Den na Moravě
20. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Střídavá péče pohledem dětí i rodičů

Týden strávený u mámy a poté týden u táty. Takovou formu má ve většině rodin v Česku střídavá péče. Tou loni podle statistiky ministerstva spravedlnosti skončilo necelých 17 procent sporů o péči. Co si na takzvané střídavce chválí příznivci, co kritizují odpůrci, co vyplývá z nového výzkumu a hlavně, jak ji prožívají samy děti a rodiče, to vše zjišťovala Alena Hesová.

18:35

Den na Moravě

Vydává: Český rozhlas

Zpravodajsko-publicistický podvečerní souhrn Českého rozhlasu Brno. Rozšířené informace o počasí, aktuální dění na Moravě i informace integrovaného záchranného systému proložené hudbou.

Web

Před týdnem 12:12

Roman Frait

Roman Frait z Brna se v patnácti letech rozhodl, že uteče z totalitního Československa. Měl namířeno přes Polsko a Německo do Ameriky, skončil ale v Sovětském svazu.

Před 2 týdny 12:11

Anna Macková

Anna Macková prožila dětství prakticky bez jednoho z rodičů. Když jí byly čtyři měsíce, její otec byl zatčen za protistátní činnost a odsouzen na 22 let. Přestože trpěl on i celá rodina, Anna Macková vzpomíná na své dětství jako na hezké období.

Před 2 týdny 13:40

Mojmír Kyselka

Brněnský architekt Mojmír Kyselka byl v mládí příznivcem levice. Z náklonnosti ho postupně vyléčilo poúnorové dění v Československu a hlavně návštěva Sovětského svazu.

6. leden 2023 13:37

Antonín Lagryn

Antonín Lagryn strávil část dětství kočováním po republice, patří totiž k Sintům, německým kočujícím Romům. Po zákazu kočování žil s otcem v Brně a po letech nastoupil poprvé na delší dobu do školy. Rozdíl a náskok svých vrstevníků se ale nepovedlo vyrovnat. Nakonec absolvoval pět tříd zvláštní školy a kvůli výchovným problémům skončil i v nápravném zařízení pro mladistvé. Čas ale přece jen všechno srovnal. Po roce 1990 se zapojil do připomínání obětí romského holokaustu.

2. leden 2023 17:05

Změny v dopravě, dopady zdražování i budoucnost multifunkční haly v Brně. Co přinese rok 2023?

Zdražení vodného a stočného v některých městech, zastropování cen energií i několik dopravních novinek. Nejen to přinese rok 2023. A my se proto podíváme na to, co bychom od něj mohli očekávat.

12. prosinec 2022 10:20

Zdeněk Hrubý, Milan Blažek, Bedřich Stigler a Dušan Vaněk

Zdeněk Hrubý, Milan Blažek, Bedřich Stigler a Dušan Vaněk z Břeclavi s úsměvem vzpomínají na 17. prosinec 1989. V porevoluční euforii se tehdy na česko-rakouské hranici konalo setkání lidí žijících na obou stranách bortící se železné opony. Orgány obou států nakonec musely přivřít oči nad zřejmě největším ilegálním přechodem hranic v historii. Nadšení tehdejších účastníků akce pochopí jen ti, kteří pamatují, jak to do roku 1989 na hranicích s Rakouskem vypadalo.

12. prosinec 2022 13:13

Boleslav Písařík

Brněnský architekt a historik umění Boleslav Písařík se narodil v Anglii. Jeho britská matka za války zahynula při jednom z německých náletů a otec se vrátil i s mladým Boleslavem na Moravu, tedy do protektorátu. Štěstí se jim ale vyhýbalo i tady. Boleslav byl totálně nasazený a otec zahynul v koncentračním táboře. Později se Boleslav Písařík coby architekt podílel na stavbě brněnského Janáčkova divadla a byl i u některých velkomoravských archeologických vykopávek.

1. prosinec 2022 13:20

Marie Susedková

Marie Susedková z Rozstání na Prostějovsku strávila v 50. letech dva roky za mřížemi kvůli tomu, že pomáhala protikomunistickému odboji. Paradoxně vůbec netušila, že je v kontaktu s aktivními bojovníky proti režimu. V době uvěznění jí bylo pouhých dvacet let, navzdory tomu byla brutálně vyslýchána. Za statečnost dostala v roce 2022 Cenu Paměti národa.

1. prosinec 2022 11:17

Jana Soukupová

Brněnská novinářka Jana Soukupová se stala v listopadu 1989 jedním z klíčových aktérů revoluce v Brně. Mimo jiné moderovala část demonstrací na náměstí Svobody a jednala s tehdejším primátorem. Vzápětí po pádu totalitního režimu se naplno vrhla do světa žurnalistiky. Zběsilé pracovní tempo ale jen velmi obtížně kloubila s rodinným životem a stres nakonec odnesla zdravotními problémy.

18. listopad 2022 10:58

Hana Holcnerová

Hana Holcnerová byla před rokem 1989 jedním z nejaktivnějších brněnských disidentů. Rozšiřovala samizdatovou literaturu, organizovala protestní akce či monitorovala porušování lidských práv. Naplno se zapojila i do dění bezprostředně po 17. listopadu. Na náměstích však paradoxně strávila jen málo času. V účasti na protirežimních demonstracích jí nejprve zabránila policie, později názorové rozkoly s dalšími aktéry odporu proti totalitě.