- Podcasty
- Studio N
Poslechněte si podcast: Prezidentský speciál 1: Drábová, Durnová, Pithart
Příští hlavou státu by se měl stát kandidát civilního ražení, který bude společnost držet pohromadě. Shodli se na tom bývalý premiér Petr Pithart, šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a politoložka Anna Durnová, kteří byli hosty debaty Deníku N Jak vybrat prezidenta v Knihovně Václava Havla. Moderuje Jan Moláček.
Studio N
Podcast Deníku N. Investigativa, zásadní události a jízlivé poznámky s Filipem Titlbachem.
Jak dlouho můžeme ještě myslet na válku?
Válka na Ukrajině trvá už 86 dní. Největšími oběťmi jsou Ukrajinci a Ukrajinky, lidé, kteří přišli o domov, o blízké nebo přímo o život. I my ale čelíme následkům Putinovy agrese. Stáváme se k válce apatickými? A může to být vůbec jinak? Hostem podcastu je psychoterapeut Honza Vojtko.
Život pod Azovstalem
Z Azovstalu se stal symbol ukrajinského odporu ve válce, kterou rozpoutal diktátor Vladimir Putin. Co přesně se v ocelárnách stalo a jak vypadá život v jejich podzemí? Filip Titlbach si do podcastu pozval reportérku Petru Procházkovou, která se vrátila z válečné Ukrajiny zpátky do Prahy.
Jak to vypadá v jádru naší galaxie
Astronomové zveřejnili první snímek objektu, který nese název Sagittarius A* a je supermasivní černou dírou v jádru naší Galaxie. Jde o velký průlom v pozorovacích technikách a jeden z největších přírodovědeckých úspěchů posledních let. Hostem Filipa Titlbacha je vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský.
Hradní účtenky
Deník N získal pomocí organizace Datlab vyplacené faktury Kanceláře prezidenta republiky za uplynulé tři roky. Z dat plyne, že Hrad za tu dobu vyplatil víc než 36 milionů korun. Kam peníze tečou? Hostem Vítka Svobody je reportérka Deníku N Zdislava Pokorná.
Papež povolal Graubnera. Nikoho lepšího nenašel
Česká katolická církev prochází změnou: po dvanácti letech nahradí Dominika Duku na pozici pražského arcibiskupa Jan Graubner. Jakým směrem české katolíky povede? Hostem Studia N je redaktor Prokop Vodrážka. Moderuje Vítek Svoboda.
Proč by Čechy měla zajímat Eurovize
Desítky milionů lidí každoročně sledují hudební show Eurovize, ve které evropské státy bojují o titul písně roku. Jeden z nejdéle vysílaných pořadů měl premiéru v roce 1956 a zrodily se v něm i světové hvězdy. Přestože jde globálně o nejsledovanější nesportovní událost světa, české publikum, zdá se, tahle soutěž moc nezajímá. Proč? Hosty podcastu jsou publicistka a ředitelka módy Jana Patočková a hudební publicista, režisér a moderátor Šimon Holý. Moderuje Vitek Svoboda.
Co jsou zač bojovníci proti potratům a za „tradiční rodinu“
O hnutích proti potratům nebo pro „tradiční rodiny“ v Česku donedávna nebylo příliš slyšet. Pozornost ale upoutalo Hnutí pro život, které odsoudilo sbírku na nákup nouzové antikoncepce pro ženy znásilněné na Ukrajině ruskými vojáky. Další ultrakonzervativní spolek, Aliance pro rodinu, se zase podle nedávných zjištění Deníku N dostal do poradních orgánů současné vlády. Aliance, která odmítá rozšiřování práv queer lidí a požaduje ústavní definici manželství jako svazku muže a ženy, radí na ministerstvu práce a sociálních věcí i na ministerstvu spravedlnosti. Co jsou tato hnutí zač, na koho jsou napojená a proč by nás to mělo zajímat? Hosty podcastu jsou redaktorka a redaktor Deníku N Adéla Karásková Skoupá a Prokop Vodrážka.
Zemanovi už skoro nikdo nevěří
Prezident Miloš Zeman bude na Hradě sedět ještě necelý rok. Ten se ale nese ve znamení neúspěchu: podle nejnovějších dat agentury Kantar CZ pro Českou televizi totiž dramaticky klesla podpora hlavy českého státu. S jeho výkonem byla v dubnu spokojena jen pětina Čechů a Češek, což znamená, že se Zeman dostal na nejnižší čísla popularity hlavy státu od vzniku České republiky. Proč Zemanovi nevěří už ani jeho vlastní voliči? Hostem podcastu je redaktor Deníku N Jan Tvrdoň.
O mořích, lodích a lidech
Moře představuje pro většinu z nás především symbol letní dovolené. Jenže na mořích a oceánech se toho odehrává mnohem víc. Hrají obrovskou roli ve fungování současné společnosti a propojují celý svět: představují stěžejní dopravní tepny, zdroj obživy pro miliardy lidí, ovlivňují klima a mezinárodní mocenské vztahy. Právě o tom napsal knihu Námořní slepota politický geograf a publicista Michael Romancov, který je hostem Studia N.
Putin promluvil a neřekl nic
Čekali na to všichni. O tom, co dnes pronese ruský diktátor Vladimir Putin na vojenské přehlídce v Moskvě, se vedly debaty: očekávalo se oficiální vyhlášení války Ukrajině, mobilizace, ukončení války i představení nové zbraně. Nakonec Putin poděkoval vojákům a z války obvinil Západ. Jak to celé chápat? O tom si ve Studiu N povídáme s reportérkou Deníku N Petrou Procházkovou, která se právě nachází na Ukrajině.