Osudové ženy
15. leden 2022

Poslechněte si podcast: Odsouzená za špionáž, překlad Egypťana Sinuheta dokončila ve vězení. Osudové ženy: Marta Hellmuthová

Jazykově nadaná byla od dětství. Když ji okouzlila kniha Egypťan Sinuhet, naučila se sama finsky. Její mistrný překlad však mohl v Československu vyjít navzdory jejímu úsilí až 20 let po finském vydání.

25:36

Osudové ženy

Vydává: Český rozhlas

Populárně-naučný seriál připomíná výjimečné ženy našich zemí v dobových souvislostech a kontextu jejich života nebo tvorby. Součástí každého pořadu jsou i dobové zvukové materiály.

Web

Před pěti dny 28:36

Ivana Trumpová: Svůj americký sen nejenom snila, ale i aktivně tvořila

Se stříbrnou lžičkou v puse se tato zlínská rodačka nenarodila. Už od dětského věku byla zvyklá tvrdě pracovat – ve škole, v bazénu i po nocích na lyžařském svahu. Největším jejím cílem ale bylo žít ve svobodné zemi. Cílevědomost, houževnatost a pracovitost jí byly vlastní, i když se jejím vyvoleným stal miliardář Donald Trump. V dokudramatu účinkují Dana Černá, Ivana Jirešová nebo Viktor Dvořák. Hovoří novinářka a publicistka Irena Cápová.

Před týdnem 27:23

Fotografka Emila Medková: V jejích fotografiích se člověk našel, nebo úplně ztratil

Svým fotoaparátem dokázala zachytit svět okolo sebe tak, že je obdivován jak v tuzemsku, tak v zahraničí. K jejímu rukopisu neodmyslitelně patří fascinace stínem a prostými věcmi, za kterými dokázala vidět ještě jiný, magický, imaginativní surreálný svět. V dokudramatu účinkují Klára Cibulková, Petra Bučková nebo Daniel Bambas. Hovoří literární a výtvarný historik Radim Kopáč.

Před 3 týdny 27:00

Jiřina Petrovická: Královna dabingu i symbol komunistických výhod

Vůně líčidel ji uchvátila už v dětství. Přestože se postupně stala i filmovou a rozhlasovou herečkou, divadlo pro ni bylo na prvním místě po celou dobu její dlouhé kariéry. V dokudramatu účinkují Klára Cibulková, Petra Bučková nebo Simona Postlerová. Hovoří historička Michaela Košťálová.

29. říjen 2022 29:06

Gusta Fučíková: Měnila osud republiky. Od demokracie k totalitním praktikám sovětského typu

Česká publicistka, nakladatelská redaktorka a přesvědčená komunistka se do historie zapsala jako strážkyně odkazu a budovatelka mýtu kolem svého manžela Julia Fučíka, ikony komunistického režimu. Ona sama se stala národní vdovou. V dokudramatu účinkují Marie Poulová, Klára Oltová nebo Růžena Merunková. Hovoří historik Jiří Pernes.

22. říjen 2022 26:01

Osudové ženy: Renáta Tyršová: Do říše ideálů ji uvedl sokol Tyrš. A pak se do ní zamiloval

Půvabná, bystrá, výjimečná svým vlasteneckým cítěním. Taková byla dcera a manželka zakladatelů Sokola Jindřicha Fügnera a Miroslava Tyrše. I ona zasvětila Sokolu celý svůj život. V jejich stínu ale nezůstala. Věnovala se tělovýchově, historii umění, stála u zrodu etnografie a jako respektovaná autorka publikovala řadu odborných článků. V dokudramatu účinkují Kristýna Frejová, Kamil Halbich nebo Jan Vondráček. Hovoří historička České obce sokolské Kateřina Pohlová.

15. říjen 2022 24:45

Osudové ženy: Jak zatracovaná Tlustá Berta získala první Nobelovu cenu za mír. Osudové ženy: Bertha von Suttner

První žena, která získala Nobelovu cenu za mír, pocházela z pražské šlechtické rodiny. Podílela se i na vzniku Mezinárodního soudního dvoru v Haagu. Dobrodružný byl její milostný a osobní život. Někteří ji obdivovali, jiní zatracovali a říkali jí Tlustá Berta. V dokudramatu účinkovali Antonie Talacková, Libuše Švormová a Daniel Bambas. Hovořil historik Zdeněk Hazdra.

8. říjen 2022 29:08

Dana Medřická: Číši divadelního jedu jsem vypila až do dna

Hrát si s panenkami ji prý nebavilo. Uchvátilo ji divadlo. Už v šesti letech byla, jak sama říkala, ztracená a beznadějně zamilovaná do herectví. Aby nerušila tatínka, přehrávala si divadelní role ve světlíku. Brzy přišly první herecké příležitosti a následně svět velkého divadla. Hraní se pro ni stalo vášní. Ale i terapií v těžkých chvílích, zejména po smrti syna. V dokudramatu účinkují Olga Kaštická nebo Milena Steinmasslová. Hovoří kritička a publicistka Radmila Hrdinová.

1. říjen 2022 24:59

Za maskou kabaretiérky skrývala úzkost a opuštěnost. Osudové ženy: Polyxena Longenová

Byla považována za mimořádný talent své doby a za nekonvenční zjev pražské bohémy. Její touha stát na velkých jevištích se však nenaplnila. Žila vysilující život kabaretiérky, stravována úzkostí z hmotné nouze, samoty a přílišné sebekritiky. Ve 37 letech spáchala sebevraždu. V dokudramatu herečku ztvárnila Klárá Oltová. Kromě ní uslyšíte Petra Jeništu, Kajetána Písařovic, Lukáše Hlavicu, Bořka Jouru, Svatopluka Schullera a literárního a výtvarného kritika Radima Kopáče.

28. září 2022 28:18

Delší život byl ten po její smrti. Osudové ženy: sv. Ludmila

Příběh úkladné vraždy zorganizované snachou Drahomírou se stal všeobecně známým především díky dramatu Josefa Kajetána Tyla Krvavé křtiny. Prohlášení za svatou a patronku našich zemí činí Ludmilu ženou vskutku osudovou. Málokterý světec se dožil tolika stěhování jako právě ostatky sv. Ludmily. Jak to bylo se zázraky, které se k této osobnosti váží? V dokudramatu uslyšíte Ivanu Sojkovou, Marka Lamboru, Luboše Veselého... Okolnosti přibližuje historička dr. Eva Doležalová.

10. září 2022 24:12

Osudové ženy: Johana z Krajku: Pro jedny nehodná baba, pro druhé femme fatale 16. století

Žila v době plné náboženského napětí a nejistoty. Přesto se nebála a v roce 1512 veřejně konvertovala k Jednotě bratrské. Byla schopná postarat se o svůj majetek a zabránit jeho zkáze. Odvážná byla i u zemského soudu, kde rovněž hájila svá práva ženy-vdovy. V dokudramatu účinkují Lucie Pernetová, Ivan Jiřík nebo Martina Preissová. Hovoří historička Eva Doležalová.