- Podcasty
- Stříbrný vítr

Poslechněte si podcast: Cyril Höschl o rodičovství, svobodě a věcech mezi řádky
Ve věku 75 let zemřel profesor Cyril Höschl, přední český psychiatr, pedagog a publicista. Posluchačům Dvojky byl dobře známý i jako pravidelný host pořadu Jak to vidí… O složitých tématech dokázal mluvit srozumitelně, s nadhledem a respektem k různým pohledům. Poslechněte si jeden z jeho osobněji laděných rozhovorů z roku 2019 – v pořadu Stříbrný vítr přemýšlel o rodičovství, vztazích a důležitosti vnitřní svobody.
Stříbrný vítr
Empatie, hloubka, poutavost i dojetí… Jitka Novotná zpovídá zajímavé ženy a zajímavé muže.
Taťána Le Moigne, ředitelka (nejen) české pobočky Google: Proč si vybrala školu, která ji nebavila?
Ředitelka, učitelka a lékařka. Tak charakterizuje své profesní poslání Taťána Le Moigne, ředitelka nejen české pobočky společnosti Google. Proč si kdysi zvolila školu, která ji nebavila a uchystala jí chvíle těžkých zápasů? Kdy se její francouzský manžel stává lídrem? A čím podle ní mohou Češi přispět do mozaiky světového dění?
Když si děti pubertu neodžijí, tak ji mají jako dospělí, varuje psychiatr Radkin Honzák
Když se naučíte vnímat druhého člověka, aniž ho budete posuzovat, bude vám mezi lidmi dobře. To jsou slova psychiatra Radkina Honzáka. O lidech přemýšlí s hlubokým zájmem, moudrostí i humorem. Objevil schopnost pochopit druhé až jako profesionál nebo ho právě tato kvalita přivedla k psychiatrii? Proč se sám řadí k typu zvanému muchlovací? A co podle něj dělá s naším společenstvím absence rituálů?
Jaké hudbě by se Ida Kelarová s chutí věnovala v příštím životě?
Slzy jsou perly duše. Zkusme se jim otevřít, pojďme smutku vstříc a vyzpívejme ho, říká jedinečná hudebnice, milovaná teta dětí ze sboru Čhavorenge Ida Kelarová. Co ji naučili Romové? Proč jí tak záleží na tom, aby lidé našli svoji sílu a dokázali se za sebe postavit?
Když přistávají hvězdy: Ředitel MFF Karlovy Vary Kryštof Mucha o kouzlu festivalu
Jeho dětské lásky Vinnetou a Old Shatterhand ho směřovaly k etnologii, nakonec ale vystudoval kulturologii. A ta se výkonnému řediteli MFF Karlovy Vary Kryštofu Muchovi opravdu hodí. Co miluje na chvílích, kdy hosté z nejvzácnějších přilétají do Varů? Proč si myslí, že je víc než skvělé žít v Praze a České republice? A jak se Kryštofovy poznatky ze světa promítají do jeho rodičovství?
Poprvé jsem vrhla koulí ve škole. Bylo to necelých devět metrů, vzpomíná Helena Fibingerová
Světová rekordmanka ve vrhu koulí, žena překypující odhodláním, výdrží a touhou po úspěchu, to je někdejší atletka, současná podnikatelka, manažerka České atletiky a milovnice koček Helena Fibingerová. V čem je úžasný sport? Proč jsou pro ni spokojenost a pohodový klídek nežádoucí? A hodlá ještě zapracovat na své největší přiznané chybě – totiž že neumí prohrávat?
„Nejvíc mě baví kouzlení se světlem.“ Zemřel kameraman oscarového Kolji Vladimír Smutný
Ve věku 82 let zemřel kameraman Vladimír Smutný. Spolupracoval například na oscarovém snímku Kolja nebo na filmu Nabarvené ptáče. Je držitelem osmi Českých lvů za nejlepší kameru a za mimořádný přínos české kinematografii, získal také prestižní mezinárodní ocenění. Loni mu prezident Petr Pavel udělil medaili Za zásluhy I. stupně. Poslechněte si ho v bilančním rozhovoru z roku 2021. Jak se tomuto kouzelníkovi se světlem dařilo vidět to, co lidem kolem mnohdy uniká?
Novinář, moderátor a učitel Vladimír Kořen. Jakého experimentu by se rád dočkal v Zázracích přírody?
Nemám sice svaly, ale slovo je mnohem silnější a přitáhlo mě k novinařině, říká moderátor, učitel, milovník přírody a také spisovatel Vladimír Kořen. Jak vypadají hodiny, ve kterých mu jde o to, aby se děti radovaly? Co vidí v zrcadle, které mu nastavují vlastní čtyři potomci? A jakého experimentu by se rád dočkal v Zázracích přírody?
To, že někde něco prohraju, neznamená, že už nikdy nic nevyhraju, ví Milena Steinmasslová
Jakou podobu má vztah, který při natáčení filmu V erbu lvice pomyslně navázala se Zdislavou z Lemberka? Od kdy v jejím životě i profesi nabírá na významu a okouzlující síle Příběh? A jak to vypadá, když kolem sebe Milena Steinmasslová čistí prostor?
Zpěvák a textař Vladimír Mišík. Muž, po kterém je pojmenovaná planetka
„Je to úžasná vlastnost, být trochu praštěný,“ říká zpěvák, kytarista, skladatel, textař, muž, po kterém je pojmenována planetka, Vladimír Mišík. Jak obvykle před koncerty ladil formu? Co si odnesl z hodin zpěvu? Najde se v jeho životě něco, čeho by byl rád ušetřen? A dostává se mu vedle odborných cen uznání i doma, od jeho nejbližších?
Filmař Karel Smyczek. Od Lotranda po Sněženky
Lotrando a Zubejda, Bylo nás pět, Sněženky a machři – tyto snímky vznikly v režii muže s pověstí pečlivého a vlídného profesionála Karla Smyczka. Co se o dětech dozvěděl jako tatínek – a co jako filmař? Jak dospěl k přesvědčení, že v partnerském vztahu má být těm dvěma především útulno? A kolik netušeného může ve filmové tvorbě spustit otázka: „Co by se stalo, kdyby...?“