Příběhy pokladů
2. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Stříbro mohli těžit v Příbrami možná už Keltové. Opravdový boom nastal až v 19. století

Nejvíc stříbra z historických dolů se u nás vytěžilo u Příbrami, v Bohutíně a na Březových Horách. O místních pokladech se zmiňují staré české pověsti v té o Horymírovi a nepřímé doklady ukazují, že v oblasti možná těžili už i Keltové. K prvenství příbramských zásob přispěl vývoj techniky a přejímání moderních postupů za habsburského císařství. K cestě za příbramským stříbrem zve Patricie Polanská.

25:18

Příběhy pokladů

Vydává: Český rozhlas

Historie nejsou letopočty, jsou to lidé a souvislosti. A tedy za vším, co v naší zemi dnes obdivujeme a čím se i chlubíme před světem, jsou konkrétní lidé. 

Web

2. září 2023 25:49

Zakladatelka ženského hnutí Františka Plamínková: I ona svedla boj o zrušení celibátu pro učitelky

Jen málokterý návštěvník pražského Činoherního klubu zřejmě ví, že dům, ve kterém divadlo od poloviny 60. let sídlí, byl původně stavěn pro Ženský klub český. Začátkům ženského hnutí, osudům domu Ve Smečkách a především osobnost přední představitelky boje za rovnoprávnost Františky Plamínkové, patří Příběhy pokladů.

26. srpen 2023 25:22

Brambor do domu, poklad do domu

Už zhruba čtyři století jsou u nás známé brambory. Jejich pravlastí je Latinská Amerika, odkud se dostaly do Evropy a dále do světa. Zpočátku byly brambory přijímány opatrně a s jistou dávkou nedůvěry – někde ale byly považovány za vzácnost. První zmínky o užití brambor na našem území spadají ale až do začátku 17. století.

19. srpen 2023 25:55

Drtikol. Fotograf, malíř a buddhista, jehož snímky na dražbách dosahují statisícových částek

Je dnes jedním z nejuznávanějších představitelů československé fotografie 20. a 30. let. Jeho snímky dnes na dražbách dosahují statisícových částek. On sám přitom celý život především pracoval na svém duchovním světě. František Drtikol. Fotograf, malíř, buddhista.

12. srpen 2023 23:59

Čerti a ztracené duše Josefa Váchala v litomyšlském Portmoneu. Jak se tam vzali?

Josef Váchal a Josef Portman. Díky obraznosti a talentu jednoho a umanuté touze druhého vzniklo v Litomyšli fascinující dílo českého moderního umění. Ve zdejším domě zvaném Portmoneum naleznete dvě místnosti vymalované výjevy z fantaskního světa čertů a ztracených duší, s madonami i ukřižovanými a s odkazy na hinduistické svaté texty.

5. srpen 2023 26:06

Harrachové toho pro Krkonoše udělali mnohem víc, než jen že tam dostali lyže

Většinou si jméno Harrach spojujeme s lyžařským centrem, které nese tohle jméno, a s tím, že právě díky Harrachům se do Krkonoš dostaly lyže. Jenže pro tenhle region a v 19. století i celé národní obrození toho příslušníci česko-rakouského rodu udělali mnohem víc. Rod Harrachů připomeneme v dnešním díle Příběhů pokladů Patricie Polanská.

29. červenec 2023 25:16

Jiří Karásek ze Lvovic: Básník, úředník, sběratel

Básník, spisovatel, překladatel, poštovní úředník a později ředitel Poštovního muzea – a sběratel. Tím vším byl Jiří Karásek ze Lvovic. Na začátku 20. století se stal výjimečnou postavou literární a umělecké scény. A na co už se téměř zapomnělo, je, že vytvořil rozsáhlou uměleckou sbírku a galerii, která měla v meziválečné době tisíce návštěvníků. (repríza)

22. červenec 2023 26:01

Poutní kostel Skoky aneb Příběh plný tajemna a více či méně uvěřitelných událostí

Bylo to známé poutní místo, ale dějinné události tomu udělaly přítrž. Nechybělo málo a honosný barokní kostel Navštívení Panny Marie ve Skokách, v lesích v blízkosti Žlutické přehrady, přestal existovat. Příběh samotného poutního kostela je ale plný tajemna, více či méně uvěřitelných událostí a příběhů.

15. červenec 2023 25:17

Miloval hudbu, až zbankrotoval. Příběh českého mecenáše Ludwiga van Beethovena

Téměř tři staletí shromažďovali příslušníci rodu Lobkowiczů svou sbírku hudebnin, partitur, nástrojů. Sami byli často vynikajícími hudebníky, skladateli, zpěváky a také skladatele a hudebníky podporovali. V případě sedmého knížete z Lobkowicz natolik, až to skončilo bankrotem.

8. červenec 2023 26:01

Dobrodružná cesta z Moravy až na konec světa aneb Chytil jede do Číny

Vojtěch Chytil je pozapomenutý malíř a obchodník s uměním, ale díky kterému se dnes Národní galerie může pyšnit jednou z největších sbírek čínského umění, především tušové malby počátku 20. století, kdy tato země procházela neuvěřitelným modernizačním skokem.

1. červenec 2023 25:47

Usedlíci v Mladoticích stovky let chránili zapomenutý klenot Jana Blažeje Santiniho

Letos si připomínáme 300. výročí úmrtí jednoho z nejvýznamnějších architektů barokní doby Jana Blažeje Santiniho. Mohli bychom připomínat jeho velkolepé stavby v Sedleci, Křtinách, na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou a mnohé další. V pořadu Příběhy pokladů se ale vydáváme do Mladotic, na drobnou kapli Jména Panny Marie.