- Podcasty
- Český rozhlas - Věda
Poslechněte si podcast: Studio Leonardo: Už za několik let chtějí vědci spustit první pokusné takzvané "umělé Slunce" které by umělo vyrábět elektřinu
Na fúzním reaktoru se podílí 35 zemí. Jak pokračuje výzkum, jaké novinky při něm vědci objevili a jestli spolupráci poznamenala ruská invaze na Ukrajinu, řekne Radomír Pánek, ředitel Ústavu plazmatu Akademie věd ČR. Ve Studiu Leonardo se ho ptá Martin Srb.
Český rozhlas - Věda
Pro fanoušky vědeckých objevů a technických zajímavostí.
O budoucnosti spojené s jedlými obaly bude mluvit host Studia Leonardo, Soňa Hermanová z Ústavu technologie potravin Agronomické fakulty brněnské Mendelovy univerzity
Jak daleko je vývoj jedlých obalů, které mohou být tekuté nebo i ve spreji a co je potřeba ještě prověřit před jejich uplatněním v praxi, na to se ptá Renata Kropáčková.
Magazín Experiment: Magazín Experiment: Startup z Vimperku propojuje cyklistický trenažér s reálnými trasami
00:00 témata magazínu00:30 česká aplikace Rouvy04:30 využití sportovních aplikací08:40 ochrana slonů13:30 motýl jasoň červenooký17:00 jak střílet z katapultu maršmelouny?
Meteor o neviditelném plynu, zmijích a přerostlém krku žiraf
Poslechněte si:01:25 Opravník omylů o zmiji obecné07:30 Co můžeme v přírodě sbírat?13:28 Objev argonu19:38 Proč mají žirafy dlouhý krk?27:46 Co dělají zvířata v horku?Sherlock Holmes a případ s motýly hilesiaHovoří ředitel pražské zoo Miroslav Bobek, strážce přírody Ondřej Vítek nebo zoolog Jan Andreska. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. V roli Sherlocka Holmese a Johna Watsona Svatopluk Beneš a Jiří Císler.
Planetárium: InSight: hluboký spánek hlídače „marsotřesení“ a příběh Jana Žižky, lapky, ale také Božího bojovníka
Sonda InSight na Marsu (4:14) – Historie: Vzducholoď duchů (19:25) – Knihovnička: Důvod k naději (24:21) – Šest století od husitské revoluce, 3. část: Jednooký (27:42)
Planetárium: Pod kůží velryby jižní: unikátní výzkumy českých zoologů, zrod husitské revoluce a založení Tábora
Jak se čeští vědci dostali pod kůži velrybám jižním (4:20) – Procházka srpnovou oblohou (20:55) – Šest století od husitské revoluce, 2. část: Kdo s koho (26:42)
Leonardo Plus: Hostem Leonarda Plus je lékárník Stanislav Havlíček
Mnohé léky, které dnes používáme, vzešly z bylin a rostlin. Dozvíte se jak se zrodilo opium a z něj následně morfin, jaký potenciál má konopí a proč se můžete předávkovat i vrbovou kůrou. Moderuje Andrea Skalická.
Studio Leonardo: Gastroenterolog: Rychlý a pomalý metabolismus jsou klišé. Hlavní je základ z dětství a životospráva
Můžeme svádět kila navíc na náš metabolismus, jak je často zvykem? Hostem Studia Leonardo je gastroenterolog Pavel Kohout, přednosta interní kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní Thomayerovy nemocnice.
Magazín Experiment: Past na klikoroha borového. Speleologové zkoumají Hranickou propast
00:00 témata magazínu00:20 nový lék na rakovinu04:00 rozhovor s Thomasem Cechem08:20 past na klikoroha borového12:00 průzkum Hranické propasti15:45 zplodiny z brzd a pneumatik
Meteor: Meteor o básníkovi v sopce, egyptských hrobkách a problémové klimatizaci
Poslechněte si:01:13 Proč básník Goethe zkoumal českou sopku?09:26 Jak se obejít bez Horské služby?18:06 Záhadná malba z egyptské hrobky22:57 Proč našemu tělu vadí klimatizace?Sherlock Holmes a Codex EuricianusHovoří fyziolog František Vyskočil, strážce přírody Ondřej Vítek nebo ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. V roli Sherlocka Holmese a Johna Watsona Svatopluk Beneš a Jiří Císler.
Planetárium: Jarní koncerty ptáků jsou stále jednotvárnější a tišší
Jarní ptačí pěvci se ztišují a umlkají (4:30) – Historické souvislosti: Australská válka s emuy (17:42) – Šest století od husitské revoluce, 1. část: Proč? (23:29)