Příběhy z Vysočiny
Před pěti dny

Poslechněte si podcast: Studánka Anežka u Červeného kříže nabízí pocestným osvěžení, posezení i poučení. Ocení ji i cyklisté

Stále jsou mezi námi lidé, kteří jen tak, zadarmo, udělají něco pro druhé. Jednou z nich je Vlasta Cahová z Rudíkova na Třebíčsku. Nejen, že se stará o zapomenuté a poškozené křížky v polích, ona spolu s členy své rodiny zvelebila jednu nenápadnou lesní studánku.

03:05

Příběhy z Vysočiny

Vydává: Český rozhlas

Každý týden vám přinášíme kolekci pěti zajímavých reportáží z našeho kraje. V centru naší pozornosti jsou příběhy lidí, neotřelá místa, historie, úspěchy apod.

Web

Dnes 03:05

Divadelní přehlídka v Třešti letos slaví šedesátiny

Za každou velkou akcí stojí osobnost s nápadem. V Třešti to byla členka divadelního souboru Karla Čapka Marie Hamžová. Její sen založit ve městě přehlídku ochotnických divadel se splnil a od roku 1961 se do Třeště sjíždějí soubory z celé země.

Včera 02:53

Papoušek zvládne ve venkovní voliéře i vysočinskou zimu. Nesmí mu zamrznout voda

Na jednom dvorku u chalupy na Pelhřimovsku stojí voliéra, ve které si prozpěvují desítky různých papoušků. Stará se o ně Jana Hanková. Do svého království nás nechala nahlédnout.

Před čtyřmi dny 02:44

Ocenění Skutek roku by mohla získat ředitelka havlíčkobrodského Českého červeného kříže

Ilonu Loužeckou dobře znají senioři z Havlíčkova Brodu, kde už mnoho let vymýšlí a pořádá soutěže, výlety, sportovní klání nebo rukodělné dílny. Je ředitelkou Oblastního spolku Českého červeného kříže a setkat se ní mohou i žáci a učitelé v kraji, protože od loňska působí jako metodik vzdělávání.

Před šesti dny 03:05

Celodřevěná roubená zvonice krytá šindelem zdobí areál kostela v Horním Studenci

Pořádné dubové trámy vydrží i několik staletí. Svědčí o tom i unikátní celodřevěná zvonice v Horním Studenci, kterou najdeme hned vedle kostela svatého Václava. V obezděném areálu bývalého hřbitova na první pohled upoutá čtyřboká dřevěná zvonice se šindelovou střechou, dřevěnými prkny na bočních stěnách a šikmým podstavcem také ze šindelů.

Před týdnem 02:55

Ještě před sto lety nosili pánové odepínací límce a manžety. Hospodyně tak nemusely prát celé košile

Móda se prý často vrací. Zažili jsme návrat vzorů, střihů a barev šedesátých i sedmdesátých let minulého století, objevily se i prvky z let padesátých. Většinou jde ale o dámskou módu. Co byste řekli návratu vyměnitelných manžet a límců u pánských košil? Manželky by možná zaplesaly. My jsme je objevili ve velkomeziříčském muzeu.

Před týdnem 02:55

Schulzovy filtry zdobí náměšťskou kulturní promenádu. Technická památka je v Česku ojedinělá

Podél řeky Oslavy v Náměšti nad Oslavou je kulturní promenáda. Na místě bývalé čističky odpadních vod, vzniklo vedle nové čističky také několik hřišť - tenisové kurty, prolézačky, zkrátka místo pro volný čas. Jeho dominantou jsou dva desetimetrové betonové sloupy - Schulzovy filtry, které zde zůstaly jako technická památka, jediná svého druhu v České republice.

Před týdnem 03:12

Jan Bartejs bojoval proti nacismu v zahraniční armádě, po válce byl vyznamenán

V Hálkově ulici v Třebíči visí pamětní deska plukovníku in memoriam Janu Bartejsovi. Byl to příslušník československé zahraniční armády ve Francii a Velké Británii, parašutista, velitel paraskupiny POTASH a nakonec kopáč u Okresního stavebního podniku v Třebíči.

Před týdnem 03:06

Japonský nůž by neměl chybět v žádné kuchyni, jedním z těch základních je Kiritsuke

Slyšeli jste někdy názvy Kiritsuke, Santoku nebo Gyoto? Jde o typy japonských nožů, se kterými se výtečně pracuje v kuchyni - jejich tvary se hodí na všechny kuchařské činnosti a dovednosti. Milan Tůma z Přibyslavic na Třebíčsku se v nich zhlédl, a během několika měsíců se je naučil vyrábět. Jeho tatínek, obráběč kovů a všeuměl, mu do dílny vyrobil brusku na opracování železa a vybroušení ostří.

Před týdnem 03:05

Rantířovští ochotníci zahrají Dobytí severního pólu. Výtěžek představení věnují na dobrou věc

Ochotníci z Rantířova na Jihlavsku vlastně ani oficiálními ochotníky nejsou. Je to parta lidí, kteří jsou rádi spolu a umí si dělat legraci i ze sebe. Všichni milují Divadlo Járy Cimrmana, a když přemýšleli, jakou hru vybrat, padla volba na Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem. Režie se ujal herec Horáckého divadla v Jihlavě Stanislav Gerstner.