Migranti sice mají v Itálii přístup k očkování proti koronaviru. Digitální certifikát ale nedostanou

Svět ve 20 minutách
Před 3 týdny 23:27

Pandemie koronaviru a reakce italské vlády odhalily nebezpečnou situaci migrantů, kteří se na Apeninský poloostrov dostali nelegální cestou. Na serveru EUobserver o tom píše nezávislá novinářka žijící v Itálii Rebecca Ann Hughesová. Utečenci, kteří nemají povolení k pobytu, totiž nejsou registrovaní ani v italském zdravotnickém systému. Řeč přitom není jen o nelegální ekonomické migraci, ale také o uprchlících a žadatelích o azyl. Ani teď nemají plný přístup k lékařské péči.

Svět ve 20 minutách

Český rozhlas

Na serverech celého světa hledáme témata, která unikají českému tisku.

Web

Další epizody

Včera
23:35

Zelená revoluce v zemědělství měla pomoci africkým farmářům. Ve skutečnosti jim komplikuje život

Takzvaná zelená revoluce v Africe vedla a vede k vyvlastňování půdy drobných zemědělců. V článku pro server katarské stanice Al-Džazíra o tom píše dvojice autorů – novinář a výzkumník Alex Park a také Siera Vercillová, která se na Waterlooské univerzitě v Kanadě věnuje rozvojovým a environmentálním studiím a dlouhodobě pracuje s drobnými zemědělci na západě Afriky.

Před týdnem
23:29

Česko pohledem zahraničních médií: Výsledek voleb ukazuje na ústup populismu ve střední Evropě

Neúspěch stávajícího českého premiéra, který možná zároveň leccos vypovídá o měnícím se politickém klimatu v celé střední a východní Evropě. Tak o výsledcích voleb do české Poslanecké sněmovny píše řada především západních médií.

Před týdnem
24:30

V Německu se začal průmyslově vyrábět syntetický kerosin. Ani to nevyřeší problém s emisemi z létání

V severoněmeckém městečku Werlte zahájila v říjnu provoz první továrna na syntetický kerosin. Dovolí nám nové palivo létat a neškodit přitom klimatu? Technologické novince se v německém týdeníku Die Zeit věnuje dopravní novinář Sören Götz.

Před 2 týdny
22:44

Izraelský premiér se v OSN vůbec nezmínil o Palestině. Jako kdyby tím měl problém zmizet

Nový izraelský premiér Naftali Bennett ve svém prvním vystoupení před Valným shromážděním OSN vůbec nezmínil Palestince. Všímá si toho deník Jerusalem Post, podle kterého naopak izraelský lídr hned pětadvacetkrát zmínil Írán. O národu, se kterým jeho země vede územní spory, ale neřekl jediné slovo.

Před 2 týdny
23:27

Německu se daří, ale na obzoru jsou problémy. Angela Merkelová toho hodně zanedbala, píše Economist

Jen Otto von Bismarck a Helmut Kohl stáli v čele Německa déle než Angela Merkelová. Bismarck vytvořil říši a vymyslel první evropský systém veřejného penzijního pojištění a zdravotní péče. Kohl zase pomohl sjednotit Východní a Západní Německo a souhlasil, aby oblíbenou německou marku nahradilo euro, připomíná magazín Economist a konstatuje, že výsledky Angely Merkelové jsou skromnější.

Před 3 týdny
23:29

Angela Merkelová odchází. Žena, která i v době populismu dokázala hledat společnou řeč

„A teď už je úplně sama.“ Tato slova pronesl bývalý americký prezident Barack Obama před svými poradci poté, co na konci listopadu roku 2016 strávil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou tři hodiny v berlínském hotelu Adlon. Tuto událost připomíná komentářovém serveru Conversation v profilu odcházející kancléřky profesor politologie na univerzitě v britském Coventry Matt Qvortrup.

19. září 2021
23:33

K čemu potřebujeme rituály? I ty „obyčejné“ zvyšují práh bolesti, snižují stres, posilují naše pouta

Rituály mají mnoho různých forem a jsou praktikovány v kulturách po celém světě. Proč se ale staly tak důležitou součástí našich životů? Takovou otázku se snaží zodpovědět článek britské veřejnoprávní stanice BBC.

18. září 2021
23:33

Proč účinnost očkování v čase klesá? Vakcína je jiná než ta proti spalničkám. A koronavirus mutuje

Očkování proti spalničkám poskytuje ochranu na celý život, proti planým neštovicím na deset až dvacet let a proti tetanu na nejméně dekádu. U vakcín proti covidu-19 však američtí představitelé zvažují posilující třetí dávku už po šesti měsících po naočkování. Odpověď na otázku proč hledá americký deník Wall Street Journal.

12. září 2021
23:16

Větší uši a zobáky jako způsob větrání. Zvířata mění tvar, aby se přizpůsobila klimatickým změnám

Teplokrevné zvířecí druhy se vyvíjejí tak, aby měly větší zobáky, nohy a uši k regulaci tělesné teploty. Důvod je přitom minimálně z části překvapivý – mohou za to klimatické změny, píše na svých webových stránkách britská stanice BBC.