- Podcasty
- Stříbrný vítr

Poslechněte si podcast: Musherka Jana Henychová: Proti lidem na severu jsem slabé ořezávátko
Závodnice se psím spřežením Jana Henychová se neváhá postavit na startovní čáru extrémně náročných závodů v polární krajině, navíc v ne zcela rovných podmínkách. Kdy pochopila, že je lepší být poslední v první lize než tisíckrát vítězem v lize třetí? Co se naučila od své smečky siberianů? A na jakých vlastnostech trvá u lidí, má-li je zahrnout do okruhu svých přátel?
Stříbrný vítr
Empatie, hloubka, poutavost i dojetí… Jitka Novotná zpovídá zajímavé ženy a zajímavé muže.
Michaela Vidláková. V šesti letech odjela s rodiči do Terezína. Jako zázrakem všichni přežili
Nebylo jí ani 6 let, když s rodiči odjela do Terezína. Jako zázrakem se všichni tři vrátili a Michaela Vidláková dodnes ví, že k životu potřebuje chleba, trochu vody, střechu nad hlavou. A pak také mít přátele, rodinu, někam patřit, být užitečná – a žít v míru a svobodě. Poslechněte si příběh ženy, která na vlastní kůži poznala zvůli nacismu i komunismu.
Režisér Jan Hřebejk. Po kom zdědil svůj smysl pro pospolitost a radost z přátelství?
Vystudovaný scenárista a dramaturg, dnes však proslulý režisér Jan Hřebejk je neokázalý, přitom velmi zdatný a charismatický vypravěč. Po kom zdědil svůj smysl pro pospolitost a radost z přátelství? Jak se přihodilo, že se od svých osmnácti kamarádil s Janem Vodňanským? A čemu ho naučily cesty, které v časech dospívání podnikal na jižní Moravu?
Spisovatelka Petra Dvořáková: Život není spravedlivý, ale přesto může být krásný
Život není spravedlivý, ale přesto může být krásný, říká spisovatelka Petra Dvořáková. Opravdu ji víc než psaní baví BÝT v příběhu, který tvoří? Dá se při troše snahy dohnat puberta? Kdo byl nejdůležitějším mužem, kterého kdy Petra potkala? A jak často se zamýšlí nad svým životem, prostoupeným řadou dramat a bolesti?
Co dnes ví o lidech s handicapem, přiblíží kapelník a manažer skupiny The Tap Tap Šimon Ornest
Původně chtěl být lesník, potom kouzelník. Následně se věnoval loutkám a řezbařině. Za tím vším zněla muzika. Hudebník, kapelník a manažer skupiny The Tap Tap Šimon Ornest. Co dnes ví o lidech s handicapem a nevěděl to v roce 1996, kdy začal pracovat v Jedličkově ústavu? Které vlastnosti a schopnosti jsou podle něj u pedagoga nejpodstatnější? A jak Šimon přemýšlí o roli rodičovské?
Režisérka Helena Třeštíková. Ví, která otázka může být klíčem k bolavé duši?
Oba rodiče byli činorodí, využívali každou vteřinu, buď na práci, nebo na čtení. A to jsem po nich zdědila, říká režisérka Helena Třeštíková. Kdy pochopila, že nikdy neodhadneme cesty lidských osudů a nezbývá než přijmout, že je píše život sám? Která otázka může být klíčem k bolavé duši? A proč tak snaživě pobízí svá vnoučata k tvořivosti a originalitě?
Spisovatel a režisér Jindřich Mann. Jaký film v Německu nikdy nenatočil a dnes toho lituje?
Narodil se z manželství Ludvíka Aškenazyho a Leonie Mannové. Dědictvím po rodičích jsou mu něha, láska a také určitá lehkost bytí. Spisovatel, režisér a scenárista Jindřich Mann se pohybuje mezi Prahou a Berlínem. Co všechno zanechal roku 1968 v Praze? Jaký film v Německu nikdy nenatočil a dnes toho lituje? A o čem vypráví jeho poslední kniha Stříbrný kouzelník?
Výtvarník Jiří Anderle byl uveden do rozhlasové Síně slávy
Jiří Anderle, mistr grafik a maleb, slova mluveného i psaného, náruživý bubeník a ctitel každé životní vteřiny, byl na zahájení 39. ročníku festivalu Prix Bohemia Radio slavnostně uveden do Síně slávy Českého rozhlasu. Proč se drží Hrabalova moudra, že je třeba ‚tlumit svůj lesk‘? Kdo je malířem jeho duše? A co se dozvěděl o lásce ve svém druhém manželství? Poslechněte si archivní rozhovor s Jiřím Anderlem. Moderuje Jitka Novotná.
Proč je důležitá předškolní příprava našich potomků s ADHD? Odpoví lékařka Jana Martincová
Rodič ADHD dítěte skončí buď na psychiatrii, ve vězení, nebo na sobě zapracuje – a já jsem si vybrala třetí cestu, říká Jana Martincová, původní profesí lékařka, která se dnes věnuje otázkám vzdělávání a výchovy. Proč je důležitá kvalitní předškolní příprava našich potomků? Kdy je vhodné u nich začít se sexuální výchovou? A co Jana považuje za svůj největší rodičovský úspěch?
Kytarista a skladatel Štěpán Rak. Jaké nám prozradí tajemství z pátrání po své minulosti?
Když do něčeho vložíš své srdce a nebudeš tlačit na pilu, když svůj sen odešleš, oni ti ho tam splní, říká kytarista Štěpán Rak. Jaké exkluzivní tajemství z pátrání po své vlastní minulosti nám prozradí? Opravdu věří tomu, že hudbu k legendárnímu projektu Vivat Comenius mu nadiktoval sám Jan Ámos? A od kdy vyznává motto: „Kdyby není“?
Marie Tomsová. Přála si, aby ji měli lidé rádi. Zadařilo se, stala se oblíbenou hlasatelkou
V dětství si před usnutím denně opakovala větu přací, „Ať mě mají všichni lidé rádi!“. Zadařilo se. Marie Tomsová se stala oblíbenou televizní hlasatelkou. V čem ji inspirovaly její velké vzory, Karel Štědrý a Milena Vostřáková? Jak to vypadalo, když v divadle sužovala kolegy darem improvizace? A co je její největší touhou do příštích let?