Studovna
27. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Jak přežít medicínu? Nezanedbávejte spánek a volný čas, radí medička

Medička Anežka Dašková, kterou můžete znát z instagramového účtu Za slunce v duši, sdílela svoje zkušenosti se studiem medicíny. Kromě náročné školy ale zvládá i další činnosti. Věnuje se například youtubovému kanálu promedik, kde natáčí různá videa týkající se medicíny i studia, nebo také projektu O nemocech otevřeně.

22:40

Studovna

Vydává: Český rozhlas

Studovna je podcast o vzdělávání, studentském životě a všem, co k němu patří.

Web

Před třemi dny 21:07

Jak se vyrovnat s neúspěchem u přijímaček? Zabreč si, zanadávej a vykroč, radí školní psycholožka

Nesložil jsem přijímačky, nedal jsem maturitu nebo zkoušku na vysoké. Jak se s takovou situací vypořádat? Se školní psycholožkou Veronikou Francovou jsme ve Studovně probrali, jak pracovat se svými pocity i to, jak na komunikaci s rodiči.

Před 2 týdny 22:16

Jak zvládnout dva obory? Spánek, strava a umět vypnout, radí studentka teritoriálek a politologie

Jaké to je studovat dva bakalářské nebo magisterské obory najednou? Ve Studovně jsme se s Magdalenou Kořenovou bavili o tom, jak zvládá kombinovat teritoriální studia s politologií a mezinárodními vztahy na Fakultě sociálních věd univerzity Karlovy.

4. květen 2023 27:00

Maturita je formalita, říkají ti, co ji mají za sebou. Jak zkoušku zvládnout radí mentor Honza Kohut

Ve Studovně moderátorka Aneta a mentor efektivního učení Honza Kohut probrali tipy na učení na maturitu a zavzpomínali na ty svoje. Oba se shodli, že nejlepší je připravovat se dlouhodobě. Co by ale Honza poradil těm, kteří učení nechali na poslední chvíli?

20. duben 2023 22:32

Nesázejte na cizí zápisky a soustřeďte se na příběhy, radí maturantům učitel dějepisu a občanky

Jak se maturuje z dějepisu nebo z humanitních věd? Ve Studovně jsme s učitelem na gymnáziu Adamem Vidnerem probrali, jak taková maturita vypadá, jak se na ni připravit a co rozhodně nedělat.

13. duben 2023 27:30

Je nejvyšší čas, aby se ze studentů stali editoři. Jak můžeme pracovat s umělou inteligencí?

V centru současného umění DOX a na dalších místech po celé republice můžete od 13. do 23. dubna navštívit Festival umění a kreativity ve vzdělávání. „Jeho cílem je ukazovat způsoby, kde se potkává umění a vzdělávání,” říká ve Studovně jeho dramaturg Michal Kučerák a dodává, že nám umění může pomoci rozumět komplexním problémům, kterým čelí naše společnost.

30. březen 2023 29:33

Jaká dramata najdete online? Maturitní klasiky jsme probrali s ředitelem Dramoxu

Výběr četby k maturitě musí obsahovat minimálně dvě dramatická díla. Jak si jejich četbu zpříjemnit? Do Studovny jsme si pozvali Martina Zavadila, ředitele Dramoxu, ve kterém najdete záznamy z nejrůznějších divadelních představeních. Probrali jsme s ním zajímavosti o Maryše, Hamletovi a dalších klasikách, které se u maturity pravidelně objevují.

23. březen 2023 21:46

Jak se studuje doktorát? Doktorandka Hana Řičicová o přijímačkách, disertační práci i stipendiích

Jak vypadá doktorské studium a jaké problémy akademičky a akademiky trápí? Hana Řičicová je moderátorkou nového podcastu Radia Wave Vlna a také doktorandkou na Univerzitě Karlově. Ve Studovně jsme probraly přijímačky a studování, ale také její nedávný příspěvek, ve kterém se problémům akademického prostředí věnovala.

16. březen 2023 23:24

Hodina angličtiny má vypadat jako dobrý tábor nebo party, říká učitel Broňa

Bronislav Sobotka alias Broňa je nadšený učitel angličtiny z Brna, který pomáhá lidem zamilovat se do angličtiny. Jak se do angličtiny zamiloval on a jak si své nadšení udržuje? Ve Studovně jsme probrali jeho cestu z krachující fabriky, po učení na gymnáziu, v Oxfordu i na Youtube a v online kurzech.

2. březen 2023 23:31

Na školu není těžké se dostat, ale je umění se tam udržet, říká studentka chemie

Jak se studuje na fakultě chemicko-inženýrské? Se studentkou analytické chemie a jakostního inženýrství Annou Kvíčalovou jsme probrali její zkušenosti z bakaláře i magistra na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze.

16. únor 2023 33:24

Maturanti na plese dražili dort nebo rakev, vypráví moderátor František Šedivý

„Je hezký, když je tam skvělá show,“ říká o hudbě na maturitních plesech moderátor František Šedivý. Kromě toho, že uvádí ranní Mozaiku Českého rozhlasu Vltava, moderuje také plesy. Ve Studovně jsme probrali nejrůznější tradice a všechno od šatů přes hudbu až po tomboly.