Studio Leonardo

Český rozhlas

Rozhovor s osobnostmi ze světa vědy. 

Web

Epizody

Včera
23:13

Králem trojrozměrného tisku ve světě je Čech Josef Průša, dodává 3D tiskárny do 160 zemí

Začínal před lety v garáži, dnes Josef Průša dodává 3D tiskárny do 160 zemí světa. Dokážou vytisknout protézy a zdravotnické pomůcky, součástky do aut, bytové dekorace, módní doplňky, hračky, stavebnice, ale také domy. Používá je třeba americká NASA i Space-X Elona Muska. Připravila Markéta Ševčíková.

Před 2 týdny
23:33

Dřevo v pandemii zdražilo. Vázl průmysl, prodávalo se do Číny i USA, lidé víc stavěli, tvrdí expert

I když poslední dva roky byly chladnější a na srážky bohatší, kůrovcová kalamita v českých lesích pokračuje, byť pomalejším tempem. Proč dřevo v posledních letech výrazně podražilo, vysvětluje Roman Modlinger z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity. „Cena dříví ovlivňovala zpracování kůrovcové kalamity celou dobu,“ říká a pro vysvětlení toho, proč cena dřeva roste, se ve Studiu Leonardo vrací do nedávné minulosti.

Před 3 týdny
24:01

Řídnutí kostí, problém, kterým trpí každý desátý Čech

Co je příčinou osteoporózy a jak s tímto onemocněním souvisí obezita nebo naopak anorexie? I to prozradí Michaela Tencerová z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky. Připravila a moderuje Veronika Paroulková.

18. září 2021
23:55

U pacientů s mrtvicí rozhoduje každá minuta, důležitý je proto trénink

Příjem pacienta s mozkovou příhodou trvá kolem dvaceti minut a lékaři i sestry jej nacvičují podobně jako mechanici výměnu pneumatik ve Formuli 1. I o tom, jak vypadá takový trénink, bude mluvit primář Neurologické kliniky Fakultní nemocnice v Motole Aleš Tomek.

11. září 2021
24:34

Proč jsme potřebovali babičky? Sbíraly potravu, tím jsme získali náskok před lidoopy, říká vědkyně

Velký mozek, sociální kontakty nebo monogamní život ve stabilních párech je to, co nás odlišuje od ostatních lidoopů. Jaký vliv na to měla role babiček ve společnosti, takzvanou babičkovské hypotéze, zkoumá americká antropoložka Kristen Hawkesová z univerzity v Utahu. „Od ostatních lidoopů náš odlišuje to, že ženy pokračují ve zdravém a produktivním životě dlouho poté, co přestanou být plodné, tedy fáze života po menopauze. Jsme jediní primáti, kteří to mají,“ vyzdvihuje.

4. září 2021
23:55

Úspěch českých expertů. Družice Slavia budou sledovat meteority v zemské atmosféře

Česko má třetí Národní kosmický plán, ještě ambicióznější než ty předchozí. Už dnes mají tuzemští experti výborné místo v kosmických aktivitách i výzkumu. Nedávno Evropská kosmická agentura doporučila k realizaci projekt dvojice družic Slavia. Ty se budou dívat shora na pronikání meteoritů do zemské atmosféry, tedy proces hoření, vypařování a celou jejich dráhu letu. „Misi táhnou české subjekty pod vedením společnosti SAB Aerospace,“ říká Ondřej Šváb z ministerstva dopravy.

28. srpen 2021
23:51

Středověk nebyl zlatý věk víry. Ilegální obsah náboženství se šířil v rodinách, říká religionista

„Středověké inkviziční záznamy jsou takové policejní záznamy středověku,“ říká religionista David Zbíral z Masarykovy univerzity v Brně, šéf projektu DISSINET, který skládá dohromady údaje o inkvizičních záznamech. „Často bychom čekali záznamy o čarodějnických sabatech, ale ve většině jde o suché policejní záznamy o tom, jak se lidé spolu stýkali, prováděli nějaké rituály nebo si vyměňovali knihy, které byly v té době vnímány jako ilegální.“

21. srpen 2021
24:01

V létě jsou časté úrazy očí, překvapivě až čtvrtina z nich se přitom týká dětí

Mnohé znamenají doživotní problémy a trvalé následky. Jaké to jsou a jak se správně zachovat, pokud už k nějakému poranění dojde? Na to se ptá Veronika Paroulková primáře Pavla Stodůlky, přednosty sítě očních klinik Gemini

14. srpen 2021
24:01

Klimatolog: Co se s klimatem děje, jsme věděli dávno. Za situaci, kam se dostáváme, si můžeme sami

Vědci už dlouho varují, že stávající způsob využívání přírodních zdrojů je neudržitelný. Přesto emise skleníkových plynů dál rostou. Zpráva mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu uvádí, že je třeba asi dvacet let na to, abychom viděli – podle minimalistických scénářů – dopad úsilí snahy o snížení emisí. „Zatím se nezdá, že bychom se velmi rychle chtěli vydat jako celá civilizace správným směrem. Ačkoliv Evropa na ostatní významně tlačí,“ shrnuje klimatolog Tomáš Halenka.

7. srpen 2021
26:13

Studio Leonardo dnes připomene výročí narození celosvětově uznávaného dětského psychologa Zdeňka Matějčka

O jeho práci a o tom, co pro děti udělal, bude mluvit jeho někdejší spolupracovník, dětský psycholog Jaroslav Šturma. Ptát se bude Martina Rasch.