- Podcasty
- Švédský stůl

Poslechněte si podcast: Uctívání kříže. Zpěvy velikonočních obřadů zazpívají soubor Schola Gregoriana Pragensis a chlapecký sbor Boni pueri
Ve středověké interpretační praxi byli do liturgie velmi často zapojováni i žáci místních farních, katedrálních či klášterních škol. Často to byli chlapci z chudých rodin, kteří díky muzikalitě a pěknému hlasu získali cestu ke vzdělání, jež by pro ně jinak bylo nedosažitelné. Dennodenním zpěvem při liturgii si vlastně platili svá studia. Toto spojení mužských a chlapeckých hlasů nabízí i nahrávka Adoratio crucis z roku 2000, která vznikla v krásném prostředí zámeckého kostela Nejsvětější Trojice v Rychnově nad Kněžnou.
Švédský stůl
Degustace z bohatě prostřené hudební tabule. Hudební lahůdky napříč žánry i staletími vybírá a komentuje Stanislav Předota.
Louis Couperin: Suity pro cembalo
Louis Couperin patřil do hudební dynastie Couperinů, jejíž členové byli aktivními muzikanty od konce 16. až do poloviny 19. století. Tématem dnešního dílu je hudba raného francouzského baroka pro cembalo. Zazní nahrávka, která vznikla v roce 2004 a obsahuje jednu pavanu a šest cembalových suit, které ze skladeb Louise Couperina sestavil cembalista Skip Sempé.
Charles Koechlin: Komorní skladby pro flétnu
Flétnistka Tatjana Ruhland a členové Rozhlasového symfonického orchestru Stuttgart interpretují skladby všestranného francouzského autora.
Eugen Suchoň – známý nebo neznámý?
Malý exkurz do komorní tvorby významného slovenského autora nám zprostředkují houslista Milan Paľa a klavírista Ladislav Fančovič.
Johann Christian Bach: Symfonie op. 18
V roce 2000 natočil orchestr The Hanover Band s dirigentem a cembalistou Anthonym Halsteadem Šest symfonií, op. 18 od Johanna Christiana Bacha.
Brněnský kontrabasový orchestr
V dalším pořadu Švédský stůl se zanoříme do hlubokých poloh. Tyto hloubky však nebudou temné, ale naopak veskrze pozitivní, nápadité a leckdy doslova veselé.
Béla Bartók: Modrovousův hrad
Jediná opera maďarského skladatele Bély Bartóka Modrovousův hrad je zcela mimořádné dílo, které já osobně považuji za jednu z nejlepších oper 20. století.
Mikael Ericsson – Cello M.E.
Vynikající švédsko-český violoncellista na svém profilovém albu představuje hudbu svého mládí, svých českých kolegů i svou vlastní.
Tielman Susato – Hudba k tanci
Roku 1551 vydal antverpský skladatel a tiskař Tielman Susato sbírku renesanční taneční hudby La Dansereye. Skvělým způsobem ji hraje soubor New London Consort vedený Philippem Picketem.
Chopinovy klavíry
Duší šestideskového kompletu „Chopin – jeho současníci a jeho klavíry“ je klavírista Bart van Oort. Zahraje na autentické nástroje z 1. poloviny 19. století.
František V. Krommer – partity pro dechy
Rotterdamský filharmonický dechový soubor přednese dechové partity od Františka Vincence Krommera, posledního nositele oficiálního titulu císařský dvorní skladatel a komorní kapelník na habsburském dvoře.