Dnešní Plus
2. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Stříbro mohli těžit v Příbrami možná už Keltové. Opravdový boom nastal až v 19. století

Nejvíc stříbra z historických dolů se u nás vytěžilo u Příbrami, v Bohutíně a na Březových Horách. O místních pokladech se zmiňují staré české pověsti v té o Horymírovi a nepřímé doklady ukazují, že v oblasti možná těžili už i Keltové. K prvenství příbramských zásob přispěl vývoj techniky a přejímání moderních postupů za habsburského císařství. K cestě za příbramským stříbrem zve Patricie Polanská.

25:18

Dnešní Plus

Vydává: Český rozhlas

Výběr nejdůležitějších rozhovorů, analýz a specializovaných pořadů z našeho vysílání.

Web

Dnes 08:05

Jurečka: Přídavky na dítě se zřejmě od ledna zvýší. Mohlo by na ně dosáhnout o 100 tisíc rodin více

Poslanci se ve čtvrtek budou zabývat vládním návrhem na navýšení přídavků na děti, které pobírají lidé s nízkými příjmy. Kabinet Petra Fialy (ODS) navrhl jejich zvýšení od ledna o 200 korun měsíčně. Měly by se tak pohybovat v rozmezí od 830 do 1580 korun. Proč s návrhem přichází až nyní a projednávají ho zrychleně ve stavu legislativní nouze? Poslechněte si rozhovor s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Před třemi dny 03:50

Chaty a chalupy zlevňují. Domácnosti se jich zbavují po prodejním boomu, který spustila pandemie

Podle realitních makléřů se během koronavirové pandemie rekreační nemovitosti udaly i za přemrštěné ceny. Teď se ale trend obrací. „Spíš se trh vrací do běžných kolejí. Poslední dva roky byla poptávka po nemovitostech tak obrovská, protože lidi chtěli trávit lockdown mimo město. Proto nakupovali rekreační nemovitosti za každou cenu,“ říká realitní makléřka společnosti RE/MAX Eva Viktorinová.

Před týdnem 04:18

Češi solí až třikrát víc, než by měli. Státní zdravotní ústav chce tento trend zastavit

Lidé v Česku každý den spotřebují až 15 g soli, to jsou zhruba tři kávové lžičky. Sůl máme snad v každém jídle, hlavně v pečivu a hotových pokrmech. Velké množství soli v jídle ale musíme zapíjet, a to často děláme sladkými nápoji nebo pivem v případě dospělých, což vede k obezitě. Upozorňuje na to Tomáš Seeman z 2. lékařské fakulty Karlovy univerzity.

Před 3 týdny 05:01

Plíce Blízkého východu na pokraji ekonomického kolapsu

Libanon kdysi pokrývaly rozsáhlé cedrové háje. Dnes z nich moc nezbylo a to málo, které ještě roste, místní kvůli ekonomické krizi kácí na topení. Aktivisté se přesto snaží tradiční lesy obnovit.

Před 3 týdny 03:51

Libanonci paradoxně díky hluboké ekonomické krizi už mají své klimatické závazky splněny

Konference COP27 o změnách klimatu v egyptském Šarm aš-Šajchu ukazuje prstem na řadu hříšníků, kteří své klimatické závazky zdaleka neplní. V naprostém klidu ale můžou být Libanonci. Paradoxně díky hluboké ekonomické krizi totiž mají už bohatě splněno.

Před 3 týdny 04:07

Ruští středoškoláci se budou učit rozebírat zbraně, říká redaktorka Milenkovičová

„Vojenská výchova má být přípravou na přežití války, přírodních katastrof nebo k výkonu vojenské služby. Školáci si tak mají osvojit základní vojenské návyky, naučit se poskytnout první pomoc, nasadit si plynovou masku, orientovat se v terénu, ale taky zacházet se zbraněmi, dělat takzvanou rozborku a sborku,“ popisuje Ivana Milenkovičová ze zahraniční redakce Českého rozhlasu.

Před 3 týdny 02:41

Na vysychajícím Blízkém východě je stále rozšířenější odsolování mořské vody

Voda může být na Blízkém východě hlavním důvodem příštích válek. Řada studií navíc předpovídá, že vysychání regionu povede k masové migraci lidí především do Evropy. Některé blízkovýchodní země ale ukazují, že řešení existují. Spojené arabské emiráty nebo Izrael už bohatě pokryjí svou spotřebu odsolenou vodou z moře.

Před 3 týdny 03:18

Korálové útesy jsou citlivé na ohřívání moře a ve světovém oceánu jich tak ubývá

Korály v egyptském Rudém moři jsou odolnější a podle odborníků budou poslední, které na světě zbydou. A Egypťané si stále více uvědomují, jak je jejich unikátní korálové moře křehké.

3. listopad 2022 10:43

Vypukl boj o sesazení Putina? Nahradit by ho chtěli Prigožin a Kadyrov, uvažuje komentátor Dvořák

„Vlivný ruský oligarcha Jevgenij Prigožin kdysi opravdu byl šéfem noblesní petrohradské restaurace, kam Vladimir Putin rád chodil, postupně se stal dodavatelem potravin pro ruskou armádu, školy a tak dál. Teď je v tandemu s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem, hlavním kritikem ruské generality a jejího počínání na Ukrajině,“ vysvětluje zahraničně-politický komentátor Libor Dvořák.

1. listopad 2022 06:30

Procházková: Návštěva v Kyjevě byla gestem podpory. Zelenský a Fiala se už oslovují křestními jmény

Čeští ministři v čele s premiérem Petrem Fialou (ODS) v pondělí celý den jednali v Kyjevě s ukrajinskou vládou. Cesta měla vyjádřit zemi ohrožené válkou podporu, současně se ale podařilo dojednat i některé konkrétní věci.