NejnovějšíPřed dvěma dny

Poslechněte si podcast: Studie: Velká sídliště jsou životu bezpečnější než kompaktní zástavba v centru Prahy

Extrémní výkyvy počasí si vyžádají stále více obětí na lidských životech. Dokazuje to studie vědců z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR a Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Hostem Studia Leonardo je vedoucí vědeckého týmu Aleš Urban. Dozvíte se například, že velká sídliště jsou překvapivě životu bezpečnější než kompaktní zástavba v centru Prahy. Připravil David Šťáhlavský.

23:30

Studio Leonardo

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobnostmi ze světa vědy. 

Web

Před týdnem 23:01

Závislost není dědičná nemoc, ale reakce na trauma. Závislé netrestejme, žádá psychoterapeut Maté

Nepovyšujme se nad lidi závislé na nejrůznějších drogách, snažme se spíš pochopit, jak jejich problémy vznikly a jestli za nimi není trauma z dětství, říká Gábor Maté, kanadský lékař a psychoterapeut. „Pracoval jsem s lidmi ve Vancouveru, v oblasti s největším užíváním drog v severní Americe. Jsou tam tisíce lidí, kteří si píchají nebo polykají či vdechují drogy všemožného druhu,“ popisuje lékař.

Před 2 týdny 23:58

To, že se rodina dokázala postarat o svého umírajícího, může zmírnit smutek, říká paliativní sestra

Paliativní péče se v Česku začala rozvíjet asi před 20 lety, v posledních letech se o péči o umírající mluví stále častěji. Začíná být součástí nemocniční péče a vedle tradičních hospiců vznikají i hospicy mobilní. „Hlavní zásada je, že člověk musí být upřímný, hodně se doptávat. Jsme ti, kteří hodně poslouchají, i když někdy na naše otázky nejsou lehké odpovědi,“ uvádí zdravotní sestra a spoluzakladatelka mobilního hospice sv. Michaela v Poličce Jitka Kosíková.

Před 3 týdny 23:11

Nanoboti se zatím pohybují chaoticky, ale děláme vše pro to, aby byli inteligentní, říká bioložka

Co jsou to nanoroboti či nanoboti a jak nám v blízké budoucnosti mohou pomoci? Hostem Studia Leonardo je bioložka Alžběta Ressnerová z výzkumného centra CEITEC v Brně. „Nanoboti jsou malé útvary velikosti nanometrů a jsou poháněny třeba světlem, ultrazvukem, chemicky nebo i biologicky,“ uvádí.

28. květen 2022 23:50

Historie pražských Židů

Hostem je Marie Buňatová z Historického ústavu Akademie věd. Odpoví třeba na to, jaký byl život pražských židů v Rudolfínské době, odkud přicházeli a proč se tehdy prakticky deset procent obyvatel města hlásilo k židovské víře. Ptá se Eva Kézrová.

21. květen 2022 23:56

Raději běžte ven. Je to lepší než luštit křížovku, chválí pohyb v prevenci Alzheimerovy nemoci lékař

Vědci, kteří zkoumají Alzheimerovu chorobu po dekádách neúspěšného hledání léku na toto neurodegenerativní onemocnění, obrací svou pozornost na prevenci vzniku choroby. Co zatím zjistili, vysvětluje ve Studiu Leonardo neurolog Martin Vyhnálek z Neurologické kliniky 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice v Praze-Motole.

14. květen 2022 23:57

Říká se, že taktické jaderné zbraně jsou bezpečné. Ale nikdo to nezkusil, varuje analytik Visingr

S ruskou agresí na Ukrajině se nejen Evropa setkává po sedmi dekádách míru s konvenční válkou, ale zaznívají také stále častěji hrozby užití zbraní jaderných. „Pokud se nějaká země rozhodne, že si jaderné zbraně pořídí, tak to udělá. A pokud to neudělá, tak nikoli kvůli nějakým smlouvám, ale třeba ji od toho odradí bezpečnostní partneři,“ je přesvědčený vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.

7. květen 2022 23:52

Folklorní hnutí – ostrůvky svobody i underground

Folklorní hnutí se v druhé polovina minulého století stalo rozporuplným. „V padesátých letech byly folklorní soubory zakládány ve svazáckém prostředí, tedy zejména ve městech. Proto je považujeme za něco, co spíš souviselo s městskou kulturou. A právě v těchto souborech našli svoje uplatnění lidé, kteří měli tradiční lidovou kulturu taneční i písňovou ještě pod kůží,“ přibližuje etnochoreoložka Daniela Stavělová.

7. květen 2022 23:52

Folklorní hnutí – ostrůvky svobody i underground

Folklorní hnutí se v druhé polovina minulého století stalo rozporuplným. „V padesátých letech byly folklorní soubory zakládány ve svazáckém prostředí, tedy zejména ve městech. Proto je považujeme za něco, co spíš souviselo s městskou kulturou. A právě v těchto souborech našli svoje uplatnění lidé, kteří měli tradiční lidovou kulturu taneční i písňovou ještě pod kůží,“ přibližuje etnochoreoložka Daniela Stavělová.

30. duben 2022 23:42

Slovanští neopohané proti sobě bojují na straně Ukrajiny i Ruska, přibližuje religionista Vencálek

Konec dubna a začátek května je mezi Čechy, kteří jsou považováni za ateisty a nemají rádi náboženské instituce, prosycen spiritualitou, především pohanskou. „Odhaduji, že mezi nejsilněji u nás zastoupené bude patřit hnutí Wicca, tak jako jinde ve světě. Silné jsou u nás novodruidské skupiny a celkově i keltské pohanství a až potom keltské či slovanské rekonstrukcionismy,“ přibližuje religionista Matouš Vencálek z Ústavu religionistiky Masarykovy univerzity v Brně.