- Podcasty
- Svět ve 20 minutách

Poslechněte si podcast: Ruské úřady útočí na nakladatele kvůli „propagandě LGBT“
V několika moskevských knižních nakladatelstvích minulý týden proběhly domovní prohlídky. V médiích se objevila informace o zatčení ředitele oddělení distribuce nakladatelského gigantu Eksmo Anatolije Norovjatkina a dalších deseti zaměstnanců tohoto vydavatelského domu. Jak se později ukázalo, prohlídky a zatýkání souvisí s vyšetřováním podle paragrafu o „extremismu“, píše nezávislé ruské vydání Mediazona.
Svět ve 20 minutách
Na serverech celého světa hledáme témata, která unikají českému tisku.
Jméno Ficova poradce Lindtnera zaznělo u soudu s mafiány
Slovenský deník SME se znovu zaobírá osobou Davida Lindtnera. V minulosti byl prokurátorem a později i soudcem, jeho profesní dráhu ale přerušilo zadržení Národní kriminální agenturou (NAKA) v rámci akce Vichřice v říjnu 2020. Šlo o policejní zásah, při kterém bylo zadrženo několik osob, včetně soudců, a to v souvislosti s korupčními skandály.
Veteráni promluvili o zvěrstvech britských vojáků na misích
Bývalí příslušníci britských speciálních jednotek poprvé veřejně promluvili o válečných zločinech, které měli páchat jejich kolegové na misích v Iráku a Afghánistánu. Své mlčení prolomili pro investigativní dokumentární sérii Panorama z dílny britské veřejnoprávní stanice BBC.
Washington i Peking se radují z vítězství v celní přestřelce
„Čína byla velmi těžce zasažena,“ nechal se slyšet americký prezident Donald Trump. Devadesátidenní obchodní příměří podle něj dokazuje úspěch jeho administrativy i „kamikadze“ strategie celního nátlaku. V Číně to ale vidí přesně opačně. Britský magazín Economist se zaměřuje na to, jak si obě strany situaci vykládají a co to vypovídá o jejich strategiích.
Pokud budou Rusové pokračovat v agresi, bude Polsko první, obává se vyslanec při NATO Szatkowski
Na vojenském cvičišti nedaleko Vratislavi proběhla akce Trénuj s armádou. Na výcvik běžných civilistů v jihozápadním Polsku se přijel podívat reportér britské BBC. Mladí i staří, muži i ženy, rodiče i děti přišli na cvičiště, aby se naučili, jak se bránit případné vojenské invazi nepřátelského státu. Kromě střelby se mohli naučit víc o boji z blízka, jak poskytnout první pomoc nebo jak si správně nasadit plynovou masku.
Velká Británie se potichu připravuje na ruský vojenský útok
Britské úřady mají aktualizovat 20 let staré plány, které by zemi nachystaly na válečný stav. Ministři se obávají, že by Spojené království nemělo proti Rusku převahu na bojišti, bylo by nepřipravené a špatně chráněné i na domácí půdě, píše britský deník The Telegraph.
Generace Z mění volbu papeže v popkulturní událost
Volba nové hlavy katolické církve začne už ve středu. Podle novinářky Benedetty Di Placidové z italského magazínu Generazione je letošní konkláve poprvé „cool“. Hledání Františkova nástupce se prý mění v oblíbený trend mladé generace. Z kdysi slavnostního rituálu za zavřenými dveřmi se stává popkulturní událost doprovázená memy, fanouškovskými videi a online debatami. Placidová se nad tím zamýšlí v komentáři pro server Politico.
Bloomberg: Donald Trump čelí šesti válkám a všechny prohrává
Donald Trump se pasoval do role „celosvětového mírotvorce“, ale už po třech měsících zabředl do řady konfliktů. Teď nastane období krizí a formování odkazu, kdy prezident bude muset proplout nejen několika otevřenými konflikty, ale i válkou studenou, obchodní a jednou potenciální, píše komentátor agentury Bloomberg Hal Brands.
Politolog: Erdogan nemá na cestě k autokracii věrnou armádu
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se v březnu rozhodl uvěznit svého největšího politického rivala, istanbulského starostu Ekrema Imamoglua. V zemi to vyvolalo nejostřejší politické protesty za poslední roky. Podle analytiků a turecké opozice jde o krok, ze kterého pro tureckou demokracii není návratu, píše pro americký magazín Foreign Policy politolog Ozgur Ozkan z Harvardovy univerzity.
„Tu ledvinu jsem chtěla.“ Na stopě sítě obchodníků s orgány
Mezinárodní síť obchodující s lidskými orgány bez skrupulí vykořisťuje lidi. V Keni se výměnou za peníze organizuje „dobrovolné dárcovství orgánů“ a profitují z toho lidé z průmyslových zemí, kteří orgány potřebují. Tématu se věnuje německá veřejnoprávní stanice Deutsche Welle.