Svět ve 20 minutách

Český rozhlas

Na serverech celého světa hledáme témata, která unikají českému tisku.

Web

Epizody

Před třemi dny
23:28

Bidenova popularita klesá, nedaří se mu v doma ani v zahraničí. Jeho chyby vypočítává Der Standard

Klesající obliba a rozkol mezi jednotlivými křídly Demokratické strany. Těmito slovy by se dal shrnout dosud neuzavřený první rok úřadování Joea Bidena v Bílém domě. Myslí si to rakouský deník Der Standard, který analyzuje důvody nepříliš zářného začátku Bidenovy čtyřleté vlády.

Před čtyřmi dny
23:33

Japonsko nečekaně zvítězilo nad šířením koronaviru. Není si ale jisté, jak se to podařilo

Japonsko téměř přes noc proměnilo svůj souboj s koronavirem v nečekaný úspěch. Ještě v polovině srpna každý den v Tokiu přibývalo skoro šest tisíc nových případů nákazy. V současnosti je jich jen okolo stovky. Přitom bary nebo příměstské vlaky jsou plné lidí, uvádí ve svém textu agentura AP.

Před týdnem
23:11

Žraloci proti klimatickým změnám: Jako predátoři chrání mořskou trávu, která ukládá oxid uhličitý

Populace žraloků celosvětově klesá. Zvýšení jejich počtu by přitom mohlo oceánům pomoci být odolnější vůči změnám klimatu, upozorňuje server britské veřejnoprávní stanice BBC. Platí to navzdory notoricky známé špatné pověsti žraloků mezi lidmi. Mořští dravci jsou ale zásadní pro zdraví mořského ekosystému.

Před týdnem
23:35

Zelená revoluce v zemědělství měla pomoci africkým farmářům. Ve skutečnosti jim komplikuje život

Takzvaná zelená revoluce v Africe vedla a vede k vyvlastňování půdy drobných zemědělců. V článku pro server katarské stanice Al-Džazíra o tom píše dvojice autorů – novinář a výzkumník Alex Park a také Siera Vercillová, která se na Waterlooské univerzitě v Kanadě věnuje rozvojovým a environmentálním studiím a dlouhodobě pracuje s drobnými zemědělci na západě Afriky.

Před 2 týdny
23:29

Česko pohledem zahraničních médií: Výsledek voleb ukazuje na ústup populismu ve střední Evropě

Neúspěch stávajícího českého premiéra, který možná zároveň leccos vypovídá o měnícím se politickém klimatu v celé střední a východní Evropě. Tak o výsledcích voleb do české Poslanecké sněmovny píše řada především západních médií.

Před 2 týdny
24:30

V Německu se začal průmyslově vyrábět syntetický kerosin. Ani to nevyřeší problém s emisemi z létání

V severoněmeckém městečku Werlte zahájila v říjnu provoz první továrna na syntetický kerosin. Dovolí nám nové palivo létat a neškodit přitom klimatu? Technologické novince se v německém týdeníku Die Zeit věnuje dopravní novinář Sören Götz.

Před 3 týdny
22:44

Izraelský premiér se v OSN vůbec nezmínil o Palestině. Jako kdyby tím měl problém zmizet

Nový izraelský premiér Naftali Bennett ve svém prvním vystoupení před Valným shromážděním OSN vůbec nezmínil Palestince. Všímá si toho deník Jerusalem Post, podle kterého naopak izraelský lídr hned pětadvacetkrát zmínil Írán. O národu, se kterým jeho země vede územní spory, ale neřekl jediné slovo.

Před 3 týdny
23:27

Německu se daří, ale na obzoru jsou problémy. Angela Merkelová toho hodně zanedbala, píše Economist

Jen Otto von Bismarck a Helmut Kohl stáli v čele Německa déle než Angela Merkelová. Bismarck vytvořil říši a vymyslel první evropský systém veřejného penzijního pojištění a zdravotní péče. Kohl zase pomohl sjednotit Východní a Západní Německo a souhlasil, aby oblíbenou německou marku nahradilo euro, připomíná magazín Economist a konstatuje, že výsledky Angely Merkelové jsou skromnější.

26. září 2021
23:29

Angela Merkelová odchází. Žena, která i v době populismu dokázala hledat společnou řeč

„A teď už je úplně sama.“ Tato slova pronesl bývalý americký prezident Barack Obama před svými poradci poté, co na konci listopadu roku 2016 strávil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou tři hodiny v berlínském hotelu Adlon. Tuto událost připomíná komentářovém serveru Conversation v profilu odcházející kancléřky profesor politologie na univerzitě v britském Coventry Matt Qvortrup.

25. září 2021
23:27

Migranti sice mají v Itálii přístup k očkování proti koronaviru. Digitální certifikát ale nedostanou

Pandemie koronaviru a reakce italské vlády odhalily nebezpečnou situaci migrantů, kteří se na Apeninský poloostrov dostali nelegální cestou. Na serveru EUobserver o tom píše nezávislá novinářka žijící v Itálii Rebecca Ann Hughesová. Utečenci, kteří nemají povolení k pobytu, totiž nejsou registrovaní ani v italském zdravotnickém systému. Řeč přitom není jen o nelegální ekonomické migraci, ale také o uprchlících a žadatelích o azyl. Ani teď nemají plný přístup k lékařské péči.