- Podcasty
- Svět ve 20 minutách
Poslechněte si podcast: Obliba Zelenského klesá, volilo by ho jen 16 procent lidí
Prezident Volodymyr Zelenskyj dokázal po vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu sjednotit ukrajinskou společnost proti režimu Vladimira Putina. Dnes, téměř tři roky od začátku války, ale jeho popularita čelí těžké zkoušce. Prezidentův obraz oslabuje nejen únava z vleklého konfliktu, ale také korupční skandály v armádě. Londýnské Timesy proto zkoumají, jak se vnímání ukrajinského lídra proměnilo.
Svět ve 20 minutách
Na serverech celého světa hledáme témata, která unikají českému tisku.
Sexuální skandály maďarské církve, která má vazby na Fidesz
Katolickou církev v Maďarsku paralyzuje série závažných sexuálních skandálů a vyšetřování zneužívání dětí. Situace přitom nepředstavuje jen krizi církve, ale je i výzvou pro křesťansko-nacionalistickou vládu premiéra Viktora Orbána, konstatuje v úvodu analýzy server Balkan Insight.
Trumpův plán pro Ukrajinu by mohl mít „cukr a bič“
V Moskvě, Kyjevě, Bruselu, Washingtonu a dalších městech se diplomaté, politici a vojenští představitelé připravují na to, že budou muset najít řešení největšího pozemního konfliktu v Evropě od druhé světové války. Situace na bojišti se mění ve prospěch Ruska, které ničí především ukrajinskou energetickou infrastrukturu. A na Západě začal převažovat postoj, že je třeba konflikt urovnat, píše server Rádia Svobodná Evropa – Rádia Svoboda.
Gramotnost dospělých klesá, varuje OECD.
Myslíte si, že jste chytřejší než desetileté děti? Nová data naznačují, že šokující množství dospělých v bohatém světě je na tom možná hůř, píše magazín Economist. Téměř pětina lidí ve věku mezi 16 a 65 lety neprokazuje lepší výsledky v testech z matematiky a čtení, než by se očekávalo od žáků základních škol. Tvrdí to studie, kterou vydala Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Míra gramotnosti dospělých se za posledních deset let na mnoha místech snížila.
Evropské země pozastavují azylová řízení syrských uprchlíků
Hned druhý den po pádu režimu Bašára Asada začaly vlády některých evropských zemí hromadně pozastavovat vyřizování žádostí o udělení azylu syrským uprchlíkům, píše nezávislý ruský portál Meduza. Mezi prvními o tomto opatření informovalo Německo, po něm následovalo Rakousko, Velká Británie, Holandsko, Švédsko a několik dalších zemí. Francouzské ministerstvo vnitra oznámilo, že možnost pozastavit přijímání žádostí od Syřanů zvažuje, ale ještě k němu nepřikročilo.
Rusko stupňuje kyberútoky a sabotáže proti Západu
Rusové v uplynulém roce vystupňovali rozvratné akce v Evropě, aby vyvolali chaos a atmosféru strachu. V únoru byl ve Španělsku zastřelen ruský zběh zřejmě na objednávku Moskvy. V březnu zločinci najatí ruskou vojenskou rozvědkou GRU zapálili ukrajinské sklady ve východním Londýně. Západ Moskvě připisuje i řadu žhářských útoků po celé Evropě, například v polských nákupních centrech nebo v jedné německé továrně, píše britský expert na Rusko Mark Galeotti pro týdeník Spectator.
Evropa přemýšlí, jak by se bránila bez pomoci USA a Trumpa
Už 75 let hrají Spojené státy v Severoatlantické alianci zásadní roli. Návrat Donalda Trumpa do Bílého domu však vyvolal strach z války v Evropě, v níž by spojenci už nemohli počítat s plnou podporou USA, píše v analýze britský deník Financial Times.
Kanada se připravuje na migranty, které Trump deportuje
Nastupující prezident Spojených států Donald Trump ohlásil změny v migrační politice, které zahrnují i rozsáhlé deportace. Největší pozornost se přirozeně upíná na jižní hranici s Mexikem. Americko-mexická hranice ale není jediným místem, kde se změny migrační politiky projeví. Podle amerického zpravodajského serveru Vox by mohly mít významný dopad i na americko-kanadskou hranici.
Údery západních raket na Rusko? Bidenovo rozhodnutí nijak dramaticky situaci Ukrajiny nezmění
Když se název raketového systému ATACMS v angličtině řekne nahlas, zní to jako výzva „zaútoč na ně“. Ukrajina to ale ve skutečnosti až donedávna udělat nesměla. Až 17. listopadu zpravodajské agentury oznámily, že americký prezident Joe Biden dal Kyjevu povolení k použití moderních raket dlouhého doletu na ruském území. Důsledky analyzuje britský týdeník Economist.
Potvrzeno. Za letošní vlny veder může opravdu klimatická krize
Nové vyhodnocení studií zaměřených na počasí jasně dokazuje, že klimatické extrémy způsobuje zejména vliv člověka na globální oteplování planety. K desítkám vln extrémních veder by podle vědeckých modelů nemuselo bez přičinění lidstva vůbec dojít. Píše o tom britský deník The Guardian.