Souvislosti Plus
4. leden 2023

Poslechněte si podcast: Švédsko přebralo předsednickou štafetu. V jakém stavu mu ji Česko předává?

Začal nový rok a Česká republika předala Švédsku předsednictví v Radě EU. Švédové si pro svoje předsednictví zvolili slogan zelená, bezpečná a svobodná Evropa. V jakém stavu unijní agendu od Čechů převzali, které body aktuálně spojují a které rozdělují jednotlivé hráče v Unii a na čem bude nejtěžší se dohodnout v novém roce?

54:12

Souvislosti Plus

Vydává: Český rozhlas

Politika, ekonomika, věda a společnost v souvislostech.

Web

Před dvěma dny 53:46

Tady si lidé zvykli čekat, co za ně vláda udělá, připomíná expolitik Škromach

Přibližně milion zaměstnanců se podle odborů zapojilo do pondělních protestů (27. listopadu) proti krokům vlády. Někde práci zastavili úplně, nebo alespoň na pár hodin, jinde se připojili symbolicky. Do výstražné stávky se zapojily i tři čtvrtiny mateřských, základních i středních škol.

Před týdnem 51:54

Straková: Češi žijící v zahraničí mají mít možnost volit korespondenčně. I oni nesou důsledky

Tento týden si připomínáme 100. výročí vzniku Československého rozhlasu, který už v roce 1926 zařadil první programy pro české krajany žijící v zahraničí. Od roku 1936 funguje také vysílání do zahraničí v cizích jazycích, které známe pod současným názvem Radio Prague International. Jaký vztah k vlasti mají české komunity v zahraničí nebo jak se také říká česká diaspora a koho kromě krajanů v zahraničí zajímá dění v ČR? (repríza)

Před týdnem 53:31

Letos jsme si připomněli 100 let Českého respektive Československého rozhlasu, který informuje krajany v zahraničí a také pomáhá představit Česko lidem po celém světě

Jak moc se naši krajané o dění v Česku zajímají a stáli by o možnost volit korespondenčně? Téma pro Souvislosti Plus, které připravil Petr Dudek.

Před 2 týdny 53:48

Ekonom Špicar: Po euforii z 90. let zas všichni chtějí být zaměstnanci velké nadnárodní společnosti

Celý tento týden je v Česku ve znamení připomínek boje za svobodu a demokracii. Ty jsme si definitivně vybojovali před 34 lety sametovou revolucí. Po pádu komunistické totality jsme se znovu učili žít ve svobodě a demokracii, se kterými se ale pojí i zodpovědnost nejen za jejich stálou obranu, ale i zodpovědnost do velké míry individuální.

Před 3 týdny 53:15

Politolog: OSN je taková, jakou si ji státy udělají. Je načase začít hledat společná řešení

Mezinárodní společenství aktuálně řeší dva velké konflikty – válku na Ukrajině a boje v Izraeli a Pásmu Gazy. Jak moc narušují aktuální boje ideální představu o Organizaci spojených národů? A neukazují spíše na její neakceschopnost?

1. listopad 2023 53:42

Před 200 lety Češi přišli do Banátu. „Kulturní endemit, který jinde nepotkáte,“ říká cestovatel

Před 200 lety jeden podnikatel se dřevem přesvědčil desítky Čechů, aby přesídlili do Banátu, hornaté oblasti na jihu Rumunska poblíž Dunaje. První vlna českých osadníků tam přijížděla v letech 1823 až 1825.

25. říjen 2023 52:22

Vstup Ukrajiny do EU bude o kompromisech, shodují se bývalý europoslanec a zpravodaj

Evropskou sedmadvacítku je třeba rozšířit, a to ne jen tak symbolicky. O vstup se uchází hned devět zemí včetně Ukrajiny. Jak rychle dokáže EU rozšířit svoje řady a jak by se sama měla změnit, aby i s novými členy zůstala akceschopná? Diskutují Jolyon Naegele, Ondřej Houska, Zdeňka Trachtová a Pavel Telička. Moderuje Petr Dudek.

18. říjen 2023 54:01

Umělá inteligence – módní zaklínadlo i univerzální strašák

Umělá inteligence: módní zaklínadlo, zaručený recept na neomezenou prosperitu i univerzální strašák. Proč se mluví víc o chatbotech než o tom, jak AI využít při dlouhodobějším strategickém plánování od zpracování dat po zefektivnění výroby?

11. říjen 2023 52:49

Češi už téměř dva roky chudnou. Situace je závažná, shodují se odborníci. Nejvíce tratí ti nejchudší

Češi chudnou. Nejlépe to odráží pokles reálných mezd, který aktuálně prožíváme a je nejdelší v naší historii. Přitom jsme si v posledních letech zvykli na to, že nám platy každým rokem poměrně slušně rostly. Jenže situace se zásadně změnila a zdražování začalo ukusovat nejen z naší kupní síly, ale především z ochoty zaměstnavatelů mzdy nadále zvyšovat.

4. říjen 2023 53:51

Historik: Bratry Mašíny bych s protikomunistickým odbojem neztotožňoval. Je to jeho extrémní projev

70 let nás dělí od doby, kdy se antikomunistická odbojová skupina bratří Mašínů probila z Československa přes tehdejší východní Německo do Západního Berlína. V jejich stopách zůstali mrtví – němečtí policisté, ale také čeští příslušníci SNB a pokladník národního podniku Kovolis. Český rozhlas Plus se příběhu odbojové skupiny věnuje v rámci říjnové série Mašíni a spol. Hrdinové, nebo zločinci?. Zpracovává ho také nový český film Bratři, který se za pár dní objeví v kinech.