5. prosinec 2021

Poslechněte si podcast: Herbicid glyfosát by mohl dostat od evropských úřadů zelenou i pro další roky. Vědci před tím varují

Skupina vědců ostře vystoupila proti předběžnému hodnocení Evropské unie k bezpečnosti kontroverzního a široce používaného herbicidu glyfosát. Kritiky si všímá server EUobserver s tím, že povolení využívat tuto látku v rámci sedmadvacítky vyprší v prosinci příštího roku. Právě díky získání předběžného kladného stanoviska se ale očekává, že do té doby bude vydáno rozhodnutí, které glyfosátu vystaví zelenou i na další roky.

23:38

Svět ve 20 minutách

Vydává: Český rozhlas

Na serverech celého světa hledáme témata, která unikají českému tisku.

Web

Před šesti dny 23:29

Západ se snaží zatáhnout do války nás a za všechno může Amerika, shrnuje sociolog postoj části Rusů

V posledních měsících výrazně vzrostlo napětí mezi Ruskem, Ukrajinou a západními zeměmi. Stále častěji se hovoří o hrozbě ruského útoku na Ukrajinu. Jak se ale na hrozbu války dívá ruská společnost? Na to se ve své analýze pro server Riddle, který se věnuje politice a společnosti v dnešním Rusku, pokouší odpovědět ruský sociolog Denis Volkov, ředitel nezávislého Střediska Jurije Levady.

Před týdnem 23:17

Kevin Spacey jako první chorvatský prezident? Jenže nový film bude nejspíš propagandistický

Americký herec Kevin Spacey ztvární v životopisném snímku prvního prezidenta samostatného Chorvatska Franja Tuđmana. Novinář serveru Balkan Insight Sven Milekić upozorňuje, že nejspíš půjde o propagandistický film, který může ještě více ublížit Spaceyho pověsti, která je už tak pošramocená sexuálními skandály.

Před týdnem 23:03

Kuba nemá antibiotika ani sádru. V pandemii se jí ale daří, většinu lidí naočkovala vlastní vakcínou

Kubánské hospodářství je na tom tak bídně, že v zemi není spolehnutí ani na dodávky elektřiny, přesto tu ale dokázali devadesát procent obyvatel naočkovat vakcínou vlastní výroby. Na stránkách britského deníku Guardian se nad paradoxy komunistické Kuby a jejího zdravotnictví zamýšlí anglický novinář Ed Augustin, který žije v kubánské metropoli Havaně.

Před 2 týdny 22:33

Kdy se dočkáme digitálního eura? Na rozdíl od bitcoinu by za ním stála Evropská centrální banka

Společná evropská měna na začátku roku oslavila kulaté výročí, dvacet let od chvíle, kdy eurové bankovky a mince vstoupily do oběhu. A je stále pravděpodobnější, že se klasické euro v budoucnosti dočká i svého digitálního bratříčka, uvádí rakouský deník Wiener Zeitung.

Před 2 týdny 23:21

Konec meandrů? V Německu se připravuje úprava Odry, podle expertů to ohrozí biologickou rozmanitost

Odra je poslední velkou řekou v Německu s téměř přirozenou přírodní podobou. Nyní se ale chystají úpravy jejího koryta kvůli plavbě nákladních lodí a ochraně před povodněmi. Pro řeku a národní park na jejích březích by to mohlo znamenat katastrofu, píše německý deník Die Welt, podle kterého na novou regulaci toku tlačí především Polsko.

Před 3 týdny 23:22

„Vy a já přispíváme ke klimatické krizi málo.“ Většina nutných změn závisí na vládách

Vstup do nového roku bývá spojený s předsevzetími, které si lidé dávají. Ti, kdo chtějí přispět k boji proti klimatickým změnám, si například slibují, že přejdou na veganskou stravu nebo že budou méně využívat leteckou dopravu. Německá veřejnoprávní stanice Deutsche Welle si klade otázku, jestli takové závazky mají skutečně význam.

Před 3 týdny 21:06

Komu patří vakcíny? Rýsuje se spor o patent mezi Modernou a vládou USA, v klidu není ani Pfizer

Na obzoru se stále zřetelněji rýsují velké právní bitvy o lukrativní patentová práva na vakcíny proti novému koronaviru. Jak uvádí americký list Wall Street Journal, proti sobě v ní stojí farmaceutické společnosti a vládní a akademičtí vědci, kteří vedou spory o to, kdo stojí za jakým vynálezem.

1. leden 2022 23:14

Máme nástroje k tomu, abychom pandemii porazili, věří WHO. Klíčem je očkování ve všech zemích světa

Jak se bude v roce 2022 chovat covid-19? Po dvou letech s touto nemocí, která má na svědomí na pět a půl milionu mrtvých, můžeme i navzdory současné krizi způsobené variantou omikron doufat, že pandemie by mohla letos zeslábnout, soudí agentura AFP. Experti však zdůrazňují nutnost vyřešit obrovské rozdíly v dodávkách vakcín.

26. prosinec 2021 23:26

Nejbližších třicet let bude obtížných až chaotických, říká o zelené transformaci belgický profesor

Prudce rostoucí ceny energií působí v poslední době světové ekonomice velké těžkosti. Problém v nich vidí i belgický ekonom Johan Albrecht, který na Gentské univerzitě přednáší environmentální ekonomiku a energetiku. Hovořil s ním vlámský deník De Standaard.

25. prosinec 2021 23:01

Islandská kočka loví děti a Japonci stojí ve frontě na KFC. Znáte neobvyklé vánoční tradice?

Vánoční svátky přinášejí v různých koutech světa odlišné tradice. Některé zvyky jsou ve většině zemí podobné, jiné jsou ale naprosto jedinečné – a někdy až trochu bizarní, píše německý magazín Stern.