7. srpen 2021

Poslechněte si podcast: Studio Leonardo dnes připomene výročí narození celosvětově uznávaného dětského psychologa Zdeňka Matějčka

O jeho práci a o tom, co pro děti udělal, bude mluvit jeho někdejší spolupracovník, dětský psycholog Jaroslav Šturma. Ptát se bude Martina Rasch.

26:13

Studio Leonardo

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobnostmi ze světa vědy. 

Web

Před třemi dny 23:57

Říká se, že taktické jaderné zbraně jsou bezpečné. Ale nikdo to nezkusil, varuje analytik Visingr

S ruskou agresí na Ukrajině se nejen Evropa setkává po sedmi dekádách míru s konvenční válkou, ale zaznívají také stále častěji hrozby užití zbraní jaderných. „Pokud se nějaká země rozhodne, že si jaderné zbraně pořídí, tak to udělá. A pokud to neudělá, tak nikoli kvůli nějakým smlouvám, ale třeba ji od toho odradí bezpečnostní partneři,“ je přesvědčený vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.

Před týdnem 23:52

Folklorní hnutí – ostrůvky svobody i underground

Folklorní hnutí se v druhé polovina minulého století stalo rozporuplným. „V padesátých letech byly folklorní soubory zakládány ve svazáckém prostředí, tedy zejména ve městech. Proto je považujeme za něco, co spíš souviselo s městskou kulturou. A právě v těchto souborech našli svoje uplatnění lidé, kteří měli tradiční lidovou kulturu taneční i písňovou ještě pod kůží,“ přibližuje etnochoreoložka Daniela Stavělová.

Před týdnem 23:52

Folklorní hnutí – ostrůvky svobody i underground

Folklorní hnutí se v druhé polovina minulého století stalo rozporuplným. „V padesátých letech byly folklorní soubory zakládány ve svazáckém prostředí, tedy zejména ve městech. Proto je považujeme za něco, co spíš souviselo s městskou kulturou. A právě v těchto souborech našli svoje uplatnění lidé, kteří měli tradiční lidovou kulturu taneční i písňovou ještě pod kůží,“ přibližuje etnochoreoložka Daniela Stavělová.

Před 2 týdny 23:42

Slovanští neopohané proti sobě bojují na straně Ukrajiny i Ruska, přibližuje religionista Vencálek

Konec dubna a začátek května je mezi Čechy, kteří jsou považováni za ateisty a nemají rádi náboženské instituce, prosycen spiritualitou, především pohanskou. „Odhaduji, že mezi nejsilněji u nás zastoupené bude patřit hnutí Wicca, tak jako jinde ve světě. Silné jsou u nás novodruidské skupiny a celkově i keltské pohanství a až potom keltské či slovanské rekonstrukcionismy,“ přibližuje religionista Matouš Vencálek z Ústavu religionistiky Masarykovy univerzity v Brně.

Před 3 týdny 23:53

Dinosauři měli peří a budou ho mít i v příštím Jurském světě, slibuje paleontolog Stephen Brusatte

I když badatelé dlouho tušili, že dinosauři a ptáci mají mnoho společného, až poslední tři dekády bádání potvrdily, že mezi oběma druhy je přímá souvislost. „Když přemýšlíme o dinosaurech, měli bychom si je představovat spíše jako velké ptáky než jako přerostlé ještěrky nebo krokodýly,“ zdůrazňuje paleontolog Stephen Brusatte.

16. duben 2022 23:57

Precizní zemědělství šetří chemii, přesně cílí na jednotlivé centimetry půdy, popisuje vědec Kumhála

Moderní technologie pronikají do všech oblastí života včetně zemědělství. „K pozemku se už dnes nepřistupuje, jak bylo dříve zvykem – jako k celku, na němž se všechny operace dělaly co nejvíce uniformně. Takže když se selo, sela se všude stejná dávka a tak dále,“ vysvětluje František Kumhála z Technické fakulty České zemědělské univerzity. Ukázalo se ale, že při této plošné metodě je výnos na každém místě pozemku jiný. Proto se teď mluví o precizním zemědělství.

9. duben 2022 23:56

Biočip odhalí koronavirus i jiné patogeny. „,Dnešní pandemie je jen jeden typ využití,“ říká vědkyně

Test na bázi biočipu z Fyzikálního ústavu Akademie věd je stejně rychlý jako antigenní testy a stejně přesný jako PCR metoda. Bude k dispozici ve firmách a podnicích a snadno si ho spleteme s automatem na kávu. „Pandemie koronaviru je pro nás jen jeden z příkladů použití této technologie. Nevíme, jaká hrozba přijde jindy. Díky univerzálním možnostem je další použití ve hvězdách,“ dívá se do budoucna Hana Lísalová, vedoucí Laboratoře funkčních biorozhraní Fyzikálního ústavu.

2. duben 2022 23:34

Trachta z Lékařů bez hranic: Misi jsme dohodli i s Tálibánem, ale s Rusy? Cíleně útočí na nemocnice

Lékaři bez hranic zatím nemůžou ve válkou zmítané Ukrajině otevřít vlastní nemocnici. Na prvním místě je pro ně bezpečnost pacientů i zdravotnického personálu. „Když si na sebe dáte neprůstřelnou vestu, helmu nebo zbraň, jste cílem útoku, jen to provokuje válčící strany, aby na vás zaútočily. Nás chrání jen ta pověstná bílá trička s logem Lékařů bez hranic. A to, že dopředu s válčícími stranami vyjednáváme a oznámíme jim, že tam nemocnici otevíráme,“ vysvětluje Jan Trachta.

26. březen 2022 24:02

Bezdětné pro druhé. Hlavní důvod, proč ženy nechtějí děti, jsou obavy o klima, přibližuje badatelka

Strach z toho, co by mohly zažívat děti, které se narodí do současného světa, vede některé mladé lidi k rozhodnutí, že se rodiči vůbec nestanou. Mezi hlavní důvody patří stále častěji dopady klimatické změny. „Ve své práci jsem se zabývala tím, jak samy ženy, které se pro bezdětnost rozhodly, na své důvody pohlížejí,“ přibližuje enviromentalistka Marie Drahoňovská, která o tom mluvila s respondentkami věku 28 až 38 let. Podle ní hraje často velkou roli altruismus.

19. březen 2022 23:55

Lidé, kterým jsem u hranic pomáhal, nevěřili, že za to nic nechci, popisuje chemik Neužil

Jeho výzkum patří k nadějným ve světovém boji s rakovinou, teď ale Jiří Neužil práci odložil a odjel na východní Slovensko pomáhat ukrajinským uprchlíkům. Vlastním autem jako dobrovolník vozil uprchlíky z Ukrajiny do vnitrozemí a své zkušenosti popisuje v rozhovoru s Evou Kézrovou ve Studiu Leonardo.