14. červenec 2020

Poslechněte si podcast: Striktně černá a zlaté zuby: Léna Brauner věří, že jí v kariéře pomohla „divnomóda“

„Nejdřív jsem pro lidi byla ta holka s liščím ocasem. Pak se mi to podařilo posunout dál a začalo to být ‚ta holka s ocasem, co maluje‘ a moje obrazy se začaly prodávat.“

19:11

Šatníky

Vydává: Český rozhlas

Šatníky přináší příběhy módy z českých skříní a ulic. Poslechněte si, co se skutečně nosí a proč. Nahlížíme do skříní a šaten, analyzujeme osobní styl a přístup k oblékání. Hledáme odpovědi na to, co dnes móda pro lidi znamená, jakou má hodnotu a co o nás prozrazuje.

Web

10. květen 2022 20:36

Outdoor ze sekáče a lokální fashion design: udržitelný šatník podle designérky Ivy Burkertové

„Většina lidí si kupuje outdoorové vybavení nové, takže v sekáčích je toho hrozně moc,“ říká designérka Iva Burkertová. Návrhářka, která tvoří udržitelný streetwear Odivi a společenské šaty Sobje, se v soukromí obléká hlavně pohodlně. V podcastu Šatníky prozrazuje, na jaké sekáčové úlovky i designérské modely je nejvíc hrdá. A jak se do jejího osobního šatníku i tvorby promítá cestování, udržitelnost nebo rodinná historie.

26. duben 2022 16:31

Z války na fashion week: s kyjevskou fotografkou Lilit Lysa o oblékání na Ukrajině a v Česku

Skříň, do které nahlížíme v panelákovém bytě na pražském Opatově, je poloprázdná. Není to proto, že by fotografka Lilit Lysa byla minimalistka. Naopak, má ráda výrazné hřejivé barvy, dlouhé šaty a objemné rukávy. Její obsáhlý extravagantní šatník ale zůstal v Kyjevě.

6. duben 2022 22:10

Chaos na pracovním stole, pořádek v šatníku: styl hudebnice a parfumérky Kateřiny Šantrochové

Kateřina Šantrochová je hudebnice, polovina dua Káča a Sára a také autorka jedinečných interiérových i osobních parfémů Scent Roche. Šatník plný bohémských kousků sdílí s partnerem. Přiznává, že zatímco jeho část je vždy uspořádaná, její díl je uklizený jen výjimečně.

23. březen 2022 28:20

Zahraniční hvězdy nosí dobrý český design, říká designérka Markéta Kratochvílová

„Díky sociálním sítím a kurátorským platformám mám otevřené dveře do celého světa,“ říká absolventka UMPRUM Markéta Kratochvílová. Její náušnice, prsteny nebo ozdoby nosu a úst nosí třeba Grimes nebo Megan Thee Stallion. Zatímco v autorském šperku se Markéta pouští do experimentů, v oblékání byla dlouhou dobu věrná černé barvě. Poslechněte si, jaká česká návrhářka to změnila a jaký je teď Markétin soukromý šatník.

1. březen 2022 31:29

Díky vyšívání je moje oblečení osobnější, říká ilustrátorka Nikola Logosová

„Oblíbenou část mého šatníku tvoří šaty, které jsem si koupila s tím, že je předělám. Často v sekáči vidím věci, které si přímo říkají o nějakou veselou výšivku,“ říká Nikola Logosová. Ve vlastnoručně vyšívaných šatech si mimo jiné přebírala i ocenění Czech Grand Design za ilustraci. Jak oblíbená ilustrátorka k vyšívání přistupuje, jak její oblékání ovlivnily indie kytarovky a na čem by ráda spolupracovala s nějakou módní značkou?

16. únor 2022 20:08

„Na hacknutých strojích pletou designéři i babičky.“ Česká programátorka spojuje DIY s průmyslem

Absolventka UMPRUM Zuzana Ševčíková je programátorka pletacích strojů. Napojila se na mezinárodní komunitu, která hackuje staré domácí pletací stroje. Učí se DIY techniky a zkoumá, jak by se daly zužitkovat v profi průmyslové výrobě. „Hacknuté pletací stroje fungují podobně jako domácí 3D tiskárny. Stáhneš data z internetu a vypleteš si vlastní produkt doma v obýváku,“ vysvětluje. Poslechněte si, kdo hackování domácích strojů rozjel a jaký mají takové stroje potenciál.

12. leden 2022 29:04

Do českého stylu oblékání nezapadám. Designérce Marii Absolonové sedí spíš Španělsko

Designérka Marie Absolonová žije mezi Prahou a Mallorcou. Dlouhodobě spolupracuje se španělskou obuvní značkou a její styl je mnohaletým pobytem na jihu Evropy silně ovlivněný. „Mám pocit, že se moje oblékání hodí spíš do Španělska než do Česka. Tam nemám dojem, že bych vynikala, ale tady to tak cítím. Lidé se u nás oblékají více androgynně,“ říká Marie. Poslechněte si, kdo formoval její styl a jaké oblečení pro ni má největší hodnotu.

29. prosinec 2021 29:15

Šatníky best of 2021: trendy a překvapení v českých skříních

Jak se rok 2021 podepsal v českých skříních? Ve speciálním rekapitulačním dílu podcastu Šatníky vybíráme momenty, které naznačují obecnější módní trendy a posuny v tom, jak přemýšlíme o oblečení, oblékání a módě. Od body positivity, přes greenwashing až po dopamine dressing.

21. prosinec 2021 17:38

Chtěla jsem přestat soudit lidi podle oblečení. Studentka převlékla za 60 dní 60 identit

„Jeden kamarád mi řekl, že po těch všech lidech, za které jsem se oblékla, už vůbec netuší, kdo vlastně jsem,“ směje se Alžběta Skalická. Studentka liberecké TUL se rozhodla pro experiment zaměřený na identitu, sebevědomí a na to, jak nás ovlivňuje naše oblečení. Lidi ve svém okolí žádá, aby jí vždy na jeden den půjčili šaty, které jsou pro ně typické. Poslechněte si, s jakými reakcemi se setkává a jak ji převlékání do cizích outfitů ovlivňuje.

7. prosinec 2021 22:19

Ševcovské řemeslo je způsob života. S Anetou Gretzovou o šití bot a osobním stylu

„Moje oblečení je od lepidla, prachu a špíny. V pracovních pláštích mě to nebaví, takže moje oblíbené šaty jsou poznamenané tím, co dělám,“ říká Aneta Gretzová. Na nohou má vlastnoručně ušité boty, které mají nadčasový klasický styl, a kolem pasu starou květovanou zástěru, ve které ráda pracuje. Říká, že ráda šije klasické kožené boty, které se dělaly kolem roku 1900. S tím, jaké boty šije, dobře ladí i její styl. V Šatnících rozebíráme Anetin vztah k řemeslu i k oblékání.