Studio Leonardo
NejnovějšíPřed 2 týdny

Poslechněte si podcast: Ponižování a nepřiměřené nároky. Šikana probíhá i mezi učiteli, upozorňuje expertka

Téměř na každé české základní a střední škole se vyskytují běžné nebezpečné jevy včetně šikany. Během školní docházky se s ní setká nezanedbatelné množství žáků, což může negativně ovlivnit jejich vývoj. Nedávný výzkum ukázal, že šikana bují i mezi pedagogy samotnými a na rozdíl od šikany v dětském kolektivu se příliš neřeší. „Často jde o verbální útoky jako opakované excesivní upozorňování na chyby či kladení nepřiměřených nároků,“ popisuje expertka Lenka Kollerová.

23:57

Studio Leonardo

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobnostmi ze světa vědy. 

Web

29. červenec 2023 23:56

Klimatolog Barry Keim z Louisianské státní univerzity ve Studiu Leonardo vysvětlí, jak ovlivňuje a ještě ovlivní změna klimatu působení hurikánů ve Spojených státech?

Hurikány tam tvoří nedílnou součást přírodního ročního cyklu - v posledních letech to ale ze zpráv a z dojmů obyvatel států Mexického zálivu může vypadat, že těchto bouří přibývá. Přímo v jihoamerickém New Orleans natáčela Daniela Vrbová.

22. červenec 2023 24:00

Hmyz za sto let nevyhyne. Ale budou tu méně příjemné a méně prospěšné druhy, tvrdí entomolog

V České republice se vyskytuje asi 38 tisíc druhů hmyzu, ty ale v posledních letech z krajiny mizí. Stejně alarmující je situace ve světě, kde vymírají včely, motýli, čmeláci i vážky. Jejich pošty klesly za posledních 30 let v Evropě na čtvrtinu. (Repríza.)

24. červen 2023 23:53

Změna klimatu jako hra? Lidé si díky prožitku pamatují věci déle, uvádí herní vývojář

Takzvaná gamifikace, tedy zavedení herních principů do určitých témat, se v posledních letech stala oblíbeným nástrojem vzdělávání a marketingu. Co vnáší tato technika do diskuse o změně klimatu a o opatřeních na zmírnění jejích dopadů? Nemůžou počítačové a deskové hry uvažování o tomto komplexním problému spíše zbagatelizovat?

17. červen 2023 23:59

Zastávejme se druhých, zvolme si laskavost, vybízí k boji proti kultuře strachu sociální psycholožka

Dvouletá pandemie covidu a válka na Ukrajině v nás vzbudily strach, na který jsme nebyli zvyklí. Jak odolávat strachům a úzkostem, kterých, jak se zdá, přibývá? „I odolnosti se učíme,“ vysvětluje ve Studiu Leonardo sociální psycholožka a vedoucí pražského pracoviště Psychologického ústavu Akademie věd ČR Iva Poláčková Šolcová.

10. červen 2023 23:37

Chtěl jsem pomocí zvuku vyprávět příběh málo známých plejtváků, říká hudební skladatel

Plejtváci Riceovi existují na světě věky. Vědecké pojmenování však získali teprve v roce 2021. Současně byli prohlášeni i za ohrožený druh. Jejich habitat se nachází při severovýchodním pobřeží Mexického zálivu, které je také epicentrem těžařského průmyslu a místem s velkým provozem obchodních a výletních lodí. Veškerá tato lidská činnost vydává pod vodou hluk, který hlasy plejtváků rozostřuje a přehlušuje.

3. červen 2023 24:27

Psycholožka: Dopady sexualizovaného obsahu na děti nejsou tak dramatické, jak si myslíme

Britský průzkum mezi dětmi z 19 zemí Evropy včetně Česka ukázal, že 43 procent z nich ve věku od 9 do 16 let vidělo nějaký sexuálního obsah na internetu. Co dalšího z výzkumu vyplývá, vysvětluje ve Studio Leonardo vedoucí institutu pro psychologický výzkum Inpsy Anna Ševčíková.

27. květen 2023 23:44

Zachycování a ukládání uhlíku do země by mohlo zpomalit oteplování. Není však řešením pro všechny

Pomůže nám technologie zachycování a ukládání uhlíku do země zpomalit oteplování atmosféry? Má podporu napříč politickým spektrem, včetně klimaskeptiků i zástupců průmyslu. V USA k ní vzniká systém finančních pobídek a daňových úlev. Jenže bližší pohled na jednotlivé kroky při implementaci projektů na sekvestraci uhlíku také ukazuje, že není řešením pro všechny.

13. květen 2023 23:18

Když mi zavolali, že mám Nobelovu cenu, telefon jsem nejdřív nezvedl, vzpomíná vědec Kobilka

V roce 2012 získal profesor Stanfordovy univerzity s českými kořeny Brian Kobilka Nobelovu cenu v oboru chemie za svůj výzkum receptorů spřažených s G proteinem – o titul se podělil se svým mentorem Robertem Lefkowitzem. Oba se zasloužili o to, že lépe rozumíme jedné z hlavních metod komunikace v těle. Receptory totiž zprostředkovávají přenos informací do nitra buňky, což je pak zásadní pro chod jednotlivých orgánů a tkání, stejně tak i pro rychlé reakce na vnější podněty.

6. květen 2023 24:01

Jak léčit Parkinsonovu chorobu? Novými léky, hloubkovou mozkovou stimulací, ale i optogenetikou

Jakým směrem se ubírá budoucnost léčby Parkinsonovy choroby, ale i dalších neurodegenerativních onemocnění, vysvětluje ve Studiu Leonardo Robert Jech, přednosta Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN.

29. duben 2023 23:32

Zastavit stoupání hladiny moří už nelze. I tak se musíme snažit emise snížit, varují oceánografové

Emise skleníkových plynů ohřívají atmosféru a oceány. Tím vyvolávají dva zásadní fyzikální jevy: tání ledu a teplotní roztažnost vody. Oceány tak nabývají na objemu, což je dlouhodobý proces, který nelze rychle zastavit. Jak nicméně dokládají klimatické modely, omezit teď emise znamená alespoň zmírnit dopady na pobřežní krajinu a lidi v ní. A také na dopravní infrastrukturu, jež je často strategická pro fungování globální ekonomiky.