět ve 20 minutách
Na serverech celého světa hledáme témata, která unikají českému tisku.
Autokraté ve světě následují Trumpa a přitvrzují
Podle zákona, který v Maďarsku zakazuje „propagovat“ homosexualitu, dostávala knihkupectví pokuty za to, že takové knihy prodávala bez uzavřených obalů. Ředitel jednoho muzea byl propuštěn, protože pouštěl nezletilé na výstavu, kde byly obrázky dvojic stejného pohlaví. Vláda Viktora Orbána však dosud nezakazovala každoroční pochod Pride, píše americký deník Washington Post. Nedávno ale maďarský parlament schválil zákaz tohoto pochodu. A práva omezují i další autokraté.
Evropa kupuje víc jaderného paliva z Ruska než před válkou
Mezinárodní reputace ruské státní korporace Rosatom – jednoho ze světových lídrů jaderné energetiky – značně utrpěla v roce 2022 v důsledku její účasti na obsazení ukrajinských jaderných elektráren. Sankce na ni ale uvaleny nebyly především proto, že Rosatom dlouhá léta posiloval svůj vliv na zahraniční partnery, píše v analýze nezávislého ruského vydání 7x7 Gorizontalnaja Rossija Konstantin Fomin, bývalý mediální koordinátor ruské pobočky Greenpeace.
Historie boje proti TBC měla mnoho bludných kruhů. Teď sledujeme začátek dalšího, tvrdí spisovatel
Konec americké zahraniční humanitární pomoci může způsobit nebezpečné šíření tuberkulózy. Pro magazín The Atlantic o tom píše spisovatel a novinář John Green. Jeho kniha a názvem Everything Is Tuberculosis vyšla minulý týden.
Trump obrací svět naruby. A Čína cítí příležitost
Donald Trump od svého nástupu do Bílého domu obrací světový řád naruby. Washington stál léta na pozici hlavního architekta mezinárodního uspořádání, teď působí přesně naopak. Je politika „America First“ příležitostí pro globální posílení Číny a její iniciativy Pás a stezka? Odpověď hledá hongkongský deník South China Morning Post.
Brazílie kácí v Amazonii kvůli dálnici na klimatický summit
V brazilském městě Belém se letos v listopadu odehraje klimatická konference COP30. Aby se na místo pohodlně dostalo všech 50 tisíc očekávaných návštěvníků, buduje stát Pará do svého hlavního města čtyřproudou dálnici – skrz amazonský deštný prales. Upozorňuje na to server britské veřejnoprávní stanice BBC.
Kovaljov: Rusko na Ukrajině vítězí jen v Trumpově hlavě
To, co se odehrálo mezi Donaldem Trumpem, jeho viceprezidentem J. D. Vancem a prezidentem Volodymyrem Zelenským 28. února v Oválné pracovně, bylo pozoruhodné nejen jako nediplomatický výlev, ale i jako názorná ukázka toho, jak Trump a jeho lidé vidí válku na Ukrajině. Trpí utkvělou představou, že Ukrajina válku prohrává a že jediným východiskem je ustoupit Putinovým požadavkům, píše nezávislý ruský novinář Alexej Kovaljov v článku pro server Foreign Policy.
Evropská komise ustoupila potravinářům. Nutri skóre nebude
Další pilíř evropské Zelené dohody padl. Evropská komise nepředloží návrh jednotného štítku označování potravin v rámci sedmadvacítky, který by konzumentům podával informace o nutričních hodnotách balených a zpracovaných potravin. Investigativní zpráva Rádia France potvrdila, že předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyeonová ustupuje tlaku potravinářského průmyslu. Píše o tom na svém webu rakouský deník Die Presse.
Experiment s bitcoinem v Salvadoru skončil neúspěchem
Od nástupu Nayiba Bukele do čela Salvadoru v roce 2019 balancuje jeho země na pokraji platební neschopnosti. Trápí ji vysoké zadlužení, prohlubující se deficit, nedostatek investic a stagnující ekonomika. Před čtyřmi lety Bukele v Salvadoru, jako v první zemi na světě, zavedl jako oficiální měnu bitcoin. O tom, jestli se sázka na virtuální měnu vyplatila, píše britský magazín Economist.
Ukrajinská novinářka: Mír musíme vyjednat z pozice síly
K třetímu výročí války na Ukrajině vydal slovenský Denník N rozhovor s oceňovanou ukrajinskou novinářkou Kristinou Berdynskych, která v minulosti pokrývala například události na Majdanu nebo přinášela reportáže z válkou zasažené Ukrajiny. Podle jejích slov je dnes každý tak trochu šokovaný aktuálním vývojem jednání mezi Spojenými státy a Ruskem.
Jak válka změnila život Rusů? Prvotní šok je pryč
Po třech letech ruské války na Ukrajině se strach a prvotní šok Rusů rozplynul. Podle matky dvou dětí Viktorie už není nedostatek léků a drahé zboží vykompenzovaly vyšší mzdy. „Nejhorší je, že nemůžeme cestovat na Západ,“ cituje obyvatelku Moskvy server Rádia Svobodná Evropa – Rádia Svoboda. Ruská invaze patří k rozhodujícím událostem 21. století. Vyžádala si obrovské množství mrtvých a rozvrátila světový řád pod vedením Západu, který platil od druhé světové války.