Stříbrný vítr
2. duben 2022

Poslechněte si podcast: Werich neztrácel humor ani ve chvílích bolestí, vzpomíná jeho hospodyně Eva Tůmová

„Někdo sbírá motýly, já zajímavé lidi a jejich osudy,“ říká Eva Tůmová, která byla hospodyní Jana Wericha. Našlo se v jejím dramatickém dětství, poznamenaném válkou i vězněním rodičů dost dobrého? Co pro ni znamenala blízkost rodiny Werichových a Janův humor, který se nevytrácel ani ve chvílích bolestí? A jak vzpomíná na práci s dětskými onkologickými pacienty pod vedením profesora Kouteckého?

43:39

Stříbrný vítr

Vydává: Český rozhlas

Empatie, hloubka, poutavost i dojetí… Jitka Novotná zpovídá zajímavé ženy a zajímavé muže.

Web

Před dvěma dny 44:29

Příběhy staveb i architektů poutavě vypráví historik architektury Zdeněk Lukeš

Odmalička se kolem sebe rozhlíží, zajímá se o různá zákoutí, stavby, architekty, jejich příběhy – a ty nám pak poutavě předává. Historik architektury Zdeněk Lukeš. Co všechno se o životě a umění naučil díky rodičům, akademickým sochařům? Jak vzpomíná na euforická 90. léta, kdy se Pražský hrad otevíral veřejnosti? A vedeme si, my Češi, v architektuře, kultuře bydlení, staveb a veřejného prostoru se ctí?

Před týdnem 37:43

Nevidomá aktivizační pracovnice Kateřina Orságová Urbanová vyzkoušela i bungee jumping

Připomeneme si atmosféru Kavárny POTMĚ, kde byla mezi nevidomým personálem i Kateřina Orságová-Urbanová. Díky čemu měla od dětství takovou kuráž, že lezla po stromech, dělala mnoho sportů nejen pro nevidomé a dokonce vyzkoušela bungee jumping? Kdy se při práci se seniory doslova vznáší blahem? A v kterých okamžicích je jí nejvíc líto, že nevidí?

Před 2 týdny 44:57

Co ho znepokojuje na výuce hudební výchovy, prozradí Lukáš Hurník, skladatel a rozhlasový manažer

Dokud jsou lidé dětmi, je třeba do nich prát hudbu nejrozmanitějších žánrů, říká Lukáš Hurník, hudební popularizátor, skladatel a rozhlasový manažer. Jak se přihodilo, že coby syn špičkových klavíristů, který se zajímal o architekturu a fotografii, nakonec vzal hudbu na milost? Co ho jako vystudovaného pedagoga znepokojuje ve výuce hudební výchovy? A čím ho ohromují jeho vlastní děti?

Před 3 týdny 45:10

Je těžší diváka rozplakat, nebo rozesmát? Odpovídá herečka Martina Hudečková

Herečka Martina Hudečková má nejraději hry takzvaně hořkomléčné. Je těžší diváka rozplakat, nebo rozesmát? Jak Martina po dabingové zkušenosti s Bridget Jonesovou vnímá vlastní trapasy? A co udělala s atmosférou v jejich italské domácnosti s Jurajem Herzem ta zásadní skutečnost, že nebylo času nazbyt?

7. leden 2023 46:16

Brněnský Provázek mi zachránil život, říká spisovatel Milan Uhde

Muž s výrazným přednesem a názory, co mají váhu, dramatik se zkušeností z politiky. Milan Uhde říká, že mu brněnský Provázek zachránil život. Kdy objevil, že divadlo je moudřejší než kterýkoli tvůrce, protože ho tvoří všichni předchozí divadelníci? Jak se cítil v rodině, kde ho maminka zbožňovala, zatímco tatínek s ním jednal ironicky a poněkud rezervovaně? A prozradí nám, jakým životním společníkem je mu láska?

24. prosinec 2022 44:15

Světící biskup pražský Václav Malý. Proč říká, že to dnešní mladí mají těžší?

„V modlitbě jsem pořád učeň, co stojí na začátku cesty“, říká světící biskup pražský Václav Malý. Co si odnesl z časů, kdy jejich šesti členná rodina žila v jedno pokojovém bytě? Jak si vysvětlit, že on, který zakusil ústrky režimu, včetně věznění, říká: „Dnešní mladí to mají těžší?“ A kdy čelil největšímu pokušení?

17. prosinec 2022 41:41

Řídí se Martina Formanová manželovou radou „žij svůj život podle svých představ“?

Než se vrhla do víru divokého dění, ležela v knihách a s vášní sdílela osudy svých hrdinů. Jak vzpomíná Martina Formanová na dětství v Brně? Proč se vedle psaní knih pustila také do jevištních kreací? A řídí se důsledně radou svého manžela Miloše Formana „žít svůj život podle svých představ“?

10. prosinec 2022 43:34

Proč se jeho kanceláři říkalo Františkovy Lázně, prozradí František Kinský

Také vás fascinují lidé odhodlaní, pracovití a stateční? Rozhodně k nim patří František Kinský, příslušník rozvětveného šlechtického rodu. Opravdu si nikdy trošku neposteskl nad údělem, který rodině uchystali komunisté? Proč se jeho kanceláři říkalo Františkovy Lázně? A kdy poprvé zakusil v nádherném kosteleckém zámku s pohnutým osudem pocit: Tady jsem doma?

3. prosinec 2022 42:59

Proč je těžké mít v cizině opravdové přátele? Odpovídá spisovatelka a průvodkyně Pavla Smetanová

Celou polovinu svého dosavadního života strávila na malebném ostrově Korfu. Tady se provdala a vychovávala své děti. Spisovatelka, bloggerka a turistická průvodkyně Pavla Smetanová. K čemu ji přivedly odvaha, kuráž i jistá naivita? Co bylo hezké a co netradiční na dětství v rodině pana faráře? A proč je tak těžké mít v cizině opravdové přátele?

26. listopad 2022 44:23

Zpěvák Jiří Štědroň. Od koho se naučil přistupovat k práci s nadhledem a odvahou?

Sám je až překvapen, jakými zákrutami se ubíral jeho profesní život. Jiří Štědroň je známý především jako zpěvák a herec. Od koho se naučil přistupovat k práci s nadhledem a odvahou? Jak se projevuje jeden z jeho nejvýraznějších povahových rysů, totiž přebujelá sebeironie? A opravdu čeká, až zavolají z Hollywoodu?