Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Studenti liberecké Univerzity 3. věku pátrají jako detektivové po tajemstvích svých rodů

Jsou většinou v důchodu, mají víc volného času a rozhodli se studovat na Univerzitě třetího věku v Liberci. Desítky z nich si v červnu přebírají zápočet. Redaktorka Ivana Bernáthová se vydala za studenty genealogie, kteří pátrají po tajemství svých rodů.

02:58

Vybrali jsme pro vás

Vydává: Český rozhlas

Naši redaktoři pro Vás každý den chystají zajímavé reportáže, navštěvují zajímavá místa, sledují důležité kauzy a zpovídají zajímavé osobnosti. 

Web

Dnes 02:30

Poskládat historický betlém je rébus. Takový teď řeší v Muzeu Českého ráje v Turnově

Do Vánoc zbývá téměř půl roku, ale v turnovském muzeu už finišuje stavba betlému. A ne ledajakého. Jde o velký malovaný betlém ze 70. let 19. století, který byl po desítky let sesypán do dvou krabic.

Včera 05:05

Objevit dílo malíře Hertla pomohla náhoda. Jeho zrestaurovaná díla vystavuje liberecká galerie

Liberecká Oblastní galerie vystavuje zrestaurovaná díla barokního malíře Jana Jiřího Hertla. Turnovský rodák pro tamní klášter namaloval desítky obrazů, které v Pojizeří nemají obdoby.

Včera 02:59

Retroléto: Pionýrské, ale také „tajné“ tábory

Málokteré dítě nebylo v době socialismu na pionýrském táboře. Tak trošku utajené byly pak křesťanské tábory, prozradila to paní Libuše Prokopová z vratislavického Domova pro seniory.

Včera 02:52

Retroléto: Dovolená s Andělem

Poslechněte si vzpomínky dvou Liberečanek, jejichž rodiny neměly příliš peněz nazbyt a tak využívaly levnou nabídku na dovolenou v podnikových chatách.

Včera 03:00

Retroléto: Skautské tábory

V posledním díle seriálu si budeme povídat s pamětníky, kteří už hodně dávno propadli kouzlu skautingu.

Včera 02:59

Retroléto: Pod stanem u socialistického moře

Se vzpomínkou na dětství přispěl herec Jan Čenský. Na dobu, kdy lidé napakovali trabanty a škodovky, a už si to šinuli do kempu. Přespávali v modrém plátěném stanu zvaném „áčko" a obdivovali jiné rodiny, které měly podomácku vyrobený karavan.

Včera 02:59

Retroléto: Na dovolenou s Čedokem

Za socialismu lidé využívali také služeb několika cestovních kanceláří, jako byl Čedok nebo CKM. Na zájezdy do Jugoslávie nebo do tehdejších západních zemí, jako byla Francie nebo Itálie, museli lidé v den zahájení prodeje před cestovkou doslova bivakovat.

Před dvěma dny 02:31

Léto je tu a s ním vyhlášení dalšího ročníku klání o nej marmeládu. Kunratická JamParáda podesáté!

Dozrává první letní ovoce a právě jahody a třešně patří mezi nejoblíbenější kategorie Kunratické JamParády, soutěži ve vaření marmelád a džemů. Letos proběhne už její 10. ročník.

Před čtyřmi dny 01:59

Elektrocyklisti bývají soběstační, ale jsme zařízení i na dobíjení, ujišťuje provozovatel singltreku

V Česku se rozšiřuje nabídka pro příznivce jízdy na elekrokolech. Ať jde o půjčovny, nebo místa, kde si je lidé mohou nechat nabít. Na elektrokolech je možné vyrazit i na trasy singltreku v Novém Městě pod Smrkem, kde se byla podívat redaktorka Johana Tománková.

Před čtyřmi dny 02:04

Tři roky chodili do školy a teď na to mají i výuční list. Zároveň si odpykávali trest odnětí svobody

Celkem 27 odsouzených ve věznici Rýnovice v Jablonci nad Nisou má nově výuční list v oboru obráběč kovů. Další dva učni ze stejného ročníku půjdou ke zkouškám na podzim.