Stříbrný vítr
30. září 2023

Poslechněte si podcast: Marie Tomsová. Přála si, aby ji měli lidé rádi. Zadařilo se, stala se oblíbenou hlasatelkou

V dětství si před usnutím denně opakovala větu přací, „Ať mě mají všichni lidé rádi!“. Zadařilo se. Marie Tomsová se stala oblíbenou televizní hlasatelkou. V čem ji inspirovaly její velké vzory, Karel Štědrý a Milena Vostřáková? Jak to vypadalo, když v divadle sužovala kolegy darem improvizace? A co je její největší touhou do příštích let?

43:59

Stříbrný vítr

Vydává: Český rozhlas

Empatie, hloubka, poutavost i dojetí… Jitka Novotná zpovídá zajímavé ženy a zajímavé muže.

Web

Před pěti dny 44:08

Michaela Vidláková. V šesti letech odjela s rodiči do Terezína. Jako zázrakem všichni přežili

Nebylo jí ani 6 let, když s rodiči odjela do Terezína. Jako zázrakem se všichni tři vrátili a Michaela Vidláková dodnes ví, že k životu potřebuje chleba, trochu vody, střechu nad hlavou. A pak také mít přátele, rodinu, někam patřit, být užitečná – a žít v míru a svobodě. Poslechněte si příběh ženy, která na vlastní kůži poznala zvůli nacismu i komunismu.

Před týdnem 45:03

Režisér Jan Hřebejk. Po kom zdědil svůj smysl pro pospolitost a radost z přátelství?

Vystudovaný scenárista a dramaturg, dnes však proslulý režisér Jan Hřebejk je neokázalý, přitom velmi zdatný a charismatický vypravěč. Po kom zdědil svůj smysl pro pospolitost a radost z přátelství? Jak se přihodilo, že se od svých osmnácti kamarádil s Janem Vodňanským? A čemu ho naučily cesty, které v časech dospívání podnikal na jižní Moravu?

Před 2 týdny 38:15

Spisovatelka Petra Dvořáková: Život není spravedlivý, ale přesto může být krásný

Život není spravedlivý, ale přesto může být krásný, říká spisovatelka Petra Dvořáková. Opravdu ji víc než psaní baví BÝT v příběhu, který tvoří? Dá se při troše snahy dohnat puberta? Kdo byl nejdůležitějším mužem, kterého kdy Petra potkala? A jak často se zamýšlí nad svým životem, prostoupeným řadou dramat a bolesti?

Před 3 týdny 42:22

Co dnes ví o lidech s handicapem, přiblíží kapelník a manažer skupiny The Tap Tap Šimon Ornest

Původně chtěl být lesník, potom kouzelník. Následně se věnoval loutkám a řezbařině. Za tím vším zněla muzika. Hudebník, kapelník a manažer skupiny The Tap Tap Šimon Ornest. Co dnes ví o lidech s handicapem a nevěděl to v roce 1996, kdy začal pracovat v Jedličkově ústavu? Které vlastnosti a schopnosti jsou podle něj u pedagoga nejpodstatnější? A jak Šimon přemýšlí o roli rodičovské?

28. říjen 2023 43:53

Režisérka Helena Třeštíková. Ví, která otázka může být klíčem k bolavé duši?

Oba rodiče byli činorodí, využívali každou vteřinu, buď na práci, nebo na čtení. A to jsem po nich zdědila, říká režisérka Helena Třeštíková. Kdy pochopila, že nikdy neodhadneme cesty lidských osudů a nezbývá než přijmout, že je píše život sám? Která otázka může být klíčem k bolavé duši? A proč tak snaživě pobízí svá vnoučata k tvořivosti a originalitě?

21. říjen 2023 39:25

Spisovatel a režisér Jindřich Mann. Jaký film v Německu nikdy nenatočil a dnes toho lituje?

Narodil se z manželství Ludvíka Aškenazyho a Leonie Mannové. Dědictvím po rodičích jsou mu něha, láska a také určitá lehkost bytí. Spisovatel, režisér a scenárista Jindřich Mann se pohybuje mezi Prahou a Berlínem. Co všechno zanechal roku 1968 v Praze? Jaký film v Německu nikdy nenatočil a dnes toho lituje? A o čem vypráví jeho poslední kniha Stříbrný kouzelník?

16. říjen 2023 45:54

Výtvarník Jiří Anderle byl uveden do rozhlasové Síně slávy

Jiří Anderle, mistr grafik a maleb, slova mluveného i psaného, náruživý bubeník a ctitel každé životní vteřiny, byl na zahájení 39. ročníku festivalu Prix Bohemia Radio slavnostně uveden do Síně slávy Českého rozhlasu. Proč se drží Hrabalova moudra, že je třeba ‚tlumit svůj lesk‘? Kdo je malířem jeho duše? A co se dozvěděl o lásce ve svém druhém manželství? Poslechněte si archivní rozhovor s Jiřím Anderlem. Moderuje Jitka Novotná.

14. říjen 2023 42:56

Proč je důležitá předškolní příprava našich potomků s ADHD? Odpoví lékařka Jana Martincová

Rodič ADHD dítěte skončí buď na psychiatrii, ve vězení, nebo na sobě zapracuje – a já jsem si vybrala třetí cestu, říká Jana Martincová, původní profesí lékařka, která se dnes věnuje otázkám vzdělávání a výchovy. Proč je důležitá kvalitní předškolní příprava našich potomků? Kdy je vhodné u nich začít se sexuální výchovou? A co Jana považuje za svůj největší rodičovský úspěch?

7. říjen 2023 44:21

Kytarista a skladatel Štěpán Rak. Jaké nám prozradí tajemství z pátrání po své minulosti?

Když do něčeho vložíš své srdce a nebudeš tlačit na pilu, když svůj sen odešleš, oni ti ho tam splní, říká kytarista Štěpán Rak. Jaké exkluzivní tajemství z pátrání po své vlastní minulosti nám prozradí? Opravdu věří tomu, že hudbu k legendárnímu projektu Vivat Comenius mu nadiktoval sám Jan Ámos? A od kdy vyznává motto: „Kdyby není“?