- Podcasty
- Svět ve 20 minutách

Poslechněte si podcast: Prezident Kazachstánu a velký spojenec Ruska v OSN jen v narážkách kritizoval válku na Ukrajině
Diskusím na Valném shromáždění OSN dominovala dva roky pandemie koronaviru. Jak ukázal tento týden, nákazu teď nahradila válka na Ukrajině, poznamenává tisková agentura Associated Press (AP). Výzvy k míru, které přednesli představitelé z celého světa, byly altruistickým vyjádřením nelehké situace obléhaných Ukrajinců.
Svět ve 20 minutách
Na serverech celého světa hledáme témata, která unikají českému tisku.
Obchodníci s lidmi prodávají indické ženy za pár desítek dolarů
Indické ženy a dívky jsou prodávány za pouhých 35 dolarů a nuceny ke sňatku proti své vůli. 29letá Nazima Begumová při rozhovoru chová svého nejmladšího pětiměsíčního Taufiqa. Žije ve Šrínagaru se svými třemi dětmi, manžel zemřel před čtyřmi měsíci na srdeční chorobu, a přestože je v jejím hlase slyšet smutek, říká, že se snaží být kvůli dětem statečná. O obchodování s lidmi v Indií spravovaném Kašmíru připravila reportáž katarská televizní stanice Al-Džazíra.
15 důvodů, proč Ukrajinci musejí porazit Rusko
Proč svět potřebuje ukrajinské vítězství? Ptá se známý americký historik a specialista na moderní dějiny střední a východní Evropy Timothy Snyder, který je profesorem na Yale University. V komentáři pro ukrajinský deník Kyiv Post uvádí 15 důvodů, proč musí Ukrajina válku proti Rusku vyhrát. Prvním důvodem je zastavení zvěrstev, kterých se Rusové dopouštějí, protože ruská okupace je de facto genocida.
Dobrovolníci ve válce slouží propagandě Kremlu. Mobilizovaní žold nemají, oni až 300 tisíc rublů
V bojích na Ukrajině působí mimo profesionálních ruských vojáků také řada dobrovolníků. Proč se účastní ruské agrese a jsou vůbec pro armádu přínosem, nebo jde jen o figurky na šachovnici kremelské propagandy? Odpovědi hledá nezávislý ruský zpravodajský web Moscow Times.
Letos nás čekají vlny veder, ale rok 2024 bude suverénně nejteplejší v historii
Klimatický jev El Niño se letos asi vrátí. Podle vědců to způsobí vlny veder a zhorší extrémní výkyvy počasí. Téma tu se podrobněji věnuje britský deník The Guardian. El Niño je součástí přirozeného kolísání větrů a povrchových teplot moře v Pacifiku. Rok 2016 byl zatím nejteplejší v historii měření a byl ovlivněn tímto jevem. Podle předpokladů klimatických vědců by rok 2023 mohl být i bez El Niña teplejší než ten loňský.
Kdo jsou nejzarytější ruští zastánci agrese na Ukrajině?
Ruské invazi na Ukrajinu předcházely dlouhé rozhovory Vladimira Putina s úzkým kruhem nejbližších spolupracovníků, kteří ho přemlouvali, aby válku zahájil. Na rozdíl od hlavních tváří agrese, tedy ministra obrany Sergeje Šojgua a šéfa Vagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina, však tito lidé raději zůstávají v pozadí, píše ukrajinský server Nový hlas Ukrajiny.
Britské zdravotnictví na kolenou: Nejde jen o platy, důvodů je víc
Před britskou vládou stojí těžký úkol: vyvést britskou národní zdravotní službu z krize. Zpravodajský sever Politico oslovil odborníky z různých oblastí zdravotních služeb, který se ptal, jaké změny mohou zlepšit stav zdravotnictví. Přinášíme souhrn toho nejzásadnějšího. Britské zdravotnictví se potýká s prudkým nárůstem počtu lidí nakažených infekcemi. K tomu se přidávají dlouhodobé problémy, jako jsou dlouhé čekací lhůty na léčbu a chronický nedostatek zaměstnanců.
Západní sankce ruskou ekonomiku smrskly o 10 procent, hodnotí ekonom Kluge. Měla se ale zhroutit
Zatímco mnoho analytiků a pozorovatelů očekávalo, že se ruská ekonomika pod tíhou západních hospodářských sankcí a války na Ukrajině zhroutí, ve skutečnosti hospodářství největší země světa v minulém roce překvapivě odolávalo. Nezávislý ruský server Moscow Times si proto položil otázku, co se s ruskou ekonomikou v roce 2022 dělo doopravdy.
Pokud válka na Ukrajině brzy neskončí, čekají nás regionální krize a nedostatek potravin
Moskva stále blokuje většinu lodních dodávek z Ukrajiny, která je jedním z největších producentů pšenice na světě. Útoky na energetickou infrastrukturu navíc komplikují práci ukrajinským zemědělcům. Země čelí také útokům na pšeničné sklady nebo závody, které zrno zpracovávají. Dopady ruských válečných strategií na regionální krize týkající se nedostatku potravin a celosvětové inflace, analyzuje americký deník The New York Times.
Čím dál víc Rusů upadá do depresí
Krizi duševního zdraví v zemi prohlubuje válka na Ukrajině i mezinárodní izolace. - Práva žen v zemích Perského zálivu jsou stále omezována navzdory úpravám zákonů. - Západopapuánští aktivisté chtějí prosadit svou vizi "zeleného státu". Mohl by se jejich přístup uplatnit i jinde ve světě? - Jak může africká hudba podpořit ekonomický rozvoj černého kontinentu? Dnešní výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií připravila Marie Pochobradská.
Čím dál víc Rusů upadá do depresí. Krizi duševního zdraví prohlubuje válka i mezinárodní izolace
Válka na Ukrajině a mezinárodní izolace Ruska si vybírá svou daň v podobě zhoršení duševního zdraví mnoha Rusů. V zemi ale chybí léky i odborná péče. Situaci popsali nezávislému serveru Moscow Times experti i pacienti.