Zprávy ze Severu
Před pěti dny

Poslechněte si podcast: Stromů napadených kůrovcem je na Chomutovsku letos méně, než loni. Podobně jsou na tom Krušné hory

Méně stromů napadených kůrovcem evidují letos ve srovnání s loňskem lesníci Městských lesů Chomutov. Téměř o polovinu méně škůdcem napadených stromů spočítali v Krušných horách i Lesy České republiky.

01:55

Zprávy ze Severu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a severu Čech.

Web

Dnes 02:01

Ve druhé vlně Milostivého léta pomáhal Člověk v tísni v Ústeckém kraji řešit hlavně dluhy na nájmu

Dlužníkům končí 30. listopadu druhá možnost zbavit se některých exekucí – třeba u zdravotních pojišťoven, měst, nebo státních firem. V rámci akce s názvem Milostivé léto mohou zaplatit jistinu, tedy původní dluh, a zbavit se tak úroků a pokut. Na to ale lidé často nemají peníze a nevědí si ani rady s vyřízením potřebných formalit.

Dnes 01:40

Obyvatelé Roudnice nad Labem si budou časem moct natrhat ovoce přímo v ulicích města

V Roudnici nad Labem obnovují tamní parky. Zahradníci vysazují také nové listnaté stromy v ulicích města. Kromě lip tam do konce roku přibydou i hrušně nebo višně.

Včera 01:59

Tepličtí basketbalisté si na tréninky berou termoprádlo. Střecha sokolovny je děravá

Teplická sokolovna na Letné potřebuje novou střechu. Tou starou zatéká a také utíká teplo z tělocvičny. Basketbalový klub, který tam roky trénuje, se snaží s majiteli sokolovny dohodnout na převodu objektu a připravuje plány na jeho opravu.

Včera 01:38

Instalaci solárních panelů na střechu kravína chystá zemědělské družstvo v Klapém

Zemědělské družstvo v Klapém na Litoměřicku instaluje solární elektrárnu na střechu svého kravína. Energii chtějí zemědělci využívat pro provoz areálu, sýpky, dílen, ovocného skladu i budovy samotného zemědělského družstva. Případné přebytky elektřiny dodá družstvo do distribuční sítě

Včera 02:03

Od příštího roku se v Ústeckém kraji rozšíří sociální služby pro lidi s autismem

V Ústeckém kraji se od příštího roku navýší počet služeb pro lidi s poruchou autistického spektra. Vyplývá to z akčního plánu rozvoje služeb. Autistů v regionu stále přibývá. Podle krajské analýzy vzrostl počet lidí s autismem v regionu z 210 v roce 2010 na 750 v loňském roce.

Včera 02:50

Lyžaři si v nadcházející sezóně ve všech větších ski areálech v Ústeckém kraji připlatí

Za lyžování ve ski areálech v Ústeckém kraji si letos lidé připlatí. Zdražení chystají všechna větší zimní střediska na Děčínsku, Ústecku i Mostecku.

Včera 02:04

Nemocnice v Rumburku má nový CT přístroj. Vyšetření na něm je šetrnější a rychlejší

Nemocnice v Rumburku má nový přístroj pro počítačovou tomografii. Takzvané CT slouží k vyšetření orgánů pomocí rentgenového záření a je prvním z řady přístrojů, které se chystá společnost Krajská zdravotní do Lužické nemocnice koupit. Dostala na to 150 milionů korun z integrovaného regionálního operačního programu.

Před dvěma dny 01:56

Velká města v Ústeckém kraji zatím většinou neví, jestli a o kolik zdraží v příštím roce MHD

Od nového roku si lidé v Ústeckém kraji připlatí za jízdné v zelených krajských autobusech a osobních vlacích. Ceny vzrostou v průměru o 15 procent, nejvíc za jednorázovou jízdenku. Města zapojená do krajské integrované dopravy chtějí o zvýšení jízdného v MHD teprve jednat. Zatím tak není jasné, jak se ceny jízdenek změní.

Před dvěma dny 01:50

Kadaň bude krytý bazén vytápět odpadním teplem ze stadionu. Stavební úpravy začnou ještě letos

V Kadani na Chomutovsku je jediný padesátimetrový bazén v Česku, který je na zimu krytý mobilní nafukovací halou. Město ji zatím vytápí a dofukuje pomocí dálkového vytápění, plavci mají k dispozici i vyhřívanou chodbu ze sousední budovy šaten. Kadaň chce ale v příštím roce ušetřit. K bazénu proto instaluje technologii, která využije odpadní teplo ze sousedního zimního stadionu.

Před dvěma dny 02:00

Městská plavecká hala v Lounech topí zemním plynem. Nově z něj vyrábí i elektřinu

Lounská plavecká hala topí a ohřívá vodu v bazénu zemním plynem. Teď z něj také vyrábí elektřinu pro osvětlení, vodní atrakce nebo sauny. Zprovoznila kvůli tomu kogenerační jednotku. Mělo by to přinést úsporu nákladů za energie.