Studio Leonardo
30. leden 2022

Poslechněte si podcast: „Bionýři“, kteří spoléhají na svou soběstačnost, musí dělat mnoho kompromisů, přibližuje socioložka

Ekologické, udržitelné chování pro moho lidí začíná a také končí s recyklací odpadu. Marta Kolářová ze Sociologického ústavu Akademie věd zkoumala mezi lety 2017 a 2019 ty, kteří v udržitelném životě jdou mnohem dál, a výsledky publikovala v knize V souladu s přírodou. Nejčastějším motivem lidí je podle ní snaha nepoškozovat přírodu. A také zdraví. „To jde často ruku v ruce. Například maminky malých dětí jim chtějí dávat zdravé potraviny v biokvalitě,“ říká socioložka.

23:56

Studio Leonardo

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobnostmi ze světa vědy. 

Web

Před 2 týdny 23:51

Být autentický ve výchově je víc, než snaha po dokonalosti, říká zakladatelka a ředitelka neziskové organizace "HOST" zaměřené na pomoc ohroženým rodinám

Alžběta Candia Muňoz. Jak ji inspiroval a v čem jí radil její dědeček, světově uznávaný dětský psycholog Zdeněk Matějček, od jehož narození letos uplynulo 100 let? Moderuje Renata Kropáčková.

3. září 2022 24:39

Josef Dvořáček - ředitel společnosti produkující bio-čaje Sonnentor říká, že přechod na certifikaci bio trvá českému sedlákovi tři roky, ale ani to mu nezaručí, že se v jeho úrodě nenajdou stopy pesticidů

A pelety z odpadního meduňkového prachu dokáží uklidnit krávy před dojením. Pod pokličku ekologického zemědělství nahlédneme ve Studiu Leonardo. Připravila a moderuje Lenka Pištěková.

27. srpen 2022 23:57

Digitálních závislostí mezi dětmi a mládeží přibývá, odborníků, kteří jim mohou pomoci, je ale málo

Adiktolog Tomáš Jandáč ve Studiu Leonardo vysvětlí, jak závislost poznat a jak probíhá léčba. Dozvíte se i to, jaké drogy dnešní mladá generace užívá, proč přibývá sebepoškozování  a co je to kratom. Připravila a moderuje Lenka Pištěková.

20. srpen 2022 23:36

Mluvit o klimatické krizi je důležité - ale jestli na to stačí náš současný jazyk se ptá známý islandský spisovatel a významná osobnost kulturního života Andri Snaer Magnason

Dnes je hostem Studia Leonardo. Při psaní své poslední knihy zjistil, že téma klimatické krize náš jazyk přesahuje. A také, že dost možná brzy nastolí nový rámec našich životů "klimatická" generace mladých lidí, kteří vytvoří nové výrazy a pojmy popisující současné změny. Připravila a moderuje Daniela Vrbová.

13. srpen 2022 22:17

O budoucnosti spojené s jedlými obaly bude mluvit host Studia Leonardo, Soňa Hermanová z  Ústavu technologie potravin Agronomické fakulty brněnské Mendelovy univerzity

Jak daleko je vývoj jedlých obalů, které mohou být tekuté nebo i ve spreji a co je potřeba ještě prověřit před jejich uplatněním v praxi, na to se ptá Renata Kropáčková.

6. srpen 2022 24:01

Les má mnoho funkcí, ekologickou, ekonomickou i rekreační

I velice občasní návštěvníci lesa si ale v poslední době museli všimnout množství suchých stromů, vykácených lesních ploch a tím pádem i značných proměn v krajině. Proč se kondice mnoha lesů zhoršila, co to znamená pro budoucí hospodaření a jak počítat při obnově lesa už s faktem, že se mění klima, o tom ve Studiu Leonardo mluví Jiří Lněnička, analytik projektu Faktaoklimatu.cz. Moderuje Daniela Vrbová.

30. červenec 2022 23:53

Dnešní Studio Leonardo prozradí, co všechno žije v našem střevě

Přední český gastroenterolog Pavel Kohout, přednosta interní kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice, vysvětlí na čem záleží rychlost našeho metabolismu a jak střevní mikrobiom ovlivňuje zdraví i psychickou pohodu člověka. Moderuje Lenka Pištěková.

23. červenec 2022 23:53

O soukromém zdravotnictví v Česku bude ve Studiu Leonardo mluvit Adam Zaydler z FCCA - Poliklinika IPP s

r.o. Vysvětlí například také to, jaké podmínky musí splnit ukrajinští zdravotníci, kteří utekli před ruskou agresí, pokud žádají o práci v českém zdravotnictví. Moderuje David Šťáhlavský.

16. červenec 2022 23:59

Fúzní reaktor ITER už brzy vyprodukuje desetkrát víc energie, než do něj vložíme, slibuje fyzik

Před 70 lety byla myšlenka využití jaderné fúze něčím, co většina vědeckého světa považovala za nápad z říše science fiction. V nejbližších několika letech by ale měl být spuštěn první takový velký reaktor a v polovině století by tato technologie mohla zcela změnit pozemskou energetiku.

9. červenec 2022 23:50

Nanomateriály ve velkém míří do oblasti ochrany památek, vysvětluje fyzikální chemik Rathouský

Co všechno dokážou nanotechnologie při ochraně a restaurování památek? Hostem Studia Leonardo je fyzikální chemik Jiří Rathouský, vedoucí Centra pro inovace v oboru nanomateriálů a nanotechnologií Akademie věd České republiky.