Studovna
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Hoďte se do klidu a začněte lehčími úlohami. Horší věci nechte na konec, radí Běžící češtinář

Jarmil Vepřek pod přezdívkou Běžící češtinář sdílí na Instagramu zajímavosti o českém jazyce a zaměřuje se také na přípravu k přijímačkám nebo maturitě. Jak didaktické testy zvládnout?

27:22

Studovna

Vydává: Český rozhlas

Studovna je podcast o vzdělávání, studentském životě a všem, co k němu patří.

Web

Před týdnem 21:34

Jak se připravit na nový semestr? Plánujte a nezapomínejte na odpočinek, radí psycholožka

Jak se připravit na nový semestr a jak se lépe soustředit? „Může být fajn si zjistit, co všechno mě v novém semestru čeká a udělat si rámcový plán, abych měla dostatek času i na sebe a odpočinek,” radí psycholožka Klára Lampová, která působí v organizaci Nevypusť duši.

Před 2 týdny 19:54

Jak se nezbláznit během zkouškového? Nezapomínejte k sobě být laskaví, radí psycholožka Lampová

„Rozhodně bychom neměli zapomínat na péči o sebe,“ říká psycholožka Klára Lampová, která působí v organizaci Nevypusť duši. Jak zvládnout náročné období zkoušek a dlouhodobý i akutní stres?

Před 3 týdny 24:16

Jak najít svůj směr? Představte si spokojený život, radí lektorka Denisa Dědičová

V minulém díle Studovny jsme s lektorkou Denisou Dědičovou probírali téma motivace a prokrastinace a taky to, jak motivaci neztratit a studovat dál. Jak s motivací souvisí osobní vize, jak najít svůj směr a obor?

26. prosinec 2024 20:03

Jak si užít studentský život? Poslechněte si ty nejlepší tipy ze Studovny za rok 2024

Do Studovny si pravidelně zveme studující, vyučující a různé odborníky a odbornice z oblasti vzdělávání nebo třeba psychologie. Na závěr každého dílu se moderátorka Aneta Štokrová ptá na závěrečný tip nebo na doporučení na zajímavou literaturu a jiné užitečné zdroje. Poslechněte si speciální díl s výběrem rad od hostů a hostek.

19. prosinec 2024 22:51

Jak na předsevzetí? Klíčová je dlouhodobá motivace a vize, radí Denisa Dědičová

Blíží se Vánoce, nový rok a s ním i další semestr, čas bilancování a nových předsevzetí. Ať už si slibujete, že se budete líp učit nebo něco jiného, s lektorkou Denisou Dědičovou jsme ve Studovně probrali, jak si předsevzetí správně formulovat, udržet si motivaci a zvládnout prokrastinaci.

12. prosinec 2024 28:00

Jak se studuje zahraničním studentům v Česku? Potýkají se s předsudky i složitostí českého jazyka

Jaká je zkušenost studujících se zahraničním původem na školách v Česku? O své zkušenosti se v rámci debaty na festivalu Voices of Migration v prostorách Archy+ podělila Sofie Riabushkina, Farhana Uktamova a Domen Šuman. Jak to měli s češtinou, s jakými předsudky se setkali a co je naopak mile překvapilo?

21. listopad 2024 25:01

Mám o tebe starost. Jak reagovat na sebepoškozování jako spolužák nebo vyučující?

„Sebepoškozování je nezdravý způsob, jak se vyrovnávat s náročnými pocity jako třeba vztek, bezmoc, strach, úzkost nebo silný pocit prázdnoty,“ vysvětluje psycholožka Zuzana Karásková Ulbertová. Podle odhadů se v Česku sebepoškozuje zhruba 17 % adolescentů. Jak reagovat na sebepoškozování z pozice učitele, spolužáka, případně rodiče?

14. listopad 2024 24:08

Dějiny vnímáme skrze emoci, říká historik Michal Stehlík. Jak je učit zajímavě?

Blíží se 17. listopad, kdy budeme slavit 35 let od výročí Sametové revoluce, proto jsme díl Studovny tematicky zaměřili na výuku moderních dějin. Jak předávat témata z dějin poutavě nám přiblíží historik a profesor Michal Stehlík, kterého můžete znát také z podcastu Přepište dějiny.

31. říjen 2024 24:02

K dobrému učiteli mají děti pozitivní vztah, říká Štěkánka ke knize Aby škola neškodila

Jak může vypadat průvodce pro žáky, studující a dobré učitele? Aby škola neškodila je nová kniha pedagoga Roberta Čapka a Štěpánky Cimlové alias Štěkánky, která se věnuje častým problémům českého školství.