Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Jak být potvorou? Napsala jsem návod, protože jsem pracovala sama na sobě, přiznává Laura Janáčková

„Věci, které říkám ženám a píšu ve svých knížkách, mě stály kus života,“ prozrazuje v pořadu Stříbrný vítr docentka klinické psychologie a autorka knih o lidských vztazích a komunikaci.

44:39

Stříbrný vítr

Vydává: Český rozhlas

Empatie, hloubka, poutavost i dojetí… Jitka Novotná zpovídá zajímavé ženy a zajímavé muže.

Web

Včera 44:19

Proč vede se svými zesnulými přáteli imaginární rozhovory, prozradí spisovatelka Eva Kantůrková

Spisovatelka a scénáristka Eva Kantůrková vytvořila rozsáhlé, úctyhodné dílo. Dokáže nám přiblížit stav tvůrčího rozpoložení, ve kterém se prý cítí být médiem? Je smířená se svou vzdorovitou a neposlušnou povahou? Jak ji formovala komunistická strana? Jak prostředí disentu? A proč se rozhodla vést se svými zesnulými přáteli imaginární rozhovory přes bránu smrti?

Před týdnem 43:26

Rozdávat svým slovem pohodu i pomáhat. Zvládne to Jan Kovařík až do důchodu? Anebo má plán B?

Padesátník, otec čtyř dětí, moderátor a zároveň milovník rozhlasu. Svým slovem umí nejen rozdávat pohodu, ale i pomáhat. Zvládne to s plným nasazením až do důchodu nebo má plán B? Podělí se s námi o dramatický příběh svých blízkých? A co by rád předal dalším generacím rozhlasáků?

Před 3 týdny 40:22

Vidí hudbu barevně? Odpovídá vystudovaný kameraman, multiinstrumentalista a skladatel Jiří Stivín

Je nezkrotný, neposedný, osobitý a hravý. Jak to má se vztahem k notám? Proč si přál, aby všichni jeho potomci vystudovali konzervatoř? A jak to dělá, že se v nitru stále cítí jako desetiletý kluk?

16. červenec 2022 43:51

Českým ženám dala make-up. Jaká ale byla nejvyšší daň, kterou své profesi Olga Knoblochová odvedla?

Legendární znalkyně ženské krásy Olga Knoblochová je i v úctyhodném věku stále výborně naladěná, vitální a vstřícná. Je jisté, že usíná nejen s čistou pletí, ale i myslí a svědomím. Jak vzpomíná na práci v Ústavu kosmetiky i zrod proslulé kosmetické značky? A kde všude dnes nachází půvab, harmonii a spokojenost?

9. červenec 2022 41:14

Biolog a kněz Marek Orko Vácha: Jak prožívá chvíle, kdy oddává kamarády?

Biolog, teolog, kněz a pedagog Marek Orko Vácha fascinuje dychtivostí po vědění i touhou nepromarnit ani vteřinu. Kteří lidé přispěli k jeho odhodlanému tanci životem? Kdy pochopil, že se nemusí stydět za bolest ani slzy? Jak prožívá chvíle, kdy oddává kamarády? A poodhalí své myšlenky a postřehy, které se vynoří s otázkou na „obdiv k ženám“?

2. červenec 2022 39:48

Režisérka Jitka Němcováí: Proč jí Otakar Vávra prodloužil dětství?

Mravnost, úctu a toleranci mají vyjadřovat filmy, pod kterými je podepsaná režisérka Jitka Němcová. Jak se přihodilo, že se právě v italské metropoli naučila podstatné dovednosti, totiž rozhodovat o svém životě? Přečteme si někdy milostné dopisy, které jí do Říma chodily z Československa? A proč říká, že jí Otakar Vávra prodloužil dětství?

18. červen 2022 39:12

„Na zdejší svět se dívám trochu jinak.“ Poslední rozhovor novináře Zdeňka Velíška na Dvojce

Ve věku 89 let zemřel Zdeněk Velíšek, ikona zahraničního zpravodajství České televize, rytíř francouzského Řádu umění a literatury a do roku 2012 také jeden z pravidelných komentátorů pořadu Jak to vidí... Ve svém posledním rozhovoru na Dvojce z listopadu loňského roku se svěřil s tím, proč práci pro Českou televizi považuje za poslání nebo proč se o české kultuře dozvěděl nejvíc právě ve Francii.

18. červen 2022 42:18

Knihkupec Vratislav Ebr: Jak se lišila realita od představy, že si bude v obchodě klidně číst?

Svého času vedl Vratislav Ebr jedno z nejznámějších knihkupectví v Praze. Jak moc se lišila realita od představy někdejšího učně, že si bude v obchodě celé dny klidně číst? Kdy přišel na to, že veškerá práce za pultem je vlastně divadlo? A poodhalí nám zdroj svého nebývalého optimismu, tak obdivuhodného u člověka, jehož životní počátky provázely dramatické okolnosti? Moderuje Jitka Novotná.

11. červen 2022 42:14

Jaká metoda ho při psaní vyvede ze slepé uličky? Odpovídá spisovatel Ondřej Neff

Spisovatel, novinář, fotograf a vizionář Ondřej Neff prozradí detaily svého prvního a posledního pokusu s dronem. Přiblíží, jak si představit ozbrojené příměří, které vládlo mezi ním a maminkou Vlastou. Proč v jeho vzpomínkách na tatínka, slavného literáta, významně figurují přírodní vědy? A odtajní nám osvědčenou metodu, která ho při psaní vždy vyvede ze slepé uličky?