Svět ve 20 minutách
NejnovějšíPřed pěti dny

Poslechněte si podcast: Na ekonomické frontě je Putin prozatím úspěšnější

Ukrajinská ekonomika kvůli ruské invazi poklesla mnohem výrazněji než ruská. Jedním z důvodů hlubokého propadu je to, že Rusko obsadilo významné hospodářské centrum na východě Ukrajiny. V případě, že se Kyjev nedočká urychlené mezinárodní pomoci, hrozí zemi bankrot s nedozírnými důsledky, píše německý list Die Welt.

22:53

Svět ve 20 minutách

Vydává: Český rozhlas

Na serverech celého světa hledáme témata, která unikají českému tisku.

Web

Před šesti dny 22:55

Použije Putin na Ukrajině atomovou bombu? NATO by nemělo jinou možnost než zareagovat, míní experti

Pohrůžka Vladimira Putina, že na Ukrajině použije jadernou zbraň, jestli bude ohrožena takzvaná ruská „územní celistvost“, vyvolala na Západě intenzivní diskuzi o případné reakci. Analytici však nejsou přesvědčeni, že by ruský prezident chtěl být první od svržení amerických atomových bomb v Japonsku, kdo rozpoutá jadernou válku, píše agentura AFP.

Před týdnem 24:01

Mahsa Aminiová není první obětí íránské mravnostní politiky. K podobným zločinům dochází od 80. let

Za porušení íránských zákonů o nošení hidžábu a podobných předpisů byla od 80. let 20. století zatčena řada žen. Část z nich utrpěla ve vazbě zranění a některé dokonce zemřely bezprostředně po zatčení. Žádný z těchto případů však nevzbudil takovou pozornost jako vražda Mahsy Aminiové z minulého týdne. Další případy, které v posledních letech otřásly íránskou společností, připomíná zpravodajský web IranWire.

Před týdnem 23:50

Prezident Kazachstánu a velký spojenec Ruska v OSN jen v narážkách kritizoval válku na Ukrajině

Diskusím na Valném shromáždění OSN dominovala dva roky pandemie koronaviru. Jak ukázal tento týden, nákazu teď nahradila válka na Ukrajině, poznamenává tisková agentura Associated Press (AP). Výzvy k míru, které přednesli představitelé z celého světa, byly altruistickým vyjádřením nelehké situace obléhaných Ukrajinců.

Před 2 týdny 23:53

Němci stále oslavují Vinnetoua a bojují proti jeho očerňování

Noci se prodlužují, a tak se německá smetánka sjíždí do bavorského Bayreuthu, aby se podívala na přední evropské hudebníky, jak hrají a zpívají díla Richarda Wagnera. Ti, kdo mají méně vznešené myšlenky, jedou do Bad Sebergu a lezou na tamní vápencové hory plné středověkých solných dolů, píše britský deník The Times.

Před 2 týdny 23:06

Už na konci roku by Rusové mohli mít problém s nedostatkem munice, myslí si vojenští experti

Ukrajinské armádě se daří vytlačovat ruské vojenské síly z oblasti okolo Charkova. Má ale Rusko dostatek munice, aby mohlo ukrajinské protiofenzivě čelit dlouhodobě? Americké tajné služby a vojenští experti jsou v tomto ohledu skeptičtí, píše německý list Die Welt.

Před 3 týdny 22:18

Alžbětu II

střídá na britském trůnu Karel III., jaký bude král? -- Jaderná energie představuje poslední neprolomené tabu německých Zelených. - Tisíce poutníků z Izraele cestují navzdory válce na Ukrajinu, aby tam oslavily židovský Nový rok. - Předvolební kampani ve Švédsku dominovalo téma drogových válek. - Země Afrického rohu se ocitají na pokraji bezprecedentní humanitární katastrofy. Dnešní výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií připravil Ondřej Čížek.  

Před 3 týdny 23:11

Královna Alžběta II

definovala podobu konstitučního monarchy v Evropě i ve světě. - Ukrajinci působící v čele samospráv okupovaných území, kteří spolupracují s Rusy, čelí čím dál častějším útokům. - Za vlády prezidenta Si Ťin-pchinga se v Číně prudce rozšířilo ukládání domácího vězení - proč je to tak častý trest? - Polští studenti mají na dějepis novou učebnici moderní historie, která však vyvolala kritiku části odborné veřejnosti. - Vědci pátrají po několika stovkách ztracených živočišných druhů. Dnešní výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií připravila Magdaléna Fajtová.

4. září 2022 23:58

Smrtící povodně v Pákistánu mohou být humanitární katastrofou epických rozměrů

Povodně v Pákistánu připravily o život přes tisíc lidí. Zemi sužují mimořádně silné monzunové deště, které smývají mosty, silnice i celá pole s obilím. O ničivých záplavách píše deník The New York Times. Po celém Pákistánu přívaly vody zaplavily úbočí hor, strhaly budovy i se základy a proměnily celé okresy ve vnitrozemská moře. Po téměř třech měsících nepřetržitého deště je dnes velká část zemědělské půdy pod vodou a vyvolává to obavy z nedostatku potravin.

3. září 2022 23:55

Ukrajinští partyzáni chtějí „vyrazit z ruské tlamy alespoň pár zubů“

Speciálně vycvičení ukrajinští agenti dlouho vyčkávali na okupovaném území Ukrajiny a čekali na rozkazy Kyjeva. Jejich ruští odpůrci je pronásledovali, hledali jim na těle tetování, které by potvrdilo, že jsou bývalými ukrajinskými vojáky. Kontrolovali seznamy potenciálních vůdců ukrajinského odboje, které jim pomohli sestavit místní kolaboranti, píše britský deník Financial Times.

28. srpen 2022 23:52

Ruské zacházení se zajatci je nejen nelidské, ale pravděpodobně i nezákonné

Zkušenosti ukrajinských zdravotníků v nechvalně známém zajateckém táboře Olenivka ukazují, že ruské zacházení se zajatci je nejen nelidské, ale pravděpodobně i nezákonné. O tom, jak přežívají zajatci v Olenivce, píše server amerického magazínu Atlantic.