Studovna
1. prosinec 2022

Poslechněte si podcast: Co všechno studentům změní 26. narozeniny? Přicházíte o slevy, začínáte platit pojištění

Když student slaví své šestadvacáté narozeniny, není to jen tak obyčejné číslo. Co všechno se tímto momentem mění? Na to jsem se ve Studovně zeptala Blanky Štefaničové a Lenky Dobešové, které pracují v poradenském Centru Carolina Univerzity Karlovy.

17:32

Studovna

Vydává: Český rozhlas

Studovna je podcast o vzdělávání, studentském životě a všem, co k němu patří.

Web

Před třemi dny 20:19

Jak se studuje na lesárně? „Na terénní kurz jsme jeli i do Rakouska a Polska,“ říká absolventka

„Lesní hospodářství tady odjakživa bylo a doufejme, že i nadále bude, tak jsem se rozhodla pro lesnictví a pro Fakultu lesnickou a dřevařskou,” říká ve Studovně Kristýna Římanová, absolventka České zemědělské univerzity v Praze. Na bakalářský obor Myslivost a péče o životní prostředí navázala magisterským studiem lesního inženýrství.

Před 2 týdny 26:50

Nádech, výdech a počítat do tří. Jak se vyrovnat se stresem během zkouškového?

Je zkouškové a s ním se pojí i spousta stresu a překonávání. Jak se sebou pracovat? Jak zkouškové přežít a nezbláznit se? Aneta ve Studovně zpovídala psychologa a psychoterapeuta Jana Kulhánka.

5. leden 2023 28:41

Jak se efektivně učit? Dejte si časový limit a najděte k informaci více cest, radí mentor

Zkouškové je v plném proudu a mnozí z nás bojují s učením, časem, stresem i prokrastinací. Ve Studovně jsme se v minulém díle s Honzou Kohutem zaměřili na téma soustředění a prokrastinace. V tomto díle jsme více probrali metody efektivního učení a Honza doporučil několik konkrétních technik a způsobů, jak se učit.

29. prosinec 2022 25:19

Vánoční speciál Studovny: Co by nám poradili její hosté?

Blíží se nám konec roku a s ním vysíláme i speciální díl Studovny. Snažila jsem se, aby v podcastu od hostů zaznělo co nejvíc hlavně praktických tipů a rad, proto jsem se vždycky na konci rozhovoru zeptala na závěrečný tip. V letošním posledním díle Studovny uslyšíte sestřih těch nejlepších rad a tipů.

22. prosinec 2022 20:55

Podle studií prokrastinuje 90 procent studentů. Nevyčítejme si to, radí mentor Honza Kohut

Jak si poradit s prokrastinací a co nám může pomoci se lépe soustředit? Ve Studovně jsme probrali všechny možné tipy na učení s Honzou Kohutem, který se metodami učení, mentoringem studentů a přednášením zabývá už více než šest let.

15. prosinec 2022 21:44

„Každé psaní začíná čtením.“ Jak zvládnout seminárku, bakalářku nebo diplomku?

Ve Studovně jsme s vysokoškolským pedagogem a mentorem Pavlem Semerádem probrali tipy, jak si psaní prací usnadnit, ale zároveň dodržet všechny požadavky. Jak si poradit s citacemi a vyhnout se plagiátorství? Jak poznat kvalitní zdroj? A proč akademici nemají rádi Wikipedii?

8. prosinec 2022 21:49

Klíčová vlastnost produkčních je odolnost proti stresu, říká Tomáš o studiu na FAMU

Každý rok se v období Mikuláše budova Lažanského paláce, kde sídlí Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze, promění na „noční klub“ s tematickou party. Tu připravují studenti prvního ročníku produkce a zapojí se do ní celá škola. S Tomášem Riedererem, jedním z organizátorů, jsme probrali nejen její přípravy, ale i samotné studium produkce.

24. listopad 2022 24:25

„Fakt to chceš dělat?“ S čím se setkávají studenti pedagogiky a začínající učitelé

Markéta Popelářová a Daniel Pražák působí v organizaci Otevřeno a dlouhodobě se věnují tématům spojeným s učitelstvím. Oba jsou učiteli a studenty Pedagogické fakulty na Karlově univerzitě. Společně jsme probírali jak tipy pro současné i budoucí studenty pedagogiky, tak jejich nový projekt o psychickém bezpečí na školách.

17. listopad 2022 35:49

„Naším cílem je, abychom nebyli potřeba.“ Jak vypadá současný studentský aktivismus?

17. listopadu v Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva vzpomíná Česko na události roku 1989. Jak ale vypadají aktivní studenti dnes, za co bojují a jakým způsobem? Ve Studovně jsme si povídali se zástupci tří spolků. Z Fridays for Future přišla Magdaléna Středová, za iniciativu Nahlas mluvila Eliška Frešerová a spolek Medici na ulici zastoupil Jan Pospíšil.