- Podcasty
- Zbytečná Válka

Poslechněte si podcast: Sucho je pro kritickou infrastrukturu horší než terorismus, varují experti
V podcastu Zbytečná válka bezpečnostní expert Milan Mikulecký, člen prezidia Asociace kritické infrastruktury ČR a ředitel útvaru ochrany skupiny ČEZ Daniel Rous a redaktor Alex Švamberk probírali stav kritické infrastruktury v ČR. Je v dobrém stavu, ale chybí jí jasné velení, shodli se hosté. Dozvíte se, jak podzim zvládnout souběh nové vlny koronaviru a energetické krize i to, proč se od dob socialismu zhoršil přístup státu ke kritické infrastruktuře.
Zbytečná Válka
Dne 24. února 2022 započal útokem ruských vojsk na Ukrajinu nejnovější válečný konflikt v Evropě. Podcast Zbytečná válka přináší nejen čerstvá fakta, ale i úvahy o příčinách války a tom, jak se může celá situace dále vyvíjet.
Rusko má víc lidí i techniky. Cokoli se Ukrajincům povede, bude ohromný úspěch
Posledních deset dnů války na Ukrajině bylo ve znamení řady útoků bezpilotními prostředky na ruská zařízení, včetně velmi podivného útoku na Kreml. V pátek je spolu v podcastu Zbytečná válka probírali bezpečnostní analytik Milan Mikulecký a redaktor Novinek Alex Švamberk. V diskuzi připomněli, že proti silnějšímu Rusku je každý ukrajinský úspěch cenný. Věnovali se i bojům v Súdánu, které mohou vyvolat migrační krizi, a dění na Blízkém východě.
Munice z České republiky pomohla zastavit Rusy u Hostomelu, řekla Černochová
Česká republika patří k zemím, které vojensky nejvíce pomáhají Ukrajině. Těžké zbraně tam dodala jako první, takže následovaly další země. Ministryně obrany Jana Černochová v podcastu Zbytečná válka řekla, že k záchraně Kyjeva pomohla výraznou měrou dělostřelecká munice z České republiky.
Bříza: Putin má jedinou možnost hrozit použitím jaderného arzenálu, závody ve zbrojení však nechce
Rusko stupňuje jaderné hrozby, když avizovalo pozastavení své účastni ve smlouvě START a rozmístění jaderných zbraní v Bělorusku. Jestli roste riziko jejich použití a nové závody v jaderném zbrojení probíral v podcastu Zbytečná válka s expertem na jaderné zbraně Vlastislavem Břízou z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy redaktor Novinek Alex Švamberk.
Dědek: Pokud bychom si zvykli, že se na Ukrajině válčí a jenom tomu přihlíželi, neskončilo by to dobře
Pomoc Ukrajině není jen humanitární, ale i vojenská. Zbraně pro ni pomáhá nakupovat iniciativa Dárek pro Putina, který působí v rámci Nadačního fondu pro Ukrajinu. Spoluzakladatelem je podnikatel, majitel Jablotronu Dalibor Dědek, který v podcastu Zbytečná válka uvedl, proč se rozhodl vybírat peníze na nákup zbraní pro Ukrajinu, kolik se jich vybralo a na co a co by rád ještě pro Ukrajinu pořídil.
Dlouho ohlašovaná ruská zimní ofenzíva byla neviditelná
Majitel ruské soukromé Wagnerovy armády Jevgenij Prigožin v pondělí oznámil, že nad radnicí v Bachmutu zavlála ruská vlajka. Redaktor novinek Alex Švamberk a bezpečnostní analytik Milan Mikulecký v podcastu Zbytečná válka se však shodli, že to nic nemění na situaci na frontě a ruská zimní ofenziva jako celek selhala, pokud nějaká vůbec začala. Věnovali se však i atentátu na ruského blogera Vladlena Tatarského.
Ruský opozičník žijící v Česku: Putina dostihne jedině zrada v okolí
Ani další vojenské oběti, ani případná ztráta Krymu nepřivodí pád ruského prezidenta Vladimira Putina. Konec nastane jen tehdy, když se mu postaví lidé kolem něj. Pravděpodobně ho pak i nahradí někdo z okolí, řekl Právu a serveru Novinky.cz Denis Bilunov, ruský opozičník a sociolog působící v současnosti na Univerzitě Karlově v Praze.
Na velkou ofenzivu Rusko nemá dostatek sil ani prostředků, říká český velvyslanec na Ukrajině
Rusko minulý týden ve čtvrtek spustilo rozsáhlé ostřelování Ukrajiny. O velkou ofenzivu, kterou Moskva slibovala, se však podle českého velvyslance na Ukrajině Radka Matuly nejedná. Rusko na takový útok nemá dostatek sil, prostředků ani vycvičených vojáků, řekl v podcastu Zbytečná válka. Hovořil také o tom, jak se liší poplachy na základě hrozícího nebezpečí, jak Ukrajinci zvládli zimu či jakou pomoc aktuálně nejvíce potřebují.
Ukrajinci nikde nepostupují, upozornil Mikulecký a připomněl tanečky kolem dodávek tanků
Redaktor novinek Alex Švamberk a bezpečnostní analytik a bývalý poradce ministra obrany Milan Mikulecký v podcastu Zbytečná válka probírali aktuální situaci v bojích u Bachmutu, ruský postup na Kupjansk i jaký význam opět ve válce hrají zákopy. Došlo i na otázku, co mohou změnit dodávky západních tanků a kolik by jich bylo potřeba.
SPECIÁL: Rok od ruské invaze na Ukrajinu
Od ruské agrese na Ukrajinu uběhl rok. Uplynulých 365 dní, výhledy do budoucna, globální i lokální bezpečnostní, politické a ekonomické debaty rozebírají hosté Michaela Rozsypala: Lenka Klicperová, Tomáš Pojar, Jiří Baloun, Milan Mikulecký, Alex Švamberk, Alexandr Vondra, Petr Zahradník, Michal Macenauer a Michael Romancov.
Ruská agrese pomohla ke sblížení Polska a Ukrajiny
Polsko je zemí, která nejvíce podporuje Ukrajinu. Proč tomu tak, je i když obě země měly v minulosti spory se v podcastu Zbytečná válka vysvětlovat ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj, který studoval na Karlově univerzitě.